Сотні іванофранківців, серед яких ветерани УПА, ветерани російсько-української війни, пройшлися ходою з Меморіального скверу до Вічевого майдану.
На Вічевому майдані хвилиною мовчання вшанували пам’ять всіх загиблих за Незалежність України. Родини загиблих на Донбасі отримали відзнаки від міської влади.
З Днем захисника України та річницею створення УПА франківців привітав народний депутат від «Європейської Солідарності», колишній голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
«Для мене, як історика, який багато років займався історією УПА, дуже важлива сьогоднішня річниця. Я знаю, що боротьба Української повстанської армії – це одна із найгероїчніших сторінок у нашому багатостолітньому літописі боротьби за Незалежність.
Боротьба УПА – це унікальна сторінка світової історії, це безпрецедентний спротив двом тоталітарним режимам – нацистському і комуністичному.
Я знаю, що пам’ять про боротьбу УПА довго жила у наших сім’ях, вже навіть після того, як цю армію було знищено совєцким окупаційним режимом. Про неї розповідали історії, тишком співали повстанських пісень.
Цю пам’ять не змогла стерти совєцька система. І ця пам’ять поступово виходила назовні. В кінці 80-х тут, на Галичині, на Прикарпатті, на мітингах з’явилися червоно-чорні прапори, на мітингах зазвучало бандерівське «Слава Україні – Героям слава».
Врешті ми здобули незалежну Україну у 1991 році. На жаль, ця незалежна Україна не була готова визнати УПА. Через це червоно-чорні прапори, «Слава Україні» було елементом протестної культури.
Ми виходили на акцію «Україна без Кучми», ми виходили на Помаранчеву революцію, ми виходили на Революцію Гідності під червоно-чорними і синьо-жовтими прапорами. Таким чином намагаючись показати себе тими, хто продовжує справу українських повстанців.
Ситуація змінилася тільки у 2014 році, коли почалася війна, коли напала Росія. Тоді нарешті пам’ять про УПА почала повертатися до України на державному рівні.
У 2014 році Указом президента Порошенка було запроваджено свято Дня захисника України. У 2015-му ми офіційно визнали борців за незалежність, зокрема бійців УПА.
Через кілька років на військовому параді до Дня Незалежності з вуст головнокомандувача Порошенка «Слава Україні» прозвучала як офіційне військове привітання. Гімн ОУН став маршем української армії.
Таким чином ми повертали пам’ять про УПА, таким чином ми робили Україну українською, ми робили Україну більш сильною.
Я дуже радий, що зараз ця Україна варта слави героїв УПА, зараз ця Україна варта слави тих, хто сьогодні зі зброєю в руках захищає нашу незалежність. Тільки там, де є пам’ять про загиблих, є ті, хто готовий захищати живих», – виступив Володимир В’ятрович.
Промо