fbpx

VPN і Proxy: яка різниця між ними і який сервер краще обрати

Суспільство 11:05, 12.06, 2023

VPN і Proxy server — це онлайн-сервіси, які є посередниками між вашим комп’ютером і вебсайтом (додатком, службою). Вони призначені для анонімності користувача в мережі та доступу до ресурсів, які заблоковано в певній геолокації. Незважаючи на подібність, між VPN і проксі є відмінність: перші захищають вашу анонімність в Інтернеті, другі — не гарантують (окрім елітних приватних проксі).

Хостинг-провайдер Cityhost.ua пропонує статтю, в якій докладно розглядаються відмінності між VPN і Proxy серверами та описано можливості кожного з них.

Що таке проксі сервер

Що таке проксі-сервер: види та особливості

Рroxy server — це віддалений сервер-посередник, через який відбувається підключення до хоста. Він приховує вашу реальну IP-адресу, замінюючи її власною proxy-адресою. Проте проксі-сервер не шифрує потокові дані і обмінюється запитами лише з одним сайтом (програмою), з яким було налаштовано з’єднання.

На відміну від proxy, VPN шифрує весь трафік, тому досягає кращої анонімності.

Типи Рroxy server:

  1. HTTP — дозволяють користувачам приховувати свої IP-адреси для анонімності в Інтернеті та можуть діяти як тунель або мережеве з’єднання, що надає пристроям обмежений доступ до мереж. Проксі-сервери HTTP корисні для юзерів, які прагнуть приховати свою особу в Інтернеті чи отримати доступ до заборонених вебсайтів. Рroxy-сервер HTTP допомагає суттєво заощадити трафік, оскільки він кешує файли та вебсторінки, що також може зменшити кількість реклами, яку отримують користувачі. Однак кешування даних може призвести до неправомірного використання інформації, особливо якщо кеш зламаний, оскільки в ньому зберігаються дані користувачів. HTTP сервери працюють виключно з вебтрафіком.
  2. SOCKS — використовується для роботи з інтенсивним трафіком, такої як потокова передача даних або обмін P2P. SOCKS використовує з’єднання по протоколу TCP від імені клієнта, який призначений для відправлення та отримання пакетів даних через Інтернет, а також для гарантії успішної доставки ресурсів по мережі. Як і більшість інших типів проксі, SOCKS приховують IP-адресу клієнта і потрібні для обходу географічних обмежень. На відміну від HTTP, SOCKS не може інтерпретувати вебдані. Проте здебільшого вони використовуються для полегшення зв’язку з вебсайтами, які мають брандмауер і обмежують доступ клієнтів. І найголовніше, proxy SOCKS працюють із будь-яким мережевим протоколом на будь-якому порті, але трохи повільніше, ніж HTTP, тому що більш завантажені через попит.
  3. Прозорий — може бути встановлений без вашого відома (батьками, школою, роботодавцем) і без будь-якого програмного забезпечення або налаштувань із вашого боку. Тому його ще називають «примусовий проксі-сервер», оскільки його можна встановити без відома користувачів. Коли використовується прозорий проксі, фактична IP-адреса користувача стає загальнодоступною в заголовку HTTP. Він лише перевіряє та ідентифікує ваше з’єднання, але не захищає і не змінює вашої IP-адреси.
  4. Приватний — має ексклюзивну IP-адресу, виділену одному користувачеві, тобто тільки ви маєте повний контроль над тим, як і коли використовується цей проксі. Оскільки IP-адреса належить лише одному користувачеві, не треба побоюватися, що інші люди будуть виконувати дії, які призвели б до блокування IP-адреси деякими сайтами, що не дозволить вам отримати доступ до цих самих вебсайтів. Він має високий рівень конфіденційності, але при цьому обходиться дорожче порівняно з іншими типами.

Як вручну увімкнути проксі в ОС Windows

Все дуже просто. Треба пройти цей шлях: Головне меню → Мережі та Інтернет → Проксі-сервер → Налаштування вручну → Використовувати проксі-сервер → Ввести IP-адресу і порт поля → Зберегти налаштування.

Як налаштувати проксі

Що таке VPN і як він працює

VPN функціонує аналогічно проксі, але вже на рівні ОС, а не на програмному, адже перенаправляє всі запити з інтернет-браузера або фонової програми. Він також шифрує вебтрафік, щоби інтернет-провайдер не зміг відстежити активність і зібрати приватну інформацію (геолокацію, регіон, мову спілкування, інтереси) — він побачить лише факт підключення через VPN-сервер і нічого більше. Таким чином, VPN надає користувачеві високий рівень конфіденційності та безпеки в мережі, захищаючи від несанкціонованого стеження та хакерських атак.

Головні відмінності між ВПН і проксі

Давайте подивимося, чим VPN відрізняється від проксі-сервера та який із них краще захищає з’єднання користувачів із вебресурсами. 

VPN:

  • Шифрують весь трафік (всі запити йдуть через VPN-сервер).
  • Підвищений захист від стеження: ISP-провайдерами, хакерами, спецслужбами.
  • Часто працюють повільніше через необхідність шифрування конфіденційних даних.
  • Забезпечують більш надійне та стабільне підключення.

Проксі:

  • Шифрують не весь трафік.
  • Не гарантують захисту від відстеження.
  • Частіше обривається з’єднання.

Так що краще: VPN  чи проксі? З точки зору конфіденційності та безпеки VPN краще. Крім того, VPN шифрує увесь вебтрафік. Зараз все більше користувачів надають перевагу ВПН і все рідше звертаються до проксі-серверів.

Промо

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: