fbpx

У Франківську в одній експозиції зібрали рекордних 2629 ґерданів

Суспільство 19:19, 17.06, 2021

У четвер, 17 червня, у Краєзнавчому музеї встановили рекорд України – найбільша кількість ґерданів ручної роботи в одній експозиції.

За словами експерта національного реєстру рекордів України Павла Горішевського, він перераховував їх дві години, пише Репортер.

У Франківську в одній експозиції зібрали рекордних 2629 ґерданів 1

На рекордній виставці представлено вироби прикарпатських майстрів, а також з Тернопільщини та Львова.

Прикраси з бісеру плетуть не тільки жінки, але й чоловіки. От 66-річний Михайло Конф’юк з села Люча Косівського району плете ґердани з сьомого класу. Нині він мешкає у Львові.

«Якось у Коломиї на базарі побачив кольоровий пояс на одному мужчині, і це стало мені дуже цікаво, – розказує майстер. – Починав з тоненьких силянок. Ніхто не показав ні одної бісеринки як силяти – все вчився сам. Навіть зробив собі спеціальний станок, аби легше робилося і ґердани виходили акуратні».

125 барвистих кольорів з Верховини привезла Галина Кутащук. Це роботи її матері та її. Галина – майстриня у третьому поколінні.

У Франківську в одній експозиції зібрали рекордних 2629 ґерданів 2

«Тут наші верховинські силянки і ґердани, – розказує Кутащук. – Носити силянки – то є гонір. То і зараз модно. Наші гуцульські силянки йдуть додатком до вишиваного одягу, і сучасні вже можна і на гольф, до білої блузки носити. А давніше – це був оберіг для жінки. Це була не проста прикраса. На кожен день одягали вужчі, а вже на свята чи весілля – широкі».

За словами Уляни Василенко, майже половина рекорду, а це 1250 виробів з бісеру, є роботи майстрині Алли Байдак з Тернопільщини.

Саме вона привезла силянки й ґердани на виставку, а також свої роботи. Каже, їх отримала від сина Алли Байдак після її смерті.

«Він зв’язався зі мною і питав, що робити, бо возить в машині три дні. Викинути не може, бо то мамина спадщина, – пригадує пані Уляна. – Врешті переслав мені – шість величезних коробок. Нині ці роботи представлені тут».

Ідея зробити виставку та встановити рекорд належить голові громадської організації «Роса Карпат» Марії Чулак. Вона також майстриня у третьому поколінні. Ба більше, ця виставка та рекорд будуть поштовхом, аби надати ґердану статус нематеріальної спадщини України.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: