Франківські спеціалісти створили найпотужнішу зарядну станцію на сонячних панелях, яка може живити пристрої, яким треба 220 В.
Перший тест зарядна станція успішно пройшла на пристрої Starlink, повідомили в Івано-Франківській обласній військовій адміністрації.
“Сподіваємось, що саме такі системи живлення дозволять підрозділам ЗСУ не демасковувати свої позиції та користуватись зеленою енергією для своїх потреб”, – кажуть науковці.
Один із розробників – доктор технічних наук, проректор ІФНТУНГ Максим Карпаш. Цю та інші зарядні станції, які працюють у військових підрозділах на лінії фронту, сконструювали і зібрали втрьох – разом із колегами Андрієм Яворським та Любомиром Жовтулею.
КУРСу Максим Карпаш розповів, що зарядні станції франківські науковці розробляють для ЗСУ з перших днів російського повномасштабного вторгнення. Спочатку робили більш прості – щоб мобільні зарядити. Потім отримали запит на потужніші зарядні пристрої. Загалом передали військовим підрозділам вже п’ять зарядних станцій.
“Коли надійшов запит на станцію, яка би видавала 220 В, подумали, що варто зробити її на сонячних батареях. Річ у тому, що “Starlink” вимагає багато енергії, і щоби підтримувати зв’язок, військовим доводилося вмикати генератори, а це дим і тепло – генератор видно в тепловізор, відповідно було потрібне додаткове маскування, – пояснює Максим Карпаш. – Наша зарядна станція не потребує маскування, сонячні панелі не проглядаються. Вона може ефективно працювати на розсіяному світлі. І ще десь півтори години тримає в темноті”.
Щоби розробити і змонтувати станцію, вдалися по допомогу до шведських партнерів – отримали грант, плюс ще збирали пожертви.
“Це тестовий зразок, – говорить розробник. – Маємо ще запчастини, хочемо виготовити іще кілька таких станцій і тоді передамо їх на фронт. Зараз чекаємо на “Starlink”, щоби зробити їх одразу повноцінними комплексами”.
Науковці кажуть, що вже мають понад десять прохань із ЗСУ допомогти “зеленими” комплексами зв’язку.