fbpx

У стародруці на Прикарпатті виявили підпис митрополита Шептицького

Суспільство 13:47, 21.11, 2023

У музеї Миколи Угрина-Безгрішного, що в Рогатині, у стародруці виявили власний підпис Андрея Шептицького.

Про це у фейсбуці повідомила завідувачка Рогатинської філії Музею мистецтв Прикарпаття Тетяна Петрів.

Стародрук обсягом 350 сторінок видруковано в 1739 році у Львові в друкарні Ставропігійського Успенського братства. Друк двома фарбами здійснено церковнослов’янською мовою. Гравюри виконані Никодимом Зубицьким, Георгієм ієродияконом та Ілиєю. У виданні присутні також відбитки з дощок Івана Федорова. Палітурка дерев’яна коричневого кольору.

“Невідомо, яким був тираж цього видання, але прикметно, що на деяких сторінках стародруку є певні записи, написи, позначки, відмітки. Це особливо важливо для нас, бо, помимо своєї мистецької цінності, несе певну інформацію щодо послуговування цією книгою на наших теренах. Про що, власне, йде мова? Передусім про те, що на одному з перших аркушів віднаходимо оригінал підпису митрополита Андрея Шептицького: “Предложено в часі візитації канонічної Серник Серед [ніх] дня 19 мая 1902” та підпис під ним “+ Андрей”. Це говорить про те, що його власноруч зробив Андрей Шептицький у статусі вже митрополита Галицького, архієпископа Львівського, можливо, й під час одного зі своїх візитів (1902 р.) на Рогатинщину”, – відзначила Тетяна Петрів.

У стародруці на Прикарпатті виявили підпис митрополита Шептицького 1

За її словами, населений пункт Серники Середні з 1946 року перейменовано на село Діброва. Але згаданий “Октоїх” читався у храмі ще до перейменування села. Про це свідчать кілька цікавих написів на сторінках цього видання. В одному з них “відзначився” дяк місцевої церкви: “Костик Голод Півець +Серник Середніх”. А в іншому (на жаль, слабо читабельному) написі мова йде про те, що цей стародрук хтось поофірував ” […] ко храму Святого архистратига Михаїла з подяки […] Серник Середніх […].

Церква у Серниках Середніх (тепер Діброва) на честь Святого Архангела Михаїла справді є. Дерев’яна, збудована наприкінці XIX століття (1895 р., за деякими даними 1894 р.), частину матеріалу на будівництво якої було взято від попередньої розібраної церкви, що була побудована ще в далекому 1723 році за о. Теодора.

У стародруці на Прикарпатті виявили підпис митрополита Шептицького 2

“Як би важко не було зараз про це говорити, але варто сказати і про те, що у 1963 році храм перетворили на музей, зачинивши його, при тому знищивши “весь церковний вистрій, включно з вирубаним іконостасом. Церква відновлена 13 серпня 1989 р.” (В. Слободян “Храми Рогатинщини”). А дерев’яна дзвіниця, споруджена фактично одночасно зі старою церквою, збереглася й по цей час, – зауважує Тетяна Петрів. – Якось дуже тепло стає на душі, коли усвідомлюєш, що саме в стінах храму Святого Архистратига Михаїла села Серник Середніх при воскових свічках читався колись отой “Октоїх” 1739 року за особистим підписом митрополита Андрея Шептицького”.

Побачити стародрук можна наживо в експозиції музею Миколи Угрина-Безгрішного в Рогатині.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: