fbpx

У Франківську врочисто відкрили й освятили оновлений радянський паровоз 9П

Суспільство 17:18, 22.08, 2021
НА ФОТО: Фото з офіційної сторінки міського голови у facebook

У врочистостях взяли участь міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, народна депутатка України від “Свободи” Оксана Савчук, духовенство та мешканці міста. Відреставрований на Локомотиворемонтному заводі радянський паровоз 9П встановили у Привокзальному сквері. Цією подією відкрили фестиваль “ЛРЗ-фест”.

Як писав КУРС, паровоз 9П, який потрапив до Франківська у 1949 році й впродовж останніх десятиліть не експлуатувався, а стояв на постаменті на території ЛРЗ, вирішили оновити до 30-річчя Незалежності України і перетворити на публічну фотозону. Паровоз відреставрували, зірку замінили на тризуб і встановили у сквері на місці, яке раніше планувалося під хрест тверезості, а за часів Союзу там стояв пам’ятник Сталіну.

У Франківську на паровозі замінили зірку на тризуб
Паровоз 9П у дворі Локомотиворемонтного заводу. Ще з зіркою замість тризуба

Біля оновленого паровоза з вітальними промовами виступили Руслан Марцінків, Оксана Савчук і директор ЛРЗ Руслан Терешко.

“30 років тому була відновлена українська держава… Найважливіше, що ми впевнено йдемо вперед! Що наш локомотив впевнено рухається до побудови незалежної української держави! Ми вже дорослі, нам 30 років. І це надзвичайно важливо, що ми з дітьми й онуками прийшли відсвяткувати величне свято – свято відновлення української держави. Слава Україні!” – привітав франківців Руслан Марцінків.

Марцінків відкриває оновлений паровоз в Івано-Франківську
Руслан Марцінків на відкритті оновленого паровоза. Фото з офіційної сторінки міського голови у facebook

Міський голова також подякував усім, хто долучився до відновлення локомотива.

Нардепку Оксану Савчук відреставрований радянський паровоз надихнув на роздуми про цінності, патріотизм і майбутнє.

“У цей день Івано-Франківськ вкотре показав, що ми громада, що наші ідеї і цінності б’ються в унісон. Ми всі різні, але ми всі подібні. Чому? Тому що одягаємо вишиванку, йдемо до церкви, молимося не тільки за здоров’я родини, а й щоби наші воїни відстояли наш мир, щоби наша Україна була процвітаючою і тою Україною, де наші діти будуть творити майбутнє. І цей локомотив – це той локомотив, який поведе Франківськ далі вперед”, – сказала Оксана Савчук.

Вона окремо подякувала Марцінківу за “таку оригінальну ідею” з паровозом.

“Людина приїхала у Франківськ – і одразу розуміє, що це є столиця бандерівського краю. Що ми рухаємося вперед”, – пояснила Савчук.

Освятили паровоз в Івано-Франківську
Відреставрований паровоз освятили. Фото з офіційної сторінки міського голови у facebook

На відкритті паровозу 9П довелося також “зіграти” роль бронепоїзда армії УНР “Кармелюк”, який після підриву на міні у бою з більшовиками в 1920-му році ремонтувався (за іншою інформацією – фактично було збудовано новий бронепоїзд) на Станіславівському локомотиворемонтному заводі.

Врочисте відкриття виставкового паровоза в Івано-Франківську
Паровоз в ролі бронепоїзда УНР. Фото з офіційної сторінки міського голови у facebook

Звісно, до панцерного потяга УНР встановлений у Привокзальному сквері локомотив не має жодного стосунку. Локомотив 9П – тиражний радянський паровоз, який вироблявся на російських заводах у Муромі й Коломні з 1937 по 1957 рік. Використовувався 9П для маневрених робіт на залізниці. Десятки таких паровозів – на знак поваги до історії й спадщини СРСР – встановлено на постаменти у різних містах на пострадянському просторі – в Нижньому Тагілі, Ревді, Ташкенті, Липецьку, Донецьку, Шепетівці та інших. Тепер до цих міст додався й Івано-Франківськ.

9П - памятник в російському Липецьку
Паровоз 9П у російському Липецьку
паровоз 9П - Нижній Тагіл
Паровоз 9П на постаменті в Нижньому Тагілі (Росія)

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: