fbpx

Як облаштувати енергонезалежну квартиру у новобудові на електриці: варіанти для франківців

Суспільство 14:18, 04.09, 2024
НА ФОТО: Ярко Центр - сучасний багатофункціональний житловий комплекс в Івано-Франківську

У багатоповерхівках на електриці важливо встановити енергоефективне опалення, а під час вимкнень електроенергії забезпечити резервне живлення ліфтів та освітлення сходових кліток. Які рішення пропонують покупцям квартир в новобудовах Івано-Франківська, розповідає читачам КУРСу менеджерка компанії «Ярковиця» Анастасія Яцишин.

Відповідно до державних будівельних норм індивідуальне газопостачання можливе лише у будинках висотою не більше як десять поверхів. У вищих будівлях можливе газове опалення при  умові встановлення власної дахової котельні. Однак законодавством не до кінця врегульований механізм оплати за газ у таких будинках – мешканці змушені купувати блакитне паливо за тарифами юридичних осіб.

Тому висотки на понад 10 поверхів в Івано-Франківську живуть на електриці. Однак систематичне руйнування росіянами енергетичної інфраструктури ставить перед забудовниками нові виклики – як облаштувати квартири не лише енергоефективно, а й зробити їх максимально автономними.

Не тільки обігрів, а й кондиціонування

Наразі «Ярковиця» зводить багатоповерхівку на електриці у житловому комплексі «Ярко Центр». Для обігріву квартир компанія пропонує клієнтам інноваційне та енергоефективне рішення – тепловий насос «повітря-вода».

Ярко Центр - новобудови в центрі Івано-Франківська

«Зовнішній блок теплового насоса виглядає як кондиціонер, тільки він дещо більший. Він нагріває воду і подає в систему опалення квартири. Це може бути тепла підлога, теплі стіни. Також теплові насоси нагрівають воду», – пояснює Анастасія Яцишин.

Тепловий насос «повітря-вода» можна використовувати не лише для обігріву приміщення та нагрівання води, а й для кондиціонування квартири влітку. Для цього, пояснює Анастасія Яцишин, встановлюється внутрішній блок, який буде охолоджувати приміщення. На відміну від кондиціонерів, теплові насоси, коли працюють на охолодження, потребують значно менше електроенергії, не генерують шуму, не потребують додаткового обслуговування та не накопичують пил і шкідливі мікроорганізми.

На квартиру 50 квадратних метрів підійде тепловий насос потужністю від 2 кВт. Споживання електроенергії таким насосом в основному залежить від температури повітря на вулиці. Так, при температурі повітря від +10 ⁰ до -10⁰ він споживає тільки 0,5 кВт у годину. При температурі від -10⁰ до -20⁰ – 1 кВт, при температурі, нижчої за -20⁰, – 2 кВт.

«Ще два роки тому такий тепловий насос на 2 кВт, японського виробництва, коштував під 10 тисяч доларів. Китайського виробництва – 6 тисяч доларів. Станом на тепер японські теплові насоси коштують 3 тисячі доларів, якісний китайський – 1,5-2 тисячі доларів. Для системи кондиціонування докуповується внутрішній блок, який коштує приблизно 400 доларів, і за 2,5 тисячі доларів є система обігріву, тепла вода і система кондиціонування», – підраховує Анастасія Яцишин.

Вона пояснює, що при газовому опаленні покупка газового котла та кондиціонера може обійтися дешевше, однак система із тепловим насосом «повітря-вода» окупиться швидше.

До прикладу, при нинішніх тарифах доба опалення квартири площею 50 кв. м при індивідуальному газовому опаленні обійдеться у 65 гривень, за допомогою теплового насоса – приблизно 40 грн.

Якщо вимикатимуть світло

Регулярні знеструмлення спонукали компанію задуматись про альтернативні джерела живлення в новобудовах. Якщо виключатимуть електроенергію, каже Анастасія Яцишин, головне – вирішити дві проблеми: як забезпечити роботу ліфтів і освітлення загальних сходових.

«У ліфтах точно ніхто не застрягне, бо у сучасних ліфтах при вимкненні електрики включається резервне світло, вони з’їжджають на поверх нижче, і відкриваються двері. Але ми будемо ставити завдання перед управляючою організацією зробити будинок енергонезалежним», – пояснює менеджерка «Ярковиці».

За її словами, забезпечити освітлення на сходових клітках та роботу ліфтів може інверторний безшумний генератор або комплект альтернативного живлення (інвертор з акумуляторними батареями).

Автономне живлення квартир на час вимкнень електрики можна забезпечити за допомогою зарядних станцій. Головне – одночасно не вмикати всі потужні електроприлади: праски, посудомийки, пральні машини.

«Враховуючи власний досвід, 2-кіловатний EcoFlow закриває повністю питання всього житла. В тому числі індукційної плитки, якою я дома користуюся, та холодильника – все працює. І це є гарантоване рішення для будь-якої квартири, яка хоче бути енергонезалежною», – каже Анастасія Яцишин.

Теплі стіни зимою – холодні влітку

Для майбутніх об’єктів компанія «Ярковиця» планує використовувати ще новітніші технології – це комплексна система обігріву і кондиціонування з централізованим обліком від компанії LG.

«Ми провели нараду з фахівцями LG і розглядаємо можливість встановлювати такі системи у наступних наших об’єктах, – пояснює Анастасія Яцишин. – Такий варіант дозволить забезпечити як обігрів квартир, так і кондиціонування. Тобто підлога і стіни, які теплі зимою, влітку працюють на охолодження. Ця система забезпечує кліматконтроль у приміщенні, вона тримає задану температуру у квартирі. І така система абсолютно не потребує зовнішніх блоків на фасадах».

Наразі вартість встановлення такої системи становить приблизно 60 доларів на квадратний метр, тобто для квартири на 50 квадратів обійдеться у 3000 доларів.

«Що таке 3000 доларів для квартири? Газовий котел зараз коштує у середньому 800 доларів. Кондиціонер – 1100 доларів на кімнату середньому. На дві кімнати потрібно два кондиціонери. Все, це дорівнює вартості такої системи», – зазначає менеджерка «Ярковиці».

Однак власникам квартир не доведеться самостійно встановлювати опалення та систему кондиціонування – про це подбає будівельна компанія.

Реклама

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: