“Розстріляне Відродження: голоси крізь час” – під такою назвою в Івано-Франківську відбувся мистецький перформанс. У супроводі струнного ансамблю Quattro Corde у Палаці Потоцьких читали поезію митців 20-30-х минулого століття, яких знищив радянський тоталітарний режим.
Мистецький вечір організували будівельна компанія Вертикаль разом з благодійним фондом “Україна – мій Дім“.
“В нас є письменники, митці “Розстріляного Відродження” і сумнозвісний будинок “Слово” у Харкові, про який дуже мало говорять, через те, що радянська, а потім і російська пропаганда, знищували будь-яку пам’ять про українське відродження, зруйнувавши весь пласт української культури”, – зазначає представник фонду “Україна – мій Дім”, актор Франківського драмтеатру Олексій Гнатковський.
До “Розстріляного Відродження” зараховують літераторів, філософів, музикантів – літературно-мистецьку генерацію 20–30-х років 20 століття, репресовану більшовицьким режимом. Харківський будинок “Слово”, про який згадує Гнатовський, у 30-і роки називали “крематорієм”, адже звідти на смерть пішли багато українських культурних діячів. Там застрелився Микола Хвильовий.
“Ми хочемо відновити пам’ять, ми хочемо вибудувати нову вертикаль нашої свідомості і ми хочемо, щоби про них знали і ми, і наші діти. Якщо я скажу про Миколу Хвильового, то, очевидно, про нього знають, про Миколу Зерова – більш-менш, а про такого діяча, як Євген Плужник, Марк Йогансен, Михайло Драй-Хмара? Це люди, які повністю міняли вектор, ми про них майже не знаємо. Тому ми вирішили створити таку мистецьку акцію, де прочитаємо їхні вірші, будемо говорити про них та їхні біографії”, – каже Олексій Гнатковський.
Актор наголошує, росія взялася за знищення українців не тепер, і не в 2014 році. Рівно 100 років тому радянська репресивна система знищувала все українське.
“Ми бачимо у Харкові будинок “Слово”. Там його збудували для митців, а потім їх всіх знищили, дискредитували. Через сто років українці знову бачать, як системно знищується той самий Харків. Історія повторюється з жахливою циклічністю і завдання кожного українця зупинити цю циклічність і побудувати нашу нову історію”, – каже Олексій Гнатковський.
Кожен відвідувач на мистецькому вечорі отримав збірку із творами та біографіями митців розстріляного відродження, що видала компанія “Вертикаль”.
“В збірках є біографії поетів, їхні вірші. Ми вибрали найбільш яскраві моменти з їхнього життя для того, щоб провести паралель минулого з теперішнім”, – розповідає директорка компанії Ірина Орловська.
Подібні заходи організатори планують провести і в інших містах.
“Незабаром ми плануємо робити мистецькі вечори у Чернівцях і Львові, продаючи за символічну ціну квитки, а гроші спрямуємо на ЗСУ”, – каже Ірина Орловська.
За її словами, компанія “Вертикаль” допомагає армії не тільки матеріально, вона заснувала Центр психологічної підтримки для військовослужбовців, які приїжджають на ротацію, та їхніх сімей.
Також КУРС писав, що за підтримки будівельної компанії “Вертикаль” та БФ “Україна – мій Дім” в Івано-Франківську працював безкоштовний літній табір для діток, які переїхали сюди через війну зі сходу та півдня України.