У Франківську в Палаці Потоцьких відкрили цифровий інтерактивний музей “Місто і зброя”. І провели першу екскурсію, пише КУРС.
Музей знаходиться в так званому корпусі Ж, де за радянського часу був офіцерський клуб гарнізонного воєнного госпіталю.
Для музею “Місто і зброя” ревіталізували і відчинили тільки праве крило будівлі. Решту приміщення дороблятимуть, повідомив на відкритті директор КП “Простір інноваційних креацій “Палац” Володимир Гайдар. В приміщенні планують продовжити створювати та поступово відкривати інші музейні зали, як-от присвячені генеалогії Потоцьких, археології, комплексу “Палац-шпиталь” та ін., загалом п’яти напрямків. Всі – цифрові з можливістю інтерактивної взаємодії з експонатами. “Місто і зброя” – один з них.
Музейна експозиція починається просто з коридору – біля вітрини з сувенірами велика мапа Станиславова-Франківська в дереві. На ній зображені межі фортеці і сучасного середмістя. Поруч – рецепція. Тут можна буде придбати квитки і замовити екскурсії. Екскурсоводів, відповідно до концепції музею, одягли у військову уніформу.
Інтерактивна частина експозиції – в наступному коридорі. Сенсорний екран дає змогу прогортати карти, фото і текст і в такий спосіб отримати огляд різних періодів історії міста та більш докладно зупинитися на передумовах створення Станиславівської фортеці й дізнатися про її засновника Андрія Потоцького. Історичні довідки пов’язані з воєнними періодами у житті міста та проілюстровані зброєю тих періодів.
Цифрова часина доповнена експозицією військового одягу – поки що це лише три манекени, одягнені в репліки військових одностроїв, з мушкетами.
Основа зала влаштована так, що мультимедійна ілюстративна частина розгортається на всіх її чотирьох стінах. Для того щоби викликати наступну цифрову розповідь, потрібно скористатися ключем – його вкладають у комірку, і в такий спосіб відбувається взаємодія з експозицією. Ключем є так звана “ідеальна мітка” – відтворена форма Станиславівської фортеці.
В цій залі все про Першу і Другу світові війни. Сенсорні екрани поєднані з інтерактивними вітринами, в яких виставлена зброя. Систематизовані архівні матеріали, історична картографія, кадри з документальної хроніки дозволяють переходити століттями і бачити, як змінювалися кордони держав та зброя. А також дають розуміння, як війни і зброя змінювали місто і містян.
Завершується екскурсія в “білій залі” – тут експозиція про новітню історію, відновлену українську державність і російсько-українську війну. Вона ще доповнюється.
Володимир Гайдар каже, що музей стане локацією для багатьох загальноміських заходів – тематичних зустрічей і клубних дискусій, майстеркласів, конференцій, круглих столів. Акцент хочуть зробити на дитячих інтерактивних програмах.
Музей працюватиме з 10.00 до 17.00 в усі дні тижня, крім понеділка – цей день вихідний.
Вхідний квиток – 50 грн для дорослих і 20 грн для дітей. Учасники АТО, люди з інвалідністю, діти до 5 років – безкоштовно. Екскурсія з групою до 10 людей – 300 грн.
У музеї є туалет. До входу веде пандус.
Музей створений в рамках реалізації проєкту «Назад до наших спільних коренів» за підтримки Європейського Союзу в рамках Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020. Крім закупівлі обладнання й наповнення експозиції музею, програмою були передбачені кошти на виготовлення науково-проєктної документації, на ремонтно-реставраційні роботи та інженерне забезпечення. “Івано-Франківськ – найбільший бенефіціар проєкту”, – зазначив на відкритті виконавчий директор Цезар Гросау.
Ще в 2019 році міська рада Івано-Франківська затвердила проєкт «Назад до наших спільних коренів», який реалізовувало КП «Простір Інноваційних Креацій «Палац» у рамках програми Румунія – Україна 2014–2020. Загальна сума проєкту становила 938 560,00 євро, з яких внесок «Палацу» – 32 767,67 євро (885 000,00 грн).
КУРС писав, що у Франківську відкриють музей “Місто і зброя”, де будуть віртуальні і реальні експонати. Раніше планували у Палаці Потоцьких створити віртуальний музей зброї.