fbpx

Учні Калуського ліцею вирощують мікрозелень у кафе та ресторани

Суспільство 19:52, 04.07, 2024

Учні Калуського ліцею №6 впроваджують бізнес-проєкт. Вирощування та збут мікрозелені триває у рамках Всеукраїнського проєкту «Розумний город». Крім Калуського ліцею, пробують себе в агробізнесі ще 14 навчальних закладів України, в основному з обласних центрів: Івано-Франківська, Львова, Тернополя, Вінниці, пише КУРС з посиланням на Вікна.

Діти демонструють п’ятиповерховий стелаж, на поличках якого розміщені лотки із мінірослинами – один поверх вміщає таких до 19. Тут сонях, горох, червона капуста, гірчиця та два види редиски. Найбільша популярність у горошку, хоч і коштує дорожче, бо солоденький. Капуста — з гостринкою.

Вчителька біології Ольга Дмитрів розповідає, що зі збутом трохи складно, адже у Калуші немає великої кількості закладів харчування.

«У мене особисто це дебют, ніколи в цьому не практикувалась. Але ми тут з Тетяною Хомин (ще одна вчителька біології, — ред.) та учнями разом вчимося і тішимось результатами. Кожен із дітей має свою функцію», – розказує вчителька.

Катя Тихан — агрономка проєкту, Аріадна Бреславська — маркетологиня, Яна Ящишин та Ірина Попович — менеджерки продажу, Софія Фронзей — бухгалтерка.

Обладнання: стелажі, шланги, по яких тече вода, лампи для освітлення, вимірювальні прилади та саме насіння, що в перспективі стає мікрогріном, профінансувала місцева сільськогосподарська компанія із данським корінням — «Ґудвеллі Україна».  

Собівартість мікрогріну порахували орієнтовно, адже не закуповували насіння. Тому лоточок в основному коштує 45 гривень, тільки горох, враховуючи, що він довше росте, — п’ятдесят.

«Є рослини, які виростають за тиждень, інші — за 16 днів. Ми вирощуємо на двох субстратах — кокосі, що переважно підходить для всіх, а соняшник та горох — на агровазі. Останній довше витримує, коли менше вологи, інші — хочуть постійного поливу, бо від цього залежить їхній зовнішній вигляд. Це гідропоніка — мистецтво вирощування рослин у воді. Стелаж мусить працювати за допомогою електроенергії, тому підлаштовуємось під графіки й ретельно перевіряємо рослини”, – розказує Ольга Дмитрів.

У проєкті «Розумний город» присутня конкуренція, що є стимулом для наполегливої праці, зокрема стосовно збуту.

«Якщо за місяць наші продажі низькі, ми не реалізовуємо свою продукцію і вторговуємо менш ніж три тисячі, то наша участь у проєкті закінчується й обладнання передають наступним охочим. За тиждень ми заробили майже половину суми. Тому учні інтенсивно працюють у соцмережах над популяризацією нашої сторінки, а з нею — і продукції. Обов’язковий елемент — це благодійність. Десять відсотків від прибутку ми можемо віддати на ЗСУ, малозабезпеченим, хворим. Також дохід можна спрямувати й на потреби навчального закладу. Ми щоразу чогось вчимося, здобуваємо нові знання, виживаємо в умовах сьогодення. Стараємося заявити про себе та допомогти іншим. А це все командна робота», – ділиться Ольга Дмитрів.

Яна Ящишин, яка у проєкті виконує роль менеджерки зі збуту, цьогоріч закінчила десятий клас. Каже, що ці літні канікули у неї цікаві, хоч і пов’язані з ліцеєм:

«Обдзвонюю кафе, ресторани й запитую, чи хотіли б вони попробувати закупляти мікрозелень. Уже близько десяти таких опрацювала. Маємо співпрацю з двома на постійній основі, решту поки взяли на пробу. В одному кафе сказали, що в нас дуже низька ціна. Інший заклад мав своїх постійних постачальників, але вирішив нас, дітей, також підтримати».

КУРС писав, що ліцеїст з Калуської громади отримав 200 балів на НМТ з математики. Нагадаємо, 15 випускників з Калуської громади здобули найвищі бали на НМТ.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: