У Калуші з Домбровського кар’єру і хвостосховищ, в яких зберігаються мільйони кубічних метрів відходів колишніх калійного та магнієвого заводів, витікають розсоли, утворюючи химерні соляні річки.
Фотографіями цих моторошних мертвих річок поділився калуський краєзнавець і гірський рятівник Василь Фіцак.
“Це мірабіліт (інша назва глауберова сіль, або сіль Барбара) – десятиводний сульфат натрію (Na2SO4 10H2O), який утворюється при температурі +8 і нижче. Цей мінерал відкладається на бортах хвостосховища і відвалів кар’єру із розсолів, які постійно круглорічно витікають у довкілля, починаючи із осені, коли настають середньодобові температури близько 0 градусів. Але з розсолів відкладається тільки дуже невеличка частина цього сульфату натрію, і тільки в холодну пору року. Решта разом із іншими солями – хлоридами і сульфатами натрію, калію, магнію – проникає у водоносний горизонт і річки Сівка та Кропивник. Так триває понад 50 років. Уже винесено в довкілля мільйони тонн солей. І буде винесено все до останнього грама”, – прокоментував фото заступник директора НДІ “Галургія” Юрій Садовий.
Ці вражаючі соляні річки – одна з ознак техногенної катастрофи, якою загрожують місту й регіону занедбані хвостосховища і Домбровський кар’єр. У них зберігаються солевмісткі відходи давно недіючих калійного і магнієвого виробництв. Однак дамби хвостосховищ і кар’єру не втримують розсоли: десятки років вони просочуються в ґрунтові води і засолюють територію. У випадку ж прориву розсоли потраплять у Лімницю та Дністер, спричинивши екологічне лихо міжнародного масштабу.