fbpx
  • Головна
  • Новини
  • Здоров'я
  • 7 тисяч пацієнтів щороку заражаються в лікарнях інфекціями, стійкими до антибіотиків, – головний алерголог Івано-Франківщини

7 тисяч пацієнтів щороку заражаються в лікарнях інфекціями, стійкими до антибіотиків, – головний алерголог Івано-Франківщини

Здоров'я 18:33, 08.11, 2016

Стійкість до антибіотиків сьогодні є однією з найсерйозніших загроз в охороні здоров'я.

У вересні 2016 року світові лідери на зустрічі в ООН заявили про необхідність об'єднання зусиль у боротьбі зі стійкістю мікроорганізмів до протимікробних препаратів. Вперше очільники держав-членів ООН взяли зобов'язання вжити масштабних і скоординованих заходів для боротьби з першочерговими причинами розвитку стійкості до протимікробних препаратів відразу в декількох секторах, зокрема у сферах охорони здоров'я, охорони здоров'я тварин та в сільському господарстві.

Стійкість бактерій до антибіотиків (антибіотикорезистентність) зростає з кожним роком, інформує Маріанна Деркачкандидат медичних наук, клінічний імунолог-алерголог ОКЛ, головний позаштатний алерголог Департаменту охорони здоров'я Івано-Франківської ОДА.

Мікроорганізми набувають нових видів резистентності, спектр дії протимікробних препаратів постійно звужується. Причиною цього стало надмірне і безконтрольне застосування антибіотиків у медицині, ветеринарії та сільському господарстві, а також їх потрапляння у ґрунт і воду. За оціночними даними Експертної комісії по боротьбі з антибіотикостійкими бактеріями (США), у світі щорічно використовується близько 73 мільярдів разових доз або 300 тисяч тонн антибіотиків.

Генеральний секретар ООН звернув увагу світової спільноти на те, що, за даними оцінки ситуації у цій сфері, щорічно у світі понад 200 тисяч новонароджених помирають від стійких до антибіотиків інфекцій.

Крім того, в 105 країнах світу зареєстровано туберкульоз з мультирезистентною стійкістю, в Африці наростає епідемія антибіотикорезистентного тифу, в басейні Меконгу поширюється стійкий до препаратів збудник малярії, і в усьому світі зростає стійкість до антиретровірусної терапії. Високий рівень резистентності спостерігається серед таких поширених захворювань, як пневмококова пневмонія, гонорея, післяопераційні інфекції тощо. 

За ініціативою ВООЗ, другий Всесвітній тиждень правильного застосування антибіотиків буде проведений з 14 до 20 листопада 2016 року. Акція спрямована на підвищення обізнаності із зазначеної проблеми та на пропаганду їх правильного використання.

Глава Всесвітньої організації охорони здоров'я назвала боротьбу зі стійкістю мікроорганізмів до протимікробних препаратів фундаментальною загрозою здоров'ю, розвитку і безпеки людини. Антибіотикорезистентність є значною економічною проблемою.

За даними ВООЗ, тільки у ЄС вартість лікування резистентних патогенів оцінюється приблизно в 1,5млрд євро нарік. Управління з оцінки технологій США підрахувало, що витрати на управління антибіотикорезистентністю у Сполучених Штатах становлять 0,1 – 10 млрд дол. США на рік. У зв'язку з цим держави-члени ООН у спільній заяві взяли на себе зобов'язання розробити національні плани дій з протидії стійкості мікроорганізмів до антимікробних препаратів на основі глобального плану, представленого ВООЗ у 2015 році (World Health Organization Global Action Plan to tackle antimicrobial resistance), зокрема посилення моніторингу за інфекціями, стійкими до антибіотиків, і контролю застосування антибіотиків в медицині, ветеринарії і сільському господарстві, а також зростання міжнародного співробітництва та фінансування.

В Україні не існує національної стратегії та/або плану дії з обачного використання протимікробних агентів у медицині людини та ветеринарній медицині; із запобігання та контролю за стійкістю до протимікробних препаратів; погано врегульовано питання щодо призначення ліків; епіднагляд за патогенами, протимікробною резистентністю існує в дуже обмеженому обсязі, а за деякими інфекціями у закладах охорони здоров'я взагалі відсутній.

Також в Україні наразі відсутня національна стратегія або ефективні програми епідеміологічного нагляду та контролю за інфекційними хворобами, пов'язаними з наданням медичної допомоги. Офіційна статистика в Україні, на жаль, не відображає глибини проблеми з поширенням інфекцій, що передаються при наданні медичної допомоги. За статистикою, в країні реєструються близько 7 тисяч випадків внутрішньолікарняної інфекції щороку, розрахункова кількість яких складає, за різними даними, від 250 до 800 тисяч випадків на рік.

Нещодавно у Комітеті з питань охорони здоров'я ВРУ відбулось засідання круглого столу на тему:  "Антибіотикорезистентність та інфекційний контроль". Обговоривши винесену на розгляд проблему, учасники засідання круглого столу дійшли висновку про необхідність:

  • розробки Порядку збору інформації про споживання зареєстрованих в Україні антимікробних лікарських засобів;
  • посилення контролю за призначенням антимікробних лікарських засобів та їх відпуском в аптечних закладах;
  • розробки Національної стратегії та плану дій щодо боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів, які повинні стати дорожньою картою у протидії загрозі, що має глобальне значення для здоров'я, розвитку і безпеки людини;
  • направлення Кабінету Міністрів України цієї резолюції круглого столу для організації розгляду та вжиття заходів належного реагування. 
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: