вівторок, 17 липня

Смерть Скрябіна: причини і уроки

Віктор Загреба Блогер, громадський активіст, засновник ініціативи "Vision Zero для України", випускник Програми ім. Фулбрайта
Дев'ять днів тому загинув Кузьма Скрябін. Смерть знайшла його в буденній поїздці, в центрі його рідної країни, за кермом власного автомобіля. Україна досі осмислює цю втрату, особливо рідні і близькі покійного, яким я висловлюю щирі співчуття.

Я не знав Скрябіна особисто і не був прихильником його творчості, тому до цієї події ставлюся без зайвих емоцій. Але я дещо знаю про те, чому стаються дорожні аварії – як одиничні інциденти, так і в комплексі, як соціальна проблема. Наука стверджує, що всі ДТП мають свої логічні та об'єктивні причини, і майже ніколи вони не є справжніми "нещасними випадками", всупереч усталеній термінології.  Тому я хотів би прорефлексувати смерть Кузьми не на примітивно поверхневому рівні – на кшталт "яка сумна доля" або "ну і сам винен", а копнути трохи глибше і пошукати логічні, неочевидні причини. Буду вдячний усім, хто має що сказати, за підтримку дискусії.

Отже, ось мій список причин, чому поїздка Кузьми закінчилась так трагічно. Всіх, кому не подобається те, що я пишу, прошу не нервуватись і дочитати до кінця.

 1. Причина особистісна. Надмірно ризикована поведінка самого водія. Як зізналося ДАІ, автомобіль "Тойота" в момент зіткнення рухався із "авіаційною" швидкістю 160 кілометрів на годину. Це було в умовах мокрого і поганого асфальту на небезпечній ділянці незнайомої дороги. Впевнений, там стояли попереджувальні знаки, і швидше за все обмеження швидкості на цій ділянці складає 50 км/год (я намагаюсь це перевірити – криворіжці, підкажіть!). Кожен водій, який вибирає таку швидкість в таких умовах, грається в російську рулетку. Ця історична гра дає багато шансів закінчитися вдало. Однак якщо кінець невдалий, то він гарантовано фатальний. Ставка дуже висока, для психічно здорової людини – невиправдано. (До речі, на дорозі, на відміну від рулетки, "куля" може стрільнути в кого завгодно. Наприклад, зіткнення 2 лютого могло вбити не Кузьму, а його пасажирку та двох пасажирів іншого автомобіля. Або на місці молоковоза міг бути шкільний автобус, повний дітей. Чи було би це кращим варіантом?) Тобто я стверджую, що перша причина, чому Кузьма більше не напише пісень і не дасть концертів, – неадекватно ризиковані дії самого водія "Тойоти". Причину цих дій я не берусь оцінювати, але цілком можливо, що це була комбінація з недооцінки ризиків і переоцінки власних навичок. Це перший, верхній рівень причини, чому не стало Кузьми.
 2. Причина соціальна. Наше супільство загалом толерує той спосіб поведінки за кермом, який вбив Скрябіна і вбиває тисячі інших класних хлопців та молодих дівчат (щороку!). Тобто це не поодинокий випадок, а масштабне соціальне явище. Я сам як водій часто бачу таких поспішаючих водіїв з суїцидальними схильностями – і на великих джипах, і на дешевих ладах. Не секрет, що переважна більшість наших співгромадян, навіть ті, хто не їздить 160 км, звично ігнорують ремені безпеки як щось зайве і непотрібне – це теж свого роду гра зі ставкою власного життя. І це все вважається окей! Я дуже рідко бачу в публічному дискурсі тези, що треба пристібатися і їздити не більше сотні. Наприклад, щоб якісь зірки записали пісню про те, що надмірна швидкість та безвідповідальне водіння вбиває щороку близько 5000 людей в нашій країні – приблизно стільки ж, скільки загинуло за весь час АТО. Або щоб відомі люди розповідали в інтерв'ю, як вони завжди пристібаються і їздять повільно. Я не бачу в Україні, на відміну від Англії чи США, вражаючої і часом кривавої соціальної реклами від відповідальних бізнесів чи стурбованих громадських організацій, яка знецінює ідею швидко ганяти. Я не чую, щоб пасажири просили водіїв трохи відпустити педальку і не поспішати на цвинтар. Я не спостерігаю, щоб якийсь Петя, який розповів у фейсбуку, як він доїхав з Києва в Одесу за рекордні 3 години, піддавався за це остракізму – навпаки, друзі його хвалять і ним захоплюються. Я не чув, щоб президент столичного клубу, чиї підопічні майже щомісяця розбивають в гімно свої ферарі і мазераті, провів якусь розмову з цими підлітками-мільйонерами і публічно закликав їх та їхніх фанатів поводитись за кермом спокійно і розумно, як це роблять на батьківщині футболу. Відтак я стверджую, що серед українських автомобілістів присутня потужна субкультура безвідповідальної їзди (reckless driving), в якій круто мати затемнені вікна, ксенонові фари і їздити максимально швидко. Кузьма Скрябін був скромним представником цієї субкультури, а став її відомою жертвою. Однак ніхто цю культуру не засуджує і не протиставляє їй ні-чо-го!
 3. Причина державна. Одна з найглибших причин трагедії Скрябіна криється в тому, що в нашій країні немає дієвої системи менеджменту доріг та системи дорожньої безпеки. Про менеджмент доріг сам покійний обурювався в своєму останньому телефонному відеоблозі (в якому він, між іншим, показав і свій далекий від безпечного стиль водіння). Наші дороги розбиті, стандарти їх будівництва застарілі і неадекватні, розмітка у більшості доріг відсутня, очистка від льоду і снігу спорадична і неякісна. Наша ДАІ (якій, я сподіваюсь, залишилось існувати лічені місяці) не забезпечує дотримання правил, а сама є прикладом безвідповідального водіння і пофігізму. Мабуть, ми остання країна Європи, де досі немає автоматичних камер фіксації швидкості. Наші водії часто-густо взагалі не ходили в автошколу і купили свої водійські посвідчення, тобто не мають і приблизного уявлення про те, як безпечно керувати своїм двотонним "об'єктом підвищеної небезпеки". Серед таких водіїв в першу чергу представники еліт, в т. ч. футболу і шоу-бізнесу. Всі ці системні проблеми мав би вирішувати уряд, але він не вирішує. ООН, Світовий банк та пара маленьких громадських організацій вже десятки разів закликали уряди України нарешті почати реалізовувати реформи у цій галузі, але усім керівникам урядів в усі часи було плювати на цю тему. Увага суспільства і урядовців до теми безпеки доріг мала сплески під час "фокусуючих подій", таких як 45 загиблих в автобусі під Марганцем у 2011 році та 14 трупів в автобусі на Чернігівщині наступного року, але чомусь зосереджувалась на пошуку "цапа-відбувайла". Скоро минає рік від приходу проєвропейського і англомовного уряду "реформаторів-камікадзе", які мали би якраз робити такі проєвропейські реформи. Але ми маємо лише заяви і піар-події прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, а реформ немає. Відсутність реформ – це і є третя, найглибша причина, чому загинув Скрябін.

Мудрі книжки пишуть, що з будь-якої поразки чи трагедії треба вміти винести урок. Які уроки можна винести зі смерті Скрябіна на сірій роздовбаній дорозі під Кривим Рогом?

Урок для усіх водіїв, особливо представників описаної вище субкультури: кидайте гратися в російську рулетку. Якщо це сталося навіть з НИМ, то це точно станеться з вами. Питання лише – коли. Єдиний спосіб, щоб з вами такого не сталося, – перестати так їздити. Щоб не спізнюватись – виїжджайте на півгодини раніше. Або користуйтесь залізницею.

Урок для уряду: робіть реформи нарешті! Дороги мають стати якісними і безпечними. Кількість смертей на автотрасах і вулицях цілком можна скоротити на 30-50% протягом декількох років, а ставити ціль треба, як у Швеції, – скоротити дорожню смертність до нуля. Світовий Банк та ЄС готові допомагати це зробити, конкретні методи і способи викладені на тисячах сторінок гайдлайнів і наукових досліджень, а в Європі є сотні експертів, які готові допомогти, і гроші на це також знайдуться.

Урок для друзів і фанатів Скрябіна. Вірніше, не урок – бо я не маю права їх повчати – а скромна ідея для розгляду. Якщо ви любили Кузьму і любите пам'ять про нього, то зробіть щось, щоб його смерть набула хоч якогось сенсу. Наприклад, зорганізуйтеся і створіть якусь ініціативу або Фонд за Якісні і Безпечні Дороги. Скиньтесь по мільйону гривень (це дешевше, ніж коштують ваші автомобілі), покладіть їх в endowment, сформуйте наглядову раду, найміть маленьку команду крутих людей. І нехай ця команда щосили бореться з субкультурою безвідповідального водіння, створює і розміщує круту соціальну рекламу, витискає з уряду такі необхідні дорожні реформи. Щоб водії стали розумними і свідомими, а дороги – якісними і безпечними. І назвати цей фонд можна іменем Андрія Кузьменка.

Це буде гідне вшанування пам'яті Андрія, якого ми втратили так раптово і так безглуздо.

Фото з місця ДТП Андрія Нагорного.

КОМЕНТУВАТИ
 • Данте 0 Відповісти Позволю себе написать несколько строк собственных соображений на статью уважаемого автора - Виктора Загребы, блогера, активиста, отца двух детей (как указано на его страничке). Нужно оговориться, что статья написана великолепно, логично продуманно, автор пользуется подчас сленгом, а подчас и философической терминологией, что дает основание видеть в нем человека начитанного и эрудированного. Но не все так просто, как может показаться на первый взгляд. После прочтения статьи и реплик комментаторов становится ясно, что автор не обладает обширным фактическим материалом. Например, он не знает действительную скорость движения Тойоты, не имеет представления про качество дорожного покрытия и ожидает какой-то развернутый отчет с места аварии. Первый вопрос возникает сам собой: зачем же автор публикует серьезную статью с названием «Смерть Скрябіна: причини і уроки», не имея целостной картины происшедшего? Разве может он на основании того скудного материала изложить объективную картину и самое главное, причины происшедшего? Следующий вопрос: что будет с этой статьей, если полученные автором данные не совпадут с его первоначальными предположениями? (скорость движения Тойоты, место столкновения, показания свидетелей) Опубликует ли автор уточнения или же так все и останется? Так же, в начале статьи автор указывает, что не был лично знаком, а так же не был поклонником творчества Кузьмы. В таком случае на каком основании он приписывает Андрея Кузьменка к «скромным представителем субкультуры» водителей, «гоняющих» на предельных скоростях? На основании 2-х, 3-х выдержек из его личных интервью? Достаточно необоснованно, как на меня. Сюда же и относится и первый раздел под названием: «1.Причина особистісна». Если Вы не знакомы с личностью покойного какие выводы личностного характера Вы способны проводить? И самое любопытное, на мой взгляд. Что движет автором, эрудированным человеком, активистом, отцом двух детей, который садиться писать статью про причины смерти артиста, певца, автора, публичного человека, поклонником, которого он не является и лично с ним не был знаком? При этом, не владея фактическим материалом, побуждая людей создавать какие-то фонды с неопределенными, размытыми функциями, так же декламируя, что он лично внес свой вклад в это движение, пристегиваясь ремнем безопасности... К сожалению, статья несет в себе больше вопросов, чем ответов и бросает тень сомнения на достоверность слов автора статьи. P.S. Найдя в поисковике статью со столь многообещающим названием, я надеялся почерпнуть новые факты по этому неоднозначному делу, так как являюсь поклонником Скрябина, а по складу характера не верю в случайности такого масштаба. Но по прочтении, не смог остаться безучастным, так как статья отражает ТОЛЬКО субъективную точку зрения автора.
 • Lia Kovalchuk 0 Відповісти Уважаемый, Виктор! Вы сначала изучите обстоятельства трагедии, саму личность потерпевшего, а потом обвиняйте человека в том, чего он не делал!!! После таких бестолковых журналистских непутевых заметок, вся страна думает, что Андрей Кузьменко не умеет водить машину. Или вам кто-то дал установку говорить про скорость, всем журналистам? Точное время аварии 5:50 - 6:20 !!!! Он никуда не спешил! И ехал он не больше 65 км. в час. (в данном случае, это не интуиция, уважаемый). Прежде чем писать очерки, нужно изучить дело. Всего доброго.
 • Віктор Загреба 0 Відповісти Ігор Григорович, дякую за коментар. Думаю, якби швидкість справді була 70, як підказує вам ваша інтуїція, то (а) зіткнення би не відбулося і (б) навіть якби відбулося, то цей дуже безпечний автомобіль врятував би тих, хто всередині. Не хочу дискутувати про швидкість, бо її достеменно мають знати слідчі зі спідометра і бортового комп'ютера. Цифру 160 ніхто не офіційно не підтвердив, але й не спростував. Хоча, вона могла бути і 140, і 110 - не суть важливо. Важливо, що вона була значно більшою, ніж мала б бути. Про ями на дорозі -- це ж очевидний факт, який згаданий в тексті. А от унікальну форму молоковоза ви праві, хоча неправі про якісь неправильно встановлені балони. І взагалі це не має стосунку до предмету статті. А ще, шановний, в тексті ніде не стверджується, що водій був непристібутий, чи мав ксенонові фари. При чому тут взагалі фари. Здається, ви не зрозуміли, що я хотів сказати :(( Шкода.<br>P.S. Уривок з інетерв'ю Скрябіна 2012 року, на яке дали посилання нижче в коментарях: ___Ты очень активный человек, который, похоже, ни минуты не может сидеть на месте. А как ты ведешь себя на дороге? __Кузьма Скрябин: Не по-хамски. Я езжу быстро, постоянно нарушаю правила, но нелогичных поступков не делаю. Я могу ехать со скоростью 150 км/час, но только понимая, что дорога пустая и там никого нет. ___InfoCar.ua: Проблемы с ГАИ часто случаются? ___Кузьма Скрябин: Раз в год бывает, что составят протокол. А так – диски, плакаты, фотки…
 • VovaDots 0 Відповісти я не вірю, що він гнав, порушуючи правила. авта їхали на зустріч, тобто сила удару збільшується (припустімо, швидкість позашляховика була 80 км.год, а молоковоза 30-40 км/год, то сумарна швидкість в момент зіткнення = 120 км/год!!! краш тести роблять при швидкості 64 км/год. + я ще не вірю, шо секвоя на такій розбитій ділянці могла розігнатися до 140 км за год з людиною, яка на цю машину заробила і з людиною, в якого є голова на плечах.<br>зараз машини так проектують(думаю, що в цій тойоті так ї є, бо першою, все-таки, вона запустила це на конвеєрі) вкладаючи в конструкцію алгоритм зминання: як підімнеться капот, куди попаде мотор і таке інше.<br>і тут вже неважливо з якою швидкістю би він їхав, тому, що попало в стійку, яка при ударі слугує передавачем сили удару від переду на верхню частину кузова. вона сама немає дуже великої міцності. <br>от я і не можу заспокоїтися! я хочу побачити заключення експертизи і слів жінки, яка була в машині. хоча я впевнений, шо експертиза покаже величезну швидкість і &quot;не впорався з керуванням&quot;.<br>і ще: вдумливо почитайте коментарі нижче про балони стан доріг...<br>всі ганяють, просто йому тупо не почастило.
 • Петро 0 Відповісти Доброе время суток всем. Все Вы ребята очень правильно пишите. НО! Я не знаю уровень водительского мастерства Кузьмы Скрябина и не вправе давать ему оценку. А вот, как криворожанин и водитель с 2.000.000 км за спиной, дать оценку состоянию данного участка дороги имею полное право. И потому мое мнение, что следует добиваться возбуждения уголовного дела против руководства Дорожного управления, в ведении которого находиться данный участок. Причина очевидна: нарушение ряда законодательных и нормативных документов. Отвечаю на вопрос автора статьи: нет и ни когда не было на данном участке знаков ограничения скорости. Могу поделиться записью с регистратора. Кроме того, на данном участке даже нет достаточного количества знаков &quot;Направление поворота&quot; при том, что поворот является ОПАСНЫМ, его радиус не превышает 500 м. Андрей на данном повороте дороги точно и далеко не первый, а вроде как 16-тый. Не берусь утверждать когда был первый случай гибели человека на данном повороте, но памятник на обочине датирован 1990 годом. Увы, не знаю как прикрепить фото к моему комментарию. Вот мой e-mail: peter@bajbarak.dp.ua Жду запрос и я вышлю видео информацию. Сегодня самолично умышленно ездил на место трагедии. Меня, как и других удивила оглашенная скорость в 160 км/час. Но не тем, способна ли Секвоя разогнаться, а тем возможно ли было на участке до поворота разогнать авто и удержать его на такой скорости на изгибе дороги до опасного поворота. У меня Камри и я не рискнул оказаться в кювете еще на изгибе. Хотя скорость это уже не важно, очередного человека нет. А чинуши и дальше штаны протирают. Я уже собрал подборку нормативного материала и если есть желающие, грамотные и активные юристы готовые в память Андрея наказать виновников первопричины трагедий, то прошу подключаться.
 • Ігор Григорович 1 Відповісти Олено, у Вас правильні сумніви. Швидкість на момент зіткнення була приблизно 70 км/г, про це чітко говорять пошкодження та відстань, на якій опинились 2 авто після зіткнення. Удар в 160 км/год це абсолютно інше явище, описувати не буду, просто повірте. Це було так зване доторкове зіткнення, в якому сучасні машини просто розлітаються у боки, як правило, виглядають порепано але повністю зберігають простір салона, пом'ягшуючи удар подушками безпеки. Фатальною стала форма молоковоза, на жаль газові балони були встановлені поза усіма нормами безпеки, на них припала вся кінетична енергія удару, на жаль вони були розміщені рівно на висоті стійки машини, яка деформувалася і призвела до фатального наслідку. Це була збіжність №1. Збіжність №2 це велика кількість ям, через які важка машина втратила контакт з дорогою, оскільки колеса пішли на ямках в резонанс (на інших фото їх видно прямо перед поворотом). Все решта - про 160 км/год, мегашвидкий розгін машини (8,5 сек до 100 км/год як у Тойоти Секвої, це норма для сучасних машин), ксенон (на цій машині галогенні фари) та інші небилиці типу того, що заявив відомий львівський ресторатор (що Кузьма загинув бо не був прищіпнутий) це мабуть робиться з метою попіаритися або блиснути своїми мегазнаннями на біді інших. Може вони і мають на це право, не знаю, звинувачувати не буду.
 • Victor X 0 Відповісти &gt; Це було так зване доторкове зіткнення, в якому сучасні машини просто розлітаються у боки, як правило, виглядають порепано але повністю зберігають простір салона<br>Судячи з фото, де видно, що в Секвої пошкодження аж від бампера, зіткнення було з перекриттям. Перекриття було невеликої площі. А енергія автомобілів була великою. Навіть, якщо Секвоя їхала 70 км/год, а молоковоз - 40 км/год - швидкість зіткнення була 110 км/год. Результат зіткнення таких мас з такою швидкістю непередбачуваний. Але, з великою долею ймовірності, дуже трагічний (навіть від паска безпеки, який напевно переламав би ребра; але ще більша ймовірність, що переламається шия).<br>&gt; газові балони були встановлені поза усіма нормами безпеки, на них припала вся кінетична енергія удару<br>Судячи з фото з місця ДТП, удар прийшовся на кут платформи, на якій встановлена цистерна. Балони не зачепило. А от кут платформи загнувся угору.<br>Тобто велика енергія була прикладена до малої за площею і дуже міцної поверхні, і, з іншого боку, та сама енергія була прикладена до такої ж малої за площею, та дуже неміцної поверхні - стійки авто.<br>&gt; колеса пішли на ямках в резонанс<br>Резонанс трапляється, коли власна частота коливань співпадає з зовнішньою. Навіть, якщо б швидкість була постійною, а ямки розташовані так, що зовнішні до повороту та внутрішні колеса ритмічно потрапляли б у них, то амортизатори б невілювали резонанс.<br>Але ж ямки на дорозі розміщені довільно. Тобто жодних умов для &quot;резонансу&quot; не було.<br>А от ефективно гальмувати і кермувати на такому покритті дійсно неможливо.
 • Olena 0 Відповісти Власне, на час ДТП він був пристебнутий, про це офіційно було оголошено (не знаю, хто придумав протилежне), той же Мочанов сам сказав, що був пристебнутий.<br>Щодо швидкості: в день аварії один з учасників групи Скрябін (басист, здається) одразу ж виїхав на місце події і сказав на камеру телебаченню, що він сам перевірив - стрілка спідометра показувала 90... Але зараз про це вже ніхто не говорить. Очевидно, на прохання родичів не хочуть цю історію розсусолювати. І це зрозуміло.<br>Схиляюся до Вашої версії про молоковоз (не думала, що по таких ямеґах можна було б аж так гнати).<br>Зрештою, мусимо зробити свої висновки з цієї жахливої аварії. Раджу послухати інтерв'ю мами Андрія, яке вона на днях дала Львівській хвилі. Ми багато чого не знали про нього, багато в чому можна брати з нього приклад.<br>Вічна пам'ять Кузьмі. <br>
 • Ірина Дячишин 2 Відповісти Я фактично в усьому погоджуюся з автором. Я також водій, можливо, не з таким уже й стажем (5 років), але мене навчав водій із стажем 30 років - мій чоловік). Я вважаю, що злий жарт із Кузьмою зіграла його автівка. Бо ше три роки тому, у інтерв'ю одному автомобільному журналові http://news.infocar.ua/kuzma_skryabin_moya_mechta_u_menya_v_garaje_69339.html він казав, шо його машині жодні погані дороги і ями ніпачьом, шо він любить іздити швидко, 160 км/год, звісно, переконавшись у відсутності загроз на дорозі. Але, на МСД, чи можливо зауважити тіж загрози, маючи таку високу швидкість??!! Де можливість для маневру/гальмування? Правильно, іх нема...(((<br>Авто диктує правила своєму власнику, уви... Тоість якшо у вас двигун 4 л, то вам тіпа впадло волочитись, як пенсіонер. А дарма. Тішє єдішь -дальше будєшь.<br>В мене subaru impreza sport 2.0, і часом хочеться гнати, підрізати і показати шо ми впєрєді планєти всєй, але за мною сім'я, діти, тому - будьмоооо уваажнііі....<br>Шкода Скрябіна. Дуже-дуже((((((((<br>
 • Olena 0 Відповісти Загалом, звичайно, все правильно, аргументовано, &quot;як книжка пише&quot;, але маю одне запитання, бо сама не володію надто великим досвідом водіння: невже справді реально розвинути швидкість до 160 км/год на такій дорозі на такій важкій машині? В Європі навіть для автобану з ідеальним покриттям їдеш максимум 120-140...<br>В даному випадку Кузьма був пристібнутий ременем безпеки (на викладеному ним відео - також), тут претензій нема.<br>Так, на його останньому відео також звернула увагу, що його постійно &quot;тягне&quot; на зустрічну смугу, а в самому місті він розвернув авто через дві суцільні лінії, що є грубим порушенням ПДР. Проте, думаю, що це було радше виключення, ніж правило, суто задля зйомки (що його не виправдовує). Але не варто думати, що він так робив завжди.<br>На це авто він сам заробив гроші, дуже його любив, казав, що то його &quot;хата на колесах&quot;. Чубай розповідав, що Кузьма останнім часом їздив дуже обачно, багатьох пропускав, його &quot;підрізали&quot;, особливо не вимахувався. Люди, які з ним їздили, казали, що з ним спокійно їздиться...Навряд чи він був людиною з суїцидальними схильностями чи &quot;пацанячими&quot; амбіціями на дорозі.<br>Принаймні, заклик про водіння авто в тверезому стані він зробив)) <br>А дороги в нас таки паскудні і небезпечні для життя, на жаль((
 • Віктор Загреба 1 Відповісти Олено, дякую за відгук. Стосовно технічної можливості набрати таку швидкість,Toyota Sequoia це дуже потужний, заряджений автомобіль. Двигун 5,7 л, 381 кінська сила. Ось знайшов перше-ліпше відео на Youtube, де ця машина швидко набирає 195 км/год: https://www.youtube.com/watch?v=A7Q9nEUxRKo <br>Стосовно реальної швидкості на момент ДТП, то слідчі мали би достеменно її встановити, бо такі сучасні і дорогі автомобілі самі фіксують свою швидкість в момент удару на завмерлій стрілці спідометра, а також у комп'ютері (як самописець в літаку). Цифра 160 була озвучена в ЗМІ &quot;неофіційно&quot;, але ДАІ Кривого Рогу її не спростувало. Ймовірно, цифру зняли зі стрілки спідометра або з комп'ютера, але ДАІ офіційно не хоче &quot;драконити&quot; народ і зайвий раз турбувати родичів, і правильно робить. Також було озвучено в пресі, в тому числі журналістом і автогонщиком Мочановим, що Кузьма поспішав в Київ на літак. Я аж ніяк не думаю і не писав, що Кузьма мав суїцидальні схильності чи пацанячі понти. Я припустив, що він недооцінив ризики і переоцінив свої сили. І так дуже, дуже багато людей помирає. На жаль, на жаль.
 • Victor X 0 Відповісти &gt; Toyota Sequoia це дуже потужний, заряджений автомобіль. Двигун 5,7 л, 381 кінська сила.<br>Він їздив на газу. А це втрата обертального моменту і потужності. На газу до великих швидкостей вона розганяється цілу вічність.
 • Darina Petriv 1 Відповісти Так інфантильно - не вміти відділяти текст від автора. Класна стаття, і автор молодець, і ідея кльова. Відмахайтеся від нього &quot;а ти, а сам&quot;, і почніть їздити нормально. А про фонд він говорить не з вами.
 • Юрий Иванов 0 Відповісти Віктор Загреба-в мене немає написанних та опублікованних праць, я не проводив дослідження і не передавав рекомендації урядам ,не проводив просвітницьких акцій -але .завжди виконував ПДР ,тому що це мій обовязок, вчасно сплачую податки в тому числі і на утримання та ремонт доріг, допомагаю армії -але проблема БДР системна і як написав великий класик що в Росії дві біди: дороги і дураки .Просто, ВИ ,як громадський діяч с таким послужним списком могли започаткувати цей фонд, вибачте будь-ласка якщо я, ВАС ,образив ,с повагою Юрій.
 • Тетяна Попова -2 Відповісти що заважає Вам зробити такий фонд? Чи давати поради і чекати що хтось це зробить значно легше ніж самому щось зробити?
 • Владимир Суханов 1 Відповісти Сколько уже разбилось звёзд! Лихачи, к сожалению...
 • Юрий Иванов -4 Відповісти А що персонально зробили ВИ -написали блог в якому зробили експертну оцінку події ,закликали друзів боротися з проблемою, ВИ нічим не краще уряду, просто написали блог та пропіарились на горі.
 • Віктор Загреба 2 Відповісти Юрій Іванов, я відповідаю на ваше запитання і чекаю таку саму розгорнуту відповідб. Що персонально зробив я: 1) їжджу за кермом спокійно і з дотриманням ПДР, подаючи приклад іншим 2) завжди пристібаюсь, пристібаю своїх дітей і прошу пристібатись пасажирів 3) провів дослідження для виявлення, чому українська система БДР не працює так добре, як в країнах Євросоюзу 4) на основі дослідження передавав аргументовані рекомендації міністрам і прем'єр-міністрам урядів Азарова і Яценюка 5) написав і опублікував принаймні 5 аналітичних статтей про цю проблематику 6) організував і провів не одну просвітницьку акцію для велосипедистів, в т.ч. з роздаванням брошурок &quot;ПДР для велосипедистів&quot; та &quot;Правила безпечної їзди на велосипеді в пішоходних зонах&quot; 7) написав цей блог у спробі актуалізувати суспільну дискусію на тему, чому наші дороги такі небезпечні і що з цим можна і треба робити. <br>А тепер чекаю почути, що персонально зробили ВИ? Наперед дякую.
 • Кондратий Хренов 2 Відповісти В плане личного вклада вполне достаточно ездить безопасно, содержать свое ТС в пристойном состоянии и рекомендовать друзьям поступать подобным образом. Автором мысль раскрыта. <br>И обязательная дексенонизация всей страны.
 • Наталя Бандило 0 Відповісти Сама водій зі стажем. Повністю згідна з автором. Чомусь, коли люди купують собі дорогі автівки(особливо дорогі) вважають, що вхопили бога за бороду і можуть їздити, як хочуть!Не раз на дорогах це бачила. Особливо це любить робити молодь, якій батьки купили автівку. Пару років тому у Львові була аварія, коли на вулиці міста розбились двоє молодих людей - врізались в дерево. Кажуть, швидкість була поза 100! Я правда не бачила висновків експертизи, але цифра не така важлива, вжливіший факт - загинули молоді люди внаслідок перевищення швидкості! Чомусь багато хто хоче обігнати всіх, напевно вважаючи при цьому себе крутими, чимось кращими, чи що! З цим треба щось робити! Я думаю про це треба починати говорити ще в школі, в першому класі, є ще у нас такі уроки &quot;Основи життєдіяльності&quot;? Ну і все, що написав автор, обов&quot;язково треба втілювати. А починати треба кожному з себе.