fbpx

Чим обробляти сад весною – поради дачникам

Суспільство 12:54, 26.04, 2023

Догляд за садом навесні включає в себе обрізку, зрошення, живлення рослин, кущів та дерев. В цю пору саме активізуються шкідники, які псують дерева та плоди. Щоб цьому запобігти, потрібно весною обприскати плодові дерева, а також кущі та інші рослини. Існує багато засобів для боротьби з шкідниками, для кожного плодового дерева, куща, квітки застосовують різні методи боротьби з шкідниками, хворобами.

Щоб зберегти сад весною, потрібно для початку підготувати плодові культури:

 • Необхідно перевірити, чи не постраждали гілки від заморозків, обрізати ті гілки, які замерзли та загинули;
 • Другий етап – з допомогою металевої щітки видалити стару кору на старих деревах, на молодих саджанцях цю процедуру виконувати не можна;
 • Останній етап перед обробкою саду – потрібно очистити пристовбурні кола рослин, оскільки під деревами, кущами може бути багато жуків, гусениць, кліщів, які обрали дерева як місце для зимівлі. Якщо цього не зробити, то перший сонячний промінь активує їх і вони почнуть знешкоджувати корінці і молоді пагінці, що може стати причиною неврожаю або загибелі дерева.

Багатьох садівників, фермерів, дачників часто хвилює питання, чим обробляти дерева навесні? Адже це наступний крок – захист рослин від шкідників.

Коли найкраще обробляти плодові дерева весною

Коли найкраще обробляти плодові дерева весною

Бажано тричі кропити дерева весною, на кожному етапі їхньої життєдіяльності. Це дозволить позбутися не лише шкідників, а й яєць, відкладання яких також відбувається навесні, а також досягти зміцнення органів дерева. 

Існує три фази вегетації дерев, на яких обов’язково потрібно проводити обприскування:

 • початок цвітіння, набубнявіння бруньок;
 • цвітіння;
 • закінчення цвітіння. 

Перший раз дерева потрібно обприскувати ранньою весною, коли на деревах з’являється бутон, – це знешкодить шкідників, які залишилися з минулого року.

Другий раз обприскування проводиться в період цвітіння, коли опаде четверть пелюсток. Під час обприскувань дерев, коли вони цвітуть, відбувається загибель комах та збудників хвороб.

Останнє обприскування відбувається після цвітіння дерев. Під час останнього обприскування гине личинка та жуки, які залишилися після попередніх обприскувань. 

Фруктові дерева обробляються по-різному. Груша, яблуня, обробляються препаратами Енжіо, Ампліго, Децис Профі, Прованто Максі. Ці препарати забезпечують захист плодових дерев від парші. Ці, а також розчин Оперкот Мульті можна використовувати для боротьби з різними видами захворювань та такими шкідниками, як плодожерка, листовійка, довгоносик. В середині весни потрібно застосовувати препарати для фруктових дерев з метою резистентності плоду до парші та гнилі. В останній місяць весни проводять обробку саду з метою забезпечення захисту від молі, щитівки, листовійки, плодожерки.

Весняна обробка кісткових дерев відрізняється від інших фруктових дерев. Персик, черешні, сливи, абрикос обробляються в квітні, коли розпускаються бруньки. В цей час потрібно застосовувати спеціальні препарати з вмістом міді, це допоможе забезпечити захист від грибкових інфекцій.

Чим обробляти яблуні весною та інші плодові дерева

 1. Щоб захистити яблуні весною від шкідників, що перезимували, використовують сечовину у вигляді робочого розчину. 
 2. Карбомід допомагає боротися з комахами. При використанні цієї речовини потрібно бути обережними, щоб не було високої концентрації, адже це може нанести шкоди листю, брунькам. Також не допускається використання інших хімічних препаратів. 
 3. Залізний та мідний купорос застосовують в залежності від віку дерева. Для молодих насаджень беруть 50 грамів залізного купоросу та розводять його на 10 літрів води. Для дерев, які мають товстіший стовбур та кору, застосовують мідний купорос з пропорцією 100 грамів речовини на 10 літрів води. 
 4. Для обробки плодових дерев також ефективна бордоська речовина, яка готується на основі 100 грамів мідного купоросу, який змішують у відрі зі 150-200 грамами негашеного вапна та милом. Ця речовина доволі дієва у боротьбі зі шкідниками, вона знешкоджує лускокрилих метеликів, а також ефективно лікує альтернаріоз та корь. 
 5. Персик – культура, яку потрібно захищати від грибкових хвороб, попелиці, довгоносиків, квіткоїдів, кліщів, молі та плодожерки. Для цього використовують карбомід з додаванням бору. Восени проводиться побілка персика, яка захистить тонкий стовбур від опіків. 

Обробка інших кісткових рослин відбувається таким самим чином, як і обробка персика. Використовуйте мідний та залізний купорос, а також бордоську речовину, дотримуючись правил обприскування, тоді хвороба та шкідники оминуть плодові дерева стороною.

Чим обробити виноград весною

Чим обробити виноград весною

Обробити виноград потрібно 7 разів:

 • нульове обприскування – обробляється вся територія виноградника;
 • перше обприскування – проводиться у перші весняні дні;
 • друге обприскування – проводиться під час набухання бруньок;
 • третє обприскування – проводиться, коли на бруньках з’являються перші п’ять листочків;
 • четверте обприскування – проводиться під час розвитку суцвіття;
 • п’яте обприскування – відбувається після цвітіння;
 • шосте обприскування – відбувається, коли виноградна лоза починає плодити. 

Щоб позбутися грибкових інфекцій, сірої гнилі, кліщів, личинок, комах, використовують залізний, мідний купорос, колоїдну сірку, інсектициди.

Чим обробити кущі малини та смородини весною

Чим обробити кущі малини та смородини весною

Щоб попередити ураження ягід малини, смородини, порічок, а також позбутися підморожених пагонів, потрібно проводити фізичну та хімічну обробку кущів навесні. Для обробки малини використовують два види препаратів – біологічні та хімічні. 

Щоб препарати не нанесли шкоди навколишньому середовищу, використовують біологічні екологічні речовини, склад яких містить активні бактерії, які мають лікувальні властивості, основна перевага – біологічні речовини захищають навколишнє середовище та рослинний світ. 

Чим обробити малину весною:

 • бітоксибацилін – застосовується для знищення кліщів на листках;
 • бісолфібіт – добриво, яке застосовується як стимулятор росту, 
 • фітоверм – застосовують для оживлення хворих листків малини, термін дії – дві-три години.

Щоб обробити чагарник малини, використовують не лише клас біологічних препаратів, а й хімічні препарати – залізний та мідний купорос для знищення бактеріальних грибків та шкідливих бактерій; купрозан для боротьби з плямистістю листя; талан (бордоська речовина), яка знищує збудник інфекцій та грибкових захворювань. 

Щоб захистити смородину від різних видів захворювання, кущі потрібно бризкати бордоською рідиною в період набрякання бруньок, після цвітіння та після збору урожаю. Це унеможливить пошкодження самого куща та плодів. 

Чим обробити смородину весною в Україні, щоб позбутися шкідників (смородинова златка, галиця смородинова, бруньковий кліщ, міль, вогнянка, попелиця):

 • бордоська рідина;
 • фуфанон;
 • карбофос.

Кожна з перелічених вище хвороб та кожен зі шкідників небезпечні, для їх знешкодження та зберігання плодів потрібно робити системну обробку саду. Кількість використовуваних препаратів та їх об’єм залежить від захворюваності та стану куща. 

Чим обробляти рози весною

Чим обробляти рози весною

Рози також потребують обрізки та обробки. Спочатку потрібно обрізати садовими ножицями обмерзлі та сухі гілки. Щоб позбутися від комах та інших шкідників, обробку проводять ранньою весною.

Чим обприскувати рози навесні:

 1. На першій стадії обробки кущі обприскують мідним купоросом, який знешкоджує стебловий рак. Залізний купорос також дає чудовий ефект при знищенні борошнистої роси.
 2. Якщо під час першого обприскування зникають інфекційні хвороби, під час другого – шкідники, то третій шар купоросу потрібно наносити, щоб зникла така небезпечна борошниста роса. Для цього використовують фунгіцид та інсектицид, у яких наявна трансламінарна властивість. 
 3. Для живлення роз використовують декілька речовин, у яких є амінокислота. Також корисні властивості мають азот, калій, фосфор та магній, суміш цих речовин живить троянди та зберігає красивий рожевий та червоний колір. 

Щоб вони гарно квітли та радували око багато років підряд, потрібно також використовувати гній або курячий послід.

Який обприскувач краще використовувати

Який обприскувач краще використовувати

Існує декілька видів обприскувачів:

 • ручні;
 • акумуляторні;
 • бензинові. 

Вибір обприскувача насамперед залежить від площі саду, який потрібно обробити. Ручний (механічний) обприскувач призначений для обробки невеликої площі, використовується для невеликих насаджень. Об’єм бака в таких видах складає максимум до 15 літрів. Можна використовувати для обприскування квітів на клумбах, для внесення прикореневого підживлення.

Електрообприскувач (акумуляторний) використовується для обприскування високих дерев, кущів на дачі. Бак в таких обприскувачах зазвичай вміщає до 20 літрів рідини. Якість обробки саду з акумуляторним обприскувачем збільшується в рази. При виборі функцій і параметрів слід звернути увагу на такий показник, як висота подачі. Дуже високі дерева зможе обробити лише той обприскувач, який має підкачку хімікатів потужним насосом і подає сильний струмінь вверх. Також важливо, щоб в комплекті була телескопічна трубка із нержавіючої сталі. Приєднавши її і прикріпивши насадку, ви зможете обробити найвищі дерева. 

Бензинові обприскувачі з резервуаром до 30 літрів використовуються для обробки великих садів. Потужний струмінь дає можливість обприскувати дерева, стоячи на землі і навіть не користуючись драбиною. При їх виборі важлива наявність функції регулювання тиску і дальності розпилювання, щоб можна було використовувати пристрій для різних задач. Для бензообприскувачів розширений асортимент можливих насадок. Що більше сопел в комплекті, то краще можна обробити сад, виноградник і квітник. Є насадки струменеві, «крапельки туману», електростатичного заряду (прилипання хімікатів до листків і стебел).

Не забувайте вчасно обробляти свої рослини, захищати їх від усіх хвороб та шкідників – і врожай вас не розчарує.

Партнерська публікація

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: