Творчо-науковий колектив кафедри дизайну і теорії мистецтва Навчально-наукового інституту мистецтв ПНУ спільно з Івано-Франківським краєзнавчим музеєм у межах проєкту “Побачити скарби разом” адаптовують ікони XVII – початку XX століття для людей з порушенням зору. На сьогодні каталог складається з 24 ікон.
Про це повідомляє пресслужба Прикарпатського національного університету.
Проєкт має стратегічне значення для розвитку культурного середовища області через доступ до культурної спадщини для всіх верств населення. Він сприяє досягненню рівності прав та забезпечує недискримінаційний підхід, інклюзивність, доступність національного мистецтва для громадян з порушенням зору.
“Усі ікони — це перлини нашої спадщини, наша локальна історія. Важливість таких проєктів полягає в тому, що вони надають можливість незрячим людям запізнатися зі своєю культурою”, — зазначила керівниця ініціативи, доцентка кафедри дизайну і теорії мистецтва Надія Бабій.
Адаптації цих ікон увійдуть також до тифлографічної бібліотеки, яку створили працівники кафедри. Зараз вони розробляють сайт, на якому є п’ять взірців ікон, 17 картин світових авторів, а також інсталяційні роботи та фотографії, зроблені студентами кафедри. Наразі працюють над адаптацією цих взірців для 3D-друку.
Зі слів завідувача кафедри дизайну і теорії мистецтва Олега Чуйка, проєкти для людей з порушенням зору — це один з напрямів роботи Центру дослідження стратегій універсального дизайну, який створили у Прикарпатському університеті.
“Центр буде працювати з квітня 2024 року. Ми чітко розділили різні напрями роботи, зокрема й створення безбар’єрного простору в інтер’єрах, найперше громадських, та в урбаністичному просторі. Тому що це — також проблема, яку варто було б зараз досліджувати. І будь-які реконструкції та реорганізації в місті вартувало б робити, максимально враховуючи ці сучасні потреби. На жаль, через війну це питання актуалізувалося ще більше”, — підкреслив Олег Чуйко.
Зі слів Надії Бабій, додаткове тестування взірців ікон з проєкту “Побачити скарби разом” відбудеться 26 березня у Калуському осередку Українського товариства сліпих. А вже до кінця липня планують видрукувати 50 примірників каталогу, які відправлять у бібліотеки для незрячих людей по всій Україні.
Нагадаємо, в Івано-Франківську створили першу в Україні тифлографічну бібліотеку для слабозорих людей.