В Івано-Франківську почали виготовляти картини та лавки із пластмасових кришечок. Майстерню з переробки пластику облаштували в одній із закинутих будівель заводу.
Ідея створення такої майстерні виникла у гірських рятувальників під час екоакцій, на яких прибирали берег Дністра, пише Суспільне Карпати.
“З того, що ми на екоакціях назбирали, половина цих корочків була брудна. Ми їх витягували десь із Дністра. Згодом поклали у пральну машинку. Ми їх заливаємо кислотою, щоб кришечки відкисали”, — розповідає координаторка ініціативи Наталія Гасюк.
Для переробки використовують поліетилен високої щільності типу HDPE або PEHD (2). Ініціативна група самотужки виготовила дробилку, а на грантові гроші купила термопрес.
“Такий пластик можна переробляти разів 20. От, наприклад, ця лавка. Її знищити фізично – це добре треба постаратися. І якщо якийсь вандал надумає все-таки щось зробити, то її можна знову в термопрес запхати. І вона знову буде готова до користування”, — каже Наталія Гасюк.
Здав пластик – отримаєш лавку — так заохотили й школярів приєднатися до збору та сортування кришечок.
“Організували кампанію зі збору пластику по регіону. І більше сорока команд не тільки в Івано-Франківську долучилися і тепер передають нам цей пластик. І в три школи ми передаємо ці лавки з пластику”, — продовжує координаторка ініціативи.
Кришечки приносять і містяни. Збирають пластик цілими під’їздами та ОСББ. У майстерні самотужки створюють фотозони. Планують тут проводити екскурсії, уроки, майстер-класи та навіть фестивалі.
“Є екопростір, є місце для проведення майстер-класів. Діти можуть прийти, допомогти посортувати. Наші діти вже ходять, поки що це роблять. Вони можуть подивитися, як це подрібнюється, можуть малювати свої картини з цього пластику”, — розповідає Наталія Гасюк.
Ось таку картину з подрібнених кришечок запланували подарувати іноземним рятувальникам.
На сьогодні постійний прийом пластику ще не налагоджений, але по п’ятницях можна здати пластик на площі Бастіону між 16.30 і 18.00 і в офіс Гірського рятувального центру на Галицькій, 67. Незабаром організатори проєкту обіцяють налагодити постійний прийом пластику.