Сьогодні з Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні виписали Ігоря Леочка — пацієнту вперше в області пересадили нирку. 25-літній франківець, який чотири останні роки був на гемодіалізі, поділився, що тепер втілить свою мрію – подорожувати.
КУРС писав, що батько віддав сину свою нирку: у Франківську провели першу операцію з трансплантації нирки
Це родинна трансплантація, донором нирки для Ігоря став рідний батько, пояснив лікуючий лікар хворого, хірург-трансплантолог, експерт з трансплантології Департаменту охорони здоров’я ОДА Богдан Вівчаренко.
Хірург-трансплантолог урочисто вручив своєму першому пацієнту виписку з лікарні і рекомендації. Попереду у Ігоря Леочка щонайменше пів року реабілітації. Увесь цей час він повинен буде вживати імуносупресивні препарати для того, щоби мінімізувати ризик відторгнення нового органу.
«Зовсім інше життя починається, – ділиться пережитим пацієнт. – Я набагато краще почуваюся, мені легше навіть дихати стало, покращився сон. Хочеться жити далі!”.
Ігор Леочко розповів, що мав мрію подорожувати – і тепер обов’язково її здійснить. Найперше поїде в Європу.
Ігор розповів, що після операції з пересадки нирки провів у лікарні три тижні в режимі обмежених контактів. Вставати почав на третій день, ходити – на п’ятий. Його 50-річний батько вже тиждень як виписаний додому – почувається добре, також ходить, відновлюється.
Родина розглядала можливість трансплантації нирки Ігорю у Львові. Також дізнавалася про операцію в Білорусі. Там вартість пересадки 50-60 тисяч доларів, розповів молодий чоловік. Останні чотири роки він був на діалізі – фактично “прив’язаний” до лікарні, де тричі на тиждень по чотири години проводив під апаратами. Тільки в такий спосіб він міг жити. На апарат штучної нирки Ігор потрапив через вроджену ваду – хвороба від народження розвивалася поступово, і настав час, коли обидві нирки вже не могли працювати. Тому пересадка була єдиним виходом, щоб жити далі.
Трансплантолог Богдан Вівчаренко зазначив, що таких пацієнтів на Франківщині багато, але не всім підходить родинна трансплантологія. Проблема донорства у тому, що лише у близько 25% пацієнтів є сумісність, яка дозволяє робити пересадки нирок від родичів. Решта мусять чекати на так звані трупні органи.
“Наразі ми працюємо лише з донорськими нирками, але вже є бригади, які мають працювати з трупними нирками. Родичі людей, у яких констатовано смерть мозку, можуть давати згоду на такі операції. Наразі НСЗУ покриває витрати нашої лікарні на пересаджування нирки, тож пацієнту не довелося платити за трансплантацію”, – повідомив медичний директор ЦМКЛ Олег Ціхонь.
КУРС писав, що 111 прикарпатців потребують пересадки нирки – у Франківській ЦМКЛ стартувала безкоштовна трансплантація
Власне цього року держава взяла на себе видатки на програму трансплантації – і родинну, і від трупних донорів, розповідають медики.
“Є проблема – низький рівень поінформованості людей, – додає Богдан Вівчаренко. – Вони бояться, вони не наважуються це зробити. Багато відмов у родинній трансплантації є через те, що люди страхаються жити з однією ниркою. Хоч якість життя у таких людей не набагато відрізняється – люди живуть з однією ниркою від народження, і їх нічого не турбує”.
Ще одна проблема – доступність імуносуперсивної терапії. Супровідне лікування після трансплантації фінансується і забезпечується на державному рівні. Однак протягом останніх двох років ця схема не працює. За словами Богдана Вівчаренка, всіх пацієнтів із пересадженими органами на Франківщині забезпечував таким лікуванням обласний бюджет.
“Поставок ліків на 2020 і 2021 роки ще не було, – констатує трансплантолог. – Але на дев’ять місяців цього року ми перекрили це за рахунок обласного бюджету і благодійних організацій”.
Наступну операцію з пересадки нирки в ЦМКЛ запланували провести до кінця року. “Ми можемо вже сьогодні обходитися своїми силами, але перших кілька операцій ми будемо робити з лікарями, які це роблять вже дуже давно і мають великий досвід”, – зазначає Олег Ціхонь.
Щороку, за підрахунками спеціалістів, пересадки нирки потребують понад сто прикарпатців. В області працюють шість центрів з гемодіалізу. Тільки у центрі ЦМКЛ зараз проходять терапію 58 хворих, у яких не працюють обидві нирки і яким потрібна пересадка.