Ще на початку травня Ватиканський пресцентр поширив повідомлення, в якому зазначалося, що, беручи до уваги ситуацію в Україні, Святіший Отець Франциск вирішив запросити на 5 та 6 липня 2019 року до Рима вище духовенство Української Греко-Католицької Церкви. Цією зустріччю Папа бажав висловити свою близькість УГКЦ.
Серед митрополитів – владика Володимир Війтишин, очільник Івано-Франківської архієпархії УГКЦ.
Глава УГКЦ Блаженніший Святослав висловив переконання, що теперішня зустріч зі Святішим Отцем є унікальним шансом для розвитку УГКЦ, повідомляється на сайті Синоду єпископів УГКЦ.
За словами Предстоятеля УГКЦ, відколи в українському православ’ї почалися нові процеси, Українська Греко-Католицька Церква опинилася під дуже потужною атакою з боку Росії. Поширювалися закиди, що УГКЦ, мовляв, свідомо діяла для того, щоб відокремити православних України від Російської Православної Церкви, а відтак привести до унії.
«Я просив Святішого Отця про його підтримку. Тому Папа Франциск скликав зустріч, щоб з боку Ватикану показати, що немає жодного засудження УГКЦ, ніхто не перекреслює ні нашого буття, ні нашого майбутнього. Чому? Бо така зустріч має три завдання: підтримка, скріплення і розвиток», – пояснив Блаженніший Святослав.
Він зазначив, що зараз, мабуть, важко знайти в Україні якусь спільноту, яка б пояснювала православним про зміст служіння Папи, як це робить УГКЦ.
«Я написав окреме послання „Наша Свята Софія“, щоб пояснити в контексті об’єднавчих рухів в православ’ї, хто ми є як греко-католики, якою є наша ідентичність. Ми також переклали послання англійською мовою», – зазначив Глава УГКЦ.
«Ми постійно звертали увагу, що часто говорять про нас, але без нас. Я сподіваюся, що ця зустріч покладе цьому край. Чому? Адже нас кличуть спеціально для того, щоб про нас говорити з нами – говорити в сучасних нових реаліях (зокрема суспільних, політичних та економічних), щоб з нами випрацювати стратегію, тобто певні кроки й візію Апостольської Столиці щодо України, – зауважує Глава УГКЦ. – Мені видається, Святіший Отець та його співпрацівники щоразу більше розуміють, що ключем розуміння стану справ в Україні, тобто суспільних і церковних процесів, є УГКЦ».
Блаженніший Святослав зазначив, що зарано говорити про те, які будуть наступні кроки.
«Проте ми сподіваємося, що цей найвищий рівень уваги до нашої Церкви, який тепер проявлений, буде мати свої добрі наслідки», – підкреслив Предстоятель УГКЦ.