fbpx

У Косові підсвітили пам’ятку природи - скелі Міської гори

Суспільство 16:32, 10.10, 2021
НА ФОТО: Скелями міської гори в Косові тепер можна милуватися і вночі. Фото - Андрій Близнюк

Міська гора в Косові – візитівка міста і геологічна пам’ятка природи місцевого значення. Тепер милуватися її стрімкими скелями можна і вночі.

Косівські комунальники встановили два прожектори Philips потужністю 200 Вт, якими знизу освітили скелі.

Як розповів КУРСу міський голова Косова Юрій Плосконос, ідея такої підсвітки з’явилася давно: ці скелі завжди вважалися візитівкою Косова.

У Косові підсвітили скелі на міській горі
Скелями міської гори в Косові тепер можна милуватися і вночі. Фото – Андрій Близнюк

Поруч із скелями, що є відслоненнями пісковиків епохи неогену (20 млн років тому), розташована історична пам’ятка – залишки дерев’яно-земляних укріплень XVI ст.

Раніше Міська гора, розповідає Юрій Плосконос, була майже без рослинності, що видно на старих фото. Гора не висока – всього 400 м над рівнем моря, а висота скель – 80-50 м, тому завжди була улюбленим легким маршрутом для прогулянок і відпочинку косівчан і туристів. Як і сотню років тому, сьогодні косівчани водять своїх гостей на Міську гору, з якої відкривається чудова панорама міста і Покутсько-Буковинських Карпат.

Міська гора в Косові - геологічна памятка природи
Скелі Міської гори – геологічна пам’ятка природи. Архівне фото
Міська гора Косів - фото з історичного архіву
Міська гора в Косові на архівних фотографіях.

На Міській горі раніше не було будівель. Так тривало до початку 2000-х років, поки тодішній голова Косівської РДА Іван Підлетейчук не почав самовільне будівництво на вершині. “Почалося все з дерев’яного оглядового майданчика, який за кілька років перетворився на триповерховий будинок, що стоїть на 9-метрових палях, забитих у пісковик”, – пригадує Юрій Плосконос.

Зупинити незаконне будівництво на Міській горі тоді не змогли: Підлетейчук був товаришем впливового голови ОДА Михайла Вишиванюка, і йому це зійшло з рук. З часом Підлетейчук узаконив новобудову, яка ускладнила доступ до вершини і зіпсувала природний ландшафт. Однак приватизувати земельну ділянку йому таки не дозволили. “На жаль, як проаналізували наші юристи, судової перспективи знести ту будову на горі зараз нема, – каже Плосконос. – Ми збирали громадські слухання з цього приводу, будемо думати, що з цим можна зробити, бо отак лишати це не можна”.

Тим часом косівська влада планує створити навпроти скелі сквер на ділянці колишнього зруйнованого кінотеатру. Міська рада вже відповідно змінила цільове призначення ділянки площею 0,10 га. Кошти на сквер мерія планує залучити з президентської програми будівництва парків у кожній громаді, для чого вже подала заявку. Втім, якщо грошей з державного бюджету не буде, сквер профінансують з міського бюджету, каже Юрій Плосконос.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: