У Франківську 25 вересня у сімейній ресторації «Дім Мулярових» відбудеться презентація нової книжки Іванни Стефʼюк «Дідова правда», пише КУРС.
Вечір душевної історії з Іванною Стефʼюк розпочнеться о 18.00, повідомили організатори.
«Дідова правда» Іванни Стеф’юк вийшла у видавництві Брустури, частині франківського видавництва Дискурсус.
“Це мереживо людських доль і Україна в мініатюрі, тут і затоплена Бакота, і долі вояків УПА, історії роду вивезених до Німеччини (до «бавора») чи у Казахстан, історії тих, хто вижив у голодоморах.
Причому це сильні світлі історії людей, які перемогли час. А серце цієї книжки, як і серце її авторки, – гуцульське. Ці історії помережані спогадами дивної дитини, яка говорить з фотографіями. Та дитина дізнається, чого її бабка не йшла до шлюбу, а бігла. Дізнається про кобацкого оленя, який ходив у бібліотеку. Розказує усім, яке то – шлюбне деревце, як лагодити закуску (шухи) і пирожєта, виповідає родинні сміхи і жалі. Така вона, «Дідова правда», в кожній родині така правда є. Дідова, бабина, мамина, людська”, – анонсують книжку видавці.
Довідково. У своїй творчості Іванна Стефʼюк повертається до минулого, пов’язує незбагнене й містичне з цілком реальним і побутовим. Документальна оповідь про іншого поєднується у її текстах з власними спогадами.
Її жіноче письмо виразно апелює до письма чоловічого — текстів улюбленого Марка Черемшини й інших представників «Покутської трійці» (Василя Стефаника, Леся Мартовича). Хтось жартома (чи цілком серйозно) називає її мольфаркою за оцю здатність вибудовувати словами пейзажі окремого, инчого гуцульського простору літератури. Серед тем, з якими працює письменниця, переважно ті, що пов’язані з історичними трагедіями (війни, депортації, Голокост) та їхнім впливом на людські долі.
Іванна Стеф’юк родом з Косівщини. Раніше у видавництві «Дискурсус» вийшла збірка «Про вас», де авторка, щедро використовуючи гуцульські діалектизми, міркує про сакральне і буденне у житті людини, згадує про колективні травми та людські трагедії XX століття, які нині набувають нового осмислення.
КУРС писав, що у Франківську презентували книгу “Жити попри все” – 11 історій жінок, вражених війною.