fbpx

Військово-облікова спеціальність: чи повинні ТЦК її враховувати при мобілізації

Суспільство 10:56, 05.07, 2023

Загальна мобілізація в Україні триває. З 24 лютого 2022 року територіальні центри комплектування і соціальної підтримки призивають усіх військовозобов’язаних чоловіків відповідно до того, які спеціалісти необхідні на фронті та для забезпечення ЗСУ.

Особи, які вже проходили військову службу, мають облікову спеціальність, решті її призначають відповідно до професії. Юристи громадської організації Юридична сотня пояснили, чи ТЦК враховують військову спеціальність та як її можуть змінювати.

“Військово-облікова спеціальність — це як диплом для військовослужбовців. Під цим поняттям розуміють досвід роботи, знання, уміння і навики, необхідні для виконання певного роду завдань й обов’язків військової служби. Від підготовки, досвіду, знань та умінь військових залежить боєздатність армії. Проте є ситуації, коли боєць має військово-облікову спеціальність, але його посада її не враховує”, – пояснюють експерти.

Відповідно до пункту 82 Указу Президента “Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України” військових призначають на посади та переміщують по службі за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби, рівня професійної компетентності, особистих якостей і досягнень та відповідності характеристикам посад, які визначає Міністерство оборони України.

Зазвичай процедури дотримуються, якщо немає дефіциту за певними спеціальностями або потреби в доукомплектуванні частин. Однак в умовах воєнного стану, коли потреба в кадрах особливо загострюється, для доукомплектування Збройних Сил військових можуть призначати на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю з урахуванням набутого досвіду.

Важливо зауважити, що призначенню на нову посаду повинна передувати підготовка або перепідготовка. Законом у тому числі передбачено призначення у зв’язку з доукомплектуванням Збройних сил, Державної спеціальної служби транспорту за набутим досвідом служби на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю. Такі військовослужбовці після призначення їх на посаду підлягають направленню на підготовку (перепідготовку) за новою спеціальністю у встановленому порядку.

Також після оголошення рішення про проведення мобілізації та з початком дії режиму воєнного стану на посади сержантського і старшинського складу призначаються за основною або спорідненою спеціальністю особи рядового, сержантського і старшинського складу з урахуванням особливостей, визначених розділом VI Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах.

Отже, військово-облікова спеціальність військовослужбовця в умовах воєнного стану може бути не врахована при призначенні на посаду за умови проведення відповідної підготовки (перепідготовки) для нової спеціальності та посади до або після призначення.

Для того, щоб відстояти своє право на призначення за вашою військово-обліковою спеціальністю, варто подати рапорт із проханням призначити на посаду відповідно до наявного ВОСу для більш доцільного використання за фахом і досвідом, указати деталі вашої ВОС та аргументувати доцільність призначення.

Проте в умовах воєнного стану у зв’язку з потребою доукомплектування за дефіцитними спеціальностями вам можуть законно відмовити.

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: