Про це на засіданні Ради розвитку регіонів та громад повідомили президент Володимир Зеленський, прем’єр-міністр Олексій Гончарук та міністерка розвитку громад і територій України Альона Бабак.
«Ми на рівні уряду сьогодні прийняли постанову, яка дозволяє вам фактично на місцях врахувати оцю ринкову ціну на газ. Фактично ви можете відкоригувати те, що люди отримають у своїй платіжці на різницю між ринковою ціною і тою ціною, яка закладена сьогодні у тарифі, – сказав Олексій Гончарук. – Це право, ми не зобов’язуємо вас це робити, ми не маємо на це права. Але ми хочемо наголосити, що на центральному рівні нами зроблено всі необхідні дії, щоб ціна на газ була мінімальною в цьому році. І створено інструмент, який дає змогу це врахувати».
За розрахунками уряду вже в грудні, якщо правильно провести нарахування, споживачі могли б отримати в платіжках на 300-400 грн менші суми до оплати.
«Це дуже відчутно, це те, заради чого точно треба напрягтися і добре попрацювати. Ми на рівні уряду готові консультувати кожну міську раду, якщо їй не до кінця буде зрозумілий механізм. За паперами і процедурами питання не стане. Ми хотіли б, щоб ви почули це повідомлення і врахували, щоб люди вже у грудні отримали менші платіжки», – сказав Гончарук.
Альона Бабак уточнила, що уряд прийняв зміни до чинних постанов Кабінету міністрів, які регулюють правила надання послуг з постачання теплової енергії. За її словами, Кабмін надав право теплопостачальним підприємствам “працювати за законами ринку – давати знижку своїм споживачам, якщо є можливість”.
«У тарифі, що діє сьогодні, ціна газу 8300 гривень, а фактично підприємство купує за ціною 6200-6100 в залежності від міста. То фактично у межах тарифу виключно на частину газову підприємство може зробити перерахунок і дати цю економію у вигляді знижки».
Рішення про надання чи ненадання знижки мають приймати самі теплопостачальні компанії. Бабак додала, що ця постанова для підприємств, але міські голови можуть проаналізувати ситуацію разом з ними і ухвалити рішення про перерахунок, починаючи з січня за грудень.
«Ці правила стосуються підприємств теплопостачання, а оскільки 90% підприємств у комунальній власності, то голови місцевого самоврядування можуть як мінімум їх запитати. Проаналізувати постанову і подивитися, чи є економічні підстави, виходячи з можливостей постанови, аби зробити знижку для споживачів».