fbpx

Як ательє Vandra Rugs з Херсонщини створює унікальні килими на Прикарпатті

Суспільство 12:26, 19.07, 2025

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну ательє “Vandra Rugs” з Херсонщини релокувалося на Івано-Франківщину до міста Косів. Тепер ательє виготовляє вручну ткані килими у приміщенні колишнього об’єднання «Гуцульщина», яке колись було місцем виробництва автентичного текстилю, розповіли КУРСУ у пресслужбі ткацького ательє.

Відтак ткацтво, яке укорінене в карпатській традиції, не зникає та продовжує працювати, а ще створює нові робочі місця в регіоні та запобігає професійній міграції за кордон.

Наразі у ткацькому ательє зараз працюють ткалі, релоковані з Херсонщини, та місцеві майстрині з Івано-Франківщини. Вони виконують техніки з індивідуальним дизайном.

Одна з майстринь Марта Чорней працює в ательє близько двох років, після переїзду підприємства з Каховки до Косова. Проте вона не просто тче, а розробляє дизайни, досліджує техніки.

Як ательє Vandra Rugs з Херсонщини створює унікальні килими на Прикарпатті 1

«Мені було дуже цікаво, бо техніки, які ми тут застосовуємо, я раніше знала хіба в контексті одягових тканин чи рушників. А тут — глибина, кольори, форми, які постійно оновлюються». Також Марта говорить про ткацтво як про рідкісну професію, що живе, поки майстрині передають її одна одній. «Я бачу, як ткацтво об’єднує — навіть у моєму найближчому колі», — ділиться майстриня.

Нещодавно до ательє приєдналася Ярослава Шкурат, майстриня гобеленного ткацтва, яка спеціально переїхала жити до Косова. До цього вона три роки жила за кордоном, де здобувала фаховий досвід. Зокрема стажувалась у французькій майстерні, що виробляє тканину для кутюрних колекцій Dior, Chanel і Schiaparelli. Також рік навчалася в Парижі, де вивчала вишивку для одягу та захистила дипломну колекцію. А ще пройшла homo faber fellowship у Португалії — програму підтримки ручного ремесла, яка допомагає молодим митцям побачити, як функціонують справжні майстерні.

Ательє виготовляє килими для готелів, банків, страхових компаній чи індивідуальних замовників зі Швеції, Швейцарії, Німеччини та інших країн ЄС та США. Ці килими можна побачити й на міжнародних виставках у Лондоні, Парижі, Мілані, Стокгольмі та Копенгагені. І не тільки готові вироби, а й сам процес ткацтва: під час експозицій майстриня працює за ткацьким верстатом і демонструє створення зразків у реальному часі, що викликає жвавий інтерес у відвідувачів.

“Це приклад того, як народне ремесло у XXI столітті може стати конкурентним на глобальному ринку і водночас дати людям цікаву роботу, підтримку та впевненість у майбутньому”, – зазначають в майстерні.

Головні новини Івано-Франківська та області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: