Зважаючи на пом’якшення умов карантину, ГУ Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області розробило методичні рекомендації щодо профілактики захворювання на CОVID-19 в перукарнях та стоматкабінетах.
Ці рекомендації доведені до відома під розписку до власників та керівників салонів краси, перукарень, закладів стоматології. Спеціалісти Держпродспоживслужби будуть моніторити, як їх дотримуються суб’єкти господарювання. Порушників карантинних вимог притягатимуть до адміністративної відповідальності.
Перед відкриттям закладів є обов’язковим проведення генерального прибирання приміщень із заключною дезінфекцією.
Перед початком робочої зміни персоналу закладу необхідно організувати щоденний “вхідний фільтр”, який передбачає проведення температурного скринінгу всіх працівників перед початком робочої зміни з обов’язковим відстороненням від роботи осіб з підвищеною температурою тіла понад 37,2 0С або з ознаками респіраторних інфекцій (підвищена температура, кашель, нежить).
Працівники мають розповісти не лише про свій стан здоров’я, а й осіб, які проживають разом із ними.
Вхід до приміщення має бути обладнаний місцем обробки рук шкірними спиртовмісними антисептиками. Всім відвідувачам мають міряти температуру.
Обслуговування має бути організоване за попереднім записом з дотриманням часового інтервалу не менш як 15 хвилин.
У стоматкабінетах за день до прийому пацієнта здійснюється його опитування щодо стану здоров’я та ймовірних контактів з хворими на COVID-19. У салонах краси цього не вимагається.
Дозволяється одночасне перебування тільки одного пацієнта в стоматологічному кабінеті. У перукарнях та салонах краси дозволяється перебування однієї людини на 10 кв. м від всієї площі обслуговування. Інтервал між місцями надання послуг має становити 2 метри, рекомендовано надання послуг проводити кожному відвідувачу в окремому кабінеті.
У стоматологічних кабінетах рекламні брошури, журнали та інші поліграфічні матеріали, а також дитячі іграшки повинні бути недоступні для пацієнтів. Також забороняється куріння, прийом їжі, вживання напоїв на робочих місцях. Кімната відпочинку персоналу має бути обладнана рукомийником для миття рук, рідким милом, дозатором для обробки рук шкірним антисептиком, одноразовими паперовими рушниками.
У салонах краси і перукарнях заборонено пригощати відвідучавів чаєм-кавою, а прийом їжі персоналу має проводитися у спеціально відведеній кімнаті.
У стоматологічних кабінетах засобами індивідуального захисту, дезінфікуючими і мийними засобами мають запастися на місяць, у салонах краси та перукарнях – на тиждень.
У стоматологічних кабінетах після завершення обслуговування кожного пацієнта обов’язкове проведення дезінфекції і прибирання всіх контактних поверхонь (дверних ручок, вимикачів, підлокітників, стоматологічного крісла і т. д.). Проводиться зміна резинових рукавичок, нарукавників після кожного пацієнта, хірургічних масок кожні 2 години. У салонах краси та перукарнях достатньо провітрювати приміщення.
Адміністрації як стоматологій, так і салонів краси повинні контролювати використання працівниками засобів індивідуального захисту, в тому числі і засобами відеонагляду.
Також рекомендовано відсторонити від роботи осіб з груп ризику. Зокрема людей, яким понад 60 років, осіб з хронічними захворюваннями, зниженим імунітетом, вагітних.
Детальніше ознайомитись із рекомендаціями можна на вебсайті Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за посиланнями:
– Методичні рекомендації щодо надання стоматологічної допомоги з метою недопущення COVID-19 в Івано-Франківській області
– Методичні рекомендації щодо роботи перукарень з метою недопущення COVID-19 в Івано-Франківській області
Як писав КУРС, з 13 березня в Україні розпочався карантин у навчальних закладах через загрозу епідемії коронавірусної інфекції і щоб не допустити її поширення. З 17 березня заборонено роботу закладів розваг та громадського харчування (окрім приготування їжі на виніс), обмежено рух транспорту. Працюють магазини продуктів та побутових товарів, а також аптеки.
Карантин мав тривати до 3 квітня, однак згодом уряд продовжив його ще на три тижні – до 24 квітня.
22 квітня уряд продовжив карантин до 11 травня.
4 травня карантин продовжили до 22 травня, але з 11 травня почали діяти певні пом’якшення,