fbpx

У Верховині презентували віднайдену бібліотеку Станіслава Вінценза

Суспільство 20:11, 30.06, 2021

В етнографічному музеї Гуцульщини, що у Верховині, презентували повернення бібліотеки відомого літописця Верховинського краю Станіслава Вінценза до України. Супроводжували раритети картини Миколи та Людмили Рибенчуків.

Бібліотека Станіслава Вінценза – це колекція антикварних видань та книг – символів свого часу із приватної збірки письменника, яка повернулася до України зусиллями мецената, народного депутата Миколи Княжицького.

У Верховині презентували віднайдену бібліотеку Станіслава Вінценза 1

Загалом збірку складають майже тисяча раритетних книжок. Серед них унікальні видання Гомера, Данте, Шекспіра, Платона. А також примірники з автографами та посвятами сучасників та приятелів письменника – Єжи Ґедройця, Чеслава Мілоша, Юзефа Чапського, Ґустава Герлінґ-Ґрудзінського, численних французьких, німецьких, американських інтелектуалів.

Зараз у Верховині представили понад сотню з книжок бібліотеки. Решта наразі зберігаються на депозитарії в Українському католицькому університеті, інформують організатори міжнародного форуму Via Carpatia

У Верховині презентували віднайдену бібліотеку Станіслава Вінценза 2

Ці книги – ті з бібліотеки Вінцензів, які не згоріли в пожежі 1915 року і які Станіслав Вінценз взяв зі собою, коли разом з родиною 1940 року за допомогою гуцулів тікав від переслідувань сталінської системи зі своєї рідної Криворівні через Чорногору в Угорщину.

Третій раз Станіслав Вінценз втратив бібліотеку, коли 1946 року змушений був емігрувати далі в Європу – спочатку у Францію, а тоді у Швейцарію.

Втім, одночасно він її і поповнював протягом усього життя, внаслідок чого вона доповнилася повоєнними виданнями, у тому числі з серії бібліотеки паризької “Культури”. Тож частина велетенської бібліотеки не лише стала доступна в Україні, але зараз повернулась до місць, де Станіслав Вінценз ріс, які любив і оспівав у своєму епосі “На високій полонині”. Це стало можливим завдяки допомозі Українського інституту книги, який підтримав Літературно-мистецьку зустріч «Коло Вінценза», в рамках якої бібліотека Вінценза демонструється на форумі.

У Верховині презентували віднайдену бібліотеку Станіслава Вінценза 3
Художники Рибенчуки

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: