Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко сьогодні повідомив, що Кабмін підтримав законопроєкт, який дозволить забезпечити повний цикл виробництва медпрепаратів на основі канабісу в Україні.
Кабінет міністрів підтримав проєкт закону “Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни”.
“Ми розуміємо негативні наслідки війни на стан психічного здоров’я. Ми розуміємо кількості людей, які будуть потребувати медикаментозного лікування внаслідок цього впливу. І ми розуміємо, що немає часу чекати”, — наголосив він.
Відтак уряд вже зараз підготував законодавче підґрунтя для забезпечення повного циклу виробництва препаратів на основі канабісу в Україні: від вирощування та переробки до повноцінного виробництва.
“Комунікаційні кампанії проти виробництва препаратів канабісу свідомо ототожнюють ліки на його основі та канабіс, що перебуває в незаконному обігу, з метою нівелювати цінність його як лікарського засобу та дискредитувати саму ідею його використання в медичних цілях”, — підкреслив Ляшко.
За його словами, насправді ж препарати канабісу не є “конкурентами” наркотичним засобам і заходи регулювання їхнього обігу зовсім різні.
“Медичний” канабіс містить канабідіол, який не має вираженої психоактивної дії, тому він не цікавий для рекреаційного вживання”, — пояснив посадовець.
Попри це Кабмін все одно пропонує встановити жорсткий контроль над вирощуванням, виробництвом та реалізацією препаратів на основі канабісу з огляду на чутливість до цього питання у суспільстві. Ляшко запевнив, що уряд готовий поступово розвивати цю галузь, демонструючи результати лікування і допомогу українським пацієнтам.
Міністр додав, що історично препарати на основі канабісу використовуються для зменшення больових відчуттів, спазмів та судом м’язів, лікування анорексії, ПТСР та тривожних розладів. Окрім цього, вони використовуються в лікуванні окремих типів епілепсії, глаукоми, псоріазу, паркінсонізму, розсіяного склерозу. Також важливим завданням цих ліків є і полегшення болю та страждань важкохворим та паліативним хворим, в тому числі онкологічним хворим і пацієнтам з ВІЛ.
Станом на початок року щонайменше 2 мільйони 300 тисяч людей потребували медичного канабісу для знеболення симптомів онкологічних захворювань, хвороб Альцгеймера і Паркінсона, а також рідкісних форм епілепсії серед дітей та постравматичного стресового розладу (ПТСР) серед військових.
До цього часу чинне законодавство України не дозволяло науковцям вільно досліджувати канабіс та його похідні. У медичній практиці можна було застосовувати лише три імпортовані препарати на основі канабісу, які застосовують для лікування розсіяного склерозу, фармакорезистентної епілепсії, а також подолання наслідків хімієтерапії в онкохворих, інформує Суспільне.
9 квітня 2021 року Кабінет міністрів України виключив згадані речовини з переліку психотропних речовин, наркотичних засобів і прекурсорів. Однак організації пацієнтів України заявили, що ця постанова “лише ошукувала пацієнтів та жодним чином не враховувала їхні інтереси. Імпортовані препарати коштували від 600 до 2000 доларів. Це було не по кишені багатьом пацієнтам”. Тому забезпечення повного циклу виробництва препаратів на основі канабіноїдів в Україні зробить їх доступними більшості споживачів.
Членкиня комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, депутатка від партії “Голос” Ольга Стефанишина стверджувала, що рух проти легалізації медичного канабісу в Україні з одного боку підживлюють кілька груп, зокрема представники наркобізнесу. Водночас є ті, хто не знає, що канабіс може бути ліками. Важливо пояснити таким людям, що марихуана може полегшити життя багатьом тяжкохворим пацієнтам.
КУРС писав: Без міфів: кому й чому потрібен медичний канабіс