В Європі українці призовного віку стоять в чергах на оформлення документів після новин про зміни у мобілізаційному процесі. Після підписання нового мобілізаційного закону для отримання паспорта треба буде спочатку стати на військовий облік, пише КУРС з посиланням на Судово-юридичну газету.
У містах Польщі, Німеччини, Чехії спостерігаються великі черги на оформлення українських документів. Біля спеціалізованих центрів очікують переважно чоловіки.
Десятки людей стоять у черзі перед пунктом оформлення українських документів у Варшаві та Кракові. Подібне явище спостерігається і в Гданську та Вроцлаві. Черги також спостерігаються і в Берліні та Кельні, а також у Празі.
Раптовий ажіотаж повʼязують із законопроєктом про мобілізацію, який напередодні до Верховної Ради вніс Кабінет Міністрів.
У законопроєкті передбачено, що чоловікам призивного віку, які перебувають за кордоном, видача паспортів буде здійснюватися лише після пред’явлення військово-облікових документів. Це стосується як внутрішніх, так і закордонних паспортів, що визначає нові правила для українських громадян за межами країни.
Довідково. Українські чоловіки від 18 до 60 років, які перебувають за кордоном, зможуть звертатися за оформленням паспорта та за вчиненням консульських дій у закордонних дипломатичних установах України лише за пред’явлення військово-облікових документів. Відповідні зміни вносяться до статті 20 Закону «Про правовий режим воєнного стану» законопроєктом 10378 про посилення мобілізації, який 25 грудня подав до Ради Кабмін в особі Міністерства оборони.
Законопроєкт наділяє керівників ТЦК можливістю вносити чоловіків до Реєстру боржників і таким чином забороняти їм проводити операції з майном, обмежувати на право керування авто та отримання посвідчення водія, обмежувати право на користування та розпорядження грошима тощо.
Вчинення консульських дій у закордонних дипломатичних установах України в умовах воєнного стану за заявами громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які є призовниками, військовозобов’язаними або резервістами, буде здійснюватися за умови наявності у вказаних осіб військово-облікових документів.
Дійсність військово-облікових документів буде перевірятися консульською посадовою особою закордонної дипломатичної установи України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.