Моніторингова група у складі регіонального представника Уповноваженого в Івано-Франківській області Людмили Непийводи та регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Івано-Франківській області Світлани Дем’янчук в рамках реалізації національного превентивного механізму здійснила візит до Залучанського дитячого будинку-інтернату Івано-Франківської обласної ради з метою вивчення стану дотримання прав дітей.
Залучанський дитячий будинок-інтернат є соціально-медичною установою І-IV профілів з молодіжним відділенням, розрахованою для проживання 160 осіб. На день візиту в установі проживало 137 вихованців з інвалідністю, в тому числі 12 дітей, які переміщені з Дружківського дитячого будинку-інтернату Краматорського району Донецької області. З них 54 – дівчата, 83 – хлопці, 55 – неповнолітні, з яких 36 мають статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 43 – недієздатні з числа підопічних старше 18 років. Штатна чисельність працівників складає 155 осіб, йдеться на сайті Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.
Заклад має належне матеріально-технічне забезпечення. Вихованці проживають у комфортних умовах, забезпечені раціональним п’ятиразовим харчуванням з урахуванням віку та стану здоров’я, середня вартість якого для одного в день складає 84,00 грн., а також технічними засобами реабілітації та засобами особистої гігієни.
Вихованцям надається медична допомога, вартість медичного забезпечення на одного на день складає 64,65 грн. Установа має ліцензію на здійснення господарської діяльності з відповідної медичної практики. Крім цього, всі вихованці мають декларації із сімейним лікарем.
На території облаштовані ігрові майданчики, літні павільйони та альтанки. Забезпечено безбар’єрне середовище для осіб з інвалідністю (у житловому корпусі встановлено ліфт, облаштовано пандуси).
Вихованці мають персональні планшети та мобільні телефони. Щорічно за рахунок волонтерських організацій здійснюється їх оздоровлення та відпочинок на морі та в горах.
Значну роль у життєдіяльності установи відіграють благодійники, які не тільки надають матеріальні цінності, а й допомагають у догляді, дозвіллі та відпочинку дітей. Так, впродовж багатьох років в будинку-інтернаті на волонтерських засадах працюють волонтери благодійних організацій, що є позитивним прикладом такої співпраці.
Також в установі вжито заходів щодо оперативного реагування і захисту вихованців та персоналу на випадок надзвичайних ситуацій в умовах воєнного стану. Зокрема, сформовано достатній (на 3-6 місяців) запас продуктів харчування і медикаментів, з працівниками проведено відповідні інструктажі тощо.
Водночас мають місце недоліки, які можуть призвести до порушення прав вихованців. Так, враховуючи стан здоров’я вихованців та збільшення їх чисельності в установі у зв’язку з тимчасовим переміщенням з інших областей без супроводжуючих, виникла необхідність у додаткових працівниках, які здійснюють догляд за дітьми з інвалідністю.
В наявності лише одні ноші для евакуації ліжкових хворих вихованців, що є недостатнім для цієї установи з урахуванням загроз в умовах воєнного стану. Також потребує відповідного облаштування підвальне приміщення, яке може бути використане для укриття.
У подальшому звіт та листи реагування щодо усунення недоліків будуть направлені установі та до місцевих органів державної влади.