fbpx

Як і куди подавати документи у 1-й клас дітям переселенців, - освітній Омбудсмен

Суспільство 14:34, 10.05, 2022

Як зарахувати до першого класу дитину-переселенця, нагадали в освітнього Омбудсмена.

Заклади освіти в деяких містах уже розпочали прийом документів на зарахування до першого класу, звертає увагу батьків Омбудсмен. Процедура зарахування відбувається відповідно до “Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти” наказ МОН №367 від 16.04. 2018 року.

Тобто для багатьох дітей вона пройде за звичною процедурою. Але цьогорічні дати початку прийому документів можуть відрізнятися від тогорічних.

Водночас через воєнний стан цьогорічна процедура зарахування до першого класу має свої особливості. Адже частина дітей дошкільного віку, які з 1 вересня мають стати школярами, через небезпеку разом із батьками вимушено перемістилися в межах України, частина зовсім втратили дім, тому вони розпочинатимуть навчання в школі за новим місцем перебування.

Органи управління у сфері освіти місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, зокрема у підпорядкуванні яких перебувають заклади загальної середньої освіти та органи управління у сфері освіти повинні забезпечити та організувати зарахування здобувачів загальної середньої освіти, які вимушено змінили місце проживання (перебування) і проживають (перебувають) в Україні чи за її межами, до закладів освіти (наказ МОН від 28.03.2022 №274). Таким чином діти переселенців мають бути зараховані в школу за місцем проживання – фактичної реєстрації.

Коли подавати документи

Терміни початку подачі документів на зарахування до першого класу встановлює місцева влада. Вона повинна зробити це не пізніше ніж за місяць до дати початку прийому заяв та документів та обов’язково повідомити про це на сайтах органу управління освітою. 

Заклад освіти не пізніше ніж за місяць до початку прийому заяв також має повідомити про це та оприлюднити графік прийому документів на своєму сайті та/або на інформаційних стендах. Обов’язково має бути оприлюднена інформація про закріплену за закладом територію обслуговування, спроможність закладу освіти (максимальну кількість дітей, яких школа може зарахувати), кількість учнів у кожному класі.

Не пізніше ніж за 6 місяців до початку прийому заяв органи місцевого самоврядування мають оприлюднити на своєму сайті рішення про закріплення території обслуговування за закладами освіти, тобто за яким закладом освіти закріплені певні вулиці та будинки.

Які потрібні документи

Зарахування дітей до закладу освіти здійснюється, як правило, до початку навчального року та відповідно до території обслуговування (пункт 6 розділ 1 Порядку). 

Такими, що проживають на території обслуговування закладу освіти, є мешканці, що мають постійну реєстрацію, та зареєстровані внутрішньо переміщені особи.

Якщо документи на зарахування до 1 класу подають внутрішньо переміщені особи, але не зареєстровані на цій території, заклад освіти має сприяти їх реєстрації та не відмовляти у прийнятті документів (лист МОН від 16 квітня 2022 р. № 1/4202-22).

Для того щоб зарахувати переміщену дитину до першого класу, один із батьків, опікунів або інших законних представників у визначені місцевою владою терміни має подати до закладу освіти, який обслуговує територію проживання дитини, заяву.

Заяву на зарахування до першого класу можна подавати особисто, електронною поштою, факсом або іншим зручним способом.

До  заяви додається:

  • копія та оригінал свідоцтва про народження дитини або документ, що посвідчує її особу;
  • оригінал або копія медичної довідки за формою № 086-1/о.

Водночас наголошуємо батькам, законним представникам дитини-переселенця, що в умовах воєнного стану необхідно надати до закладу освіти один із нижче перерахованих документів:

  • довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
  • довідку про звернення за захистом в Україні;
  • посвідчення біженця;
  • посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист.

Якщо у дитини-переселенця відсутнє свідоцтво про народження або інший документ, що підтверджує особу дитини, вона зараховується до закладу освіти без свідоцтва чи іншого документа, що підтверджує особу дитини. 

Якщо в дитини немає свідоцтва про народження – керівник закладу освіти зобов’язаний невідкладно поінформувати орган опіки і піклування за місцем проживання дитини чи місцеперебуванням закладу освіти, щоб сприяти оформленню свідоцтва.

Медична довідка. Зверніть увагу, що відсутність оригіналу або копії медичної довідки за формою № 086-1/о не є підставою для відмови у зарахуванні до 1 класу. 

Оскільки частина переселенців не має змогу вчасно оформити медичні довідки дітей, то просимо узгодити питання щодо термінів надання медичної довідки з керівником закладу освіти. Але довідка обов’язково має бути надана до початку навчального року. 

Право на першочергове зарахування

Діти, які зареєстровані на території обслуговування закладу освіти як внутрішньо переміщені особи (тобто якщо в дитини або батьків є довідка ВПО), мають право на першочергове зарахування.

Також нагадуємо, що право на першочергове зарахування, окрім зареєстрованих на території обслуговування, мають діти:

  • які є рідними або усиновленими братами, сестрами дітей, які здобувають освіту в цьому закладі;
  • які є дітьми працівників цього закладу освіти; 
  • які є випускниками дошкільного підрозділу цього закладу освіти, якщо такий підрозділ є.
  •  

Жеребкування на вільні місця

Порядком зарахування передбачається процедура проведення жеребкування на вільні місця. Тобто якщо в закладі освіти після першочергового зарахування залишилися вільні місця, для тих дітей, чиї батьки, законні представники у встановлені терміни подали заяви на вільні місця, має відбутися жеребкування для зарахування на ці місця. Водночас лист МОН від 16 квітня 2022 р. № 1/4202-22 рекомендує цьогоріч закладам освіти провести зарахування до першого класу без процедури жеребкування. Тобто цього року проводити чи не проводити жеребкування – вирішують заклади освіти.

Більше – тут.

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: