Свій перший барбершоп франківець Руслан Колішенко відкрив за франшизою Frisor barbershop 14 лютого 2018 року, звільнившись з військової служби після закінчення контракту. Каже, починав власний бізнес впевненим: чоловічий салон ─ це точно виграшний варіант. Після початку повномасштабного вторгнення Руслан повернувся на службу в ЗСУ, а мережа його барбершопів Frisor в Івано-Франківську продовжує розвиватися і допомагати військовим. Як все працює, він розповів КУРСу.
«Вирішив шукати себе»
За освітою Руслан Колішенко ─ військовий фінансист. Після закінчення Військового інституту Київського національного університету ім. Тараса Шевченка вирішив продовжити службу в 114 бригаді тактичної авіації, що дислокується в Івано-Франківську.
«Оскільки я був найкращим випускником 2014 року, то міг сам обрати місце служби, ─ пояснює Руслан Колішенко. ─ Згодом я пройшов навчання на базі Національного університету оборони України імені Івана Черняховського і, отримавши диплом офіцера цивільно-військового співробітництва, був направлений в зону проведення АТО».
Тоді Колішенко виконував завдання в Станиці Луганській, Попасній, Щасті. Також військовий в рамках гуманітарного проєкту ЗСУ «На щиті» займався пошуком тіл та ексгумацією загиблих українських захисників.
«Коли я вступав до Військового інституту, то справді хотів будувати військову кар’єру, ─ розповідає Руслан. ─ Але починаючи з 2017 року інтерес потроху спадав. По-перше, активна фаза АТО завершилася. По-друге, військові почали втрачати авторитет. І якщо я десь згадував, що брав участь в АТО, то мені спокійно могли сказати: «Ми тебе туди не посилали. Цей був твій вибір». До того ж я одружився, дружина завагітніла, і в мене з’явилося відчуття, що я не зможу забезпечити свою сім’ю, перебуваючи на службі. Тому я вирішив шукати себе в іншій сфері, де можна більше заробляти».
Після закінчення контракту у 2019 році Руслан Колішенко вирішує піти з армії та займатися розвитком власної справи. Та 24 лютого 2022 року чоловікові знову довелося вдягнути військову форму. Нині він служить у вже рідній 114 бригаді тактичної авіації на посаді начальника групи цивільно-військового співробітництва.
Завдання ─ розвивати культуру барберінгу
У відкриття першого барбершопу Frisor, що на вулиці Мазепи, 58 сім’я Колішенків вклала всі свої заощадження. Що проєкт матиме успіх, Руслан був впевнений. Каже, на той час в Івано-Франківську попит на чоловічі салони був вищий за пропозицію.
«Як фінансисту мені нескладно було розібратися з грошима, ─ говорить Руслан Колішенко. ─ А ще виявилося, що я досить непоганий менеджер. Вмію гуртувати команду, вмію управляти великими командами. Я це називаю виводити супутник на орбіту. А потім я поступово закохувався в цю справу. Я почав розуміти, що ця культура барберінгу достатньо не розвинена в Україні, і ми почали її розвивати. Якщо говорити про наш шлях, то на сьогодні нам вдалося сформували певну індустрію чоловічої краси не тільки у Франківську, а й в Україні загалом».
На сьогодні в Івано-Франківську є шість барбершопів Frisor, також працює Frisor Barber school ─ перша школа барберів в Україні. Навчання триває близько двох місяців. За цей час команда майстрів міжнародного рівня обіцяє навчити не лише майстерно стригти, а й психології спілкування з клієнтом.
«Колись моєю основною проблемою було знайти барберів. Це було суперскладно, бо їх, в принципі, не існувало, ─ каже Руслан Колішенко. ─ Тепер ми самі навчаємо барберів. Розробили курс, який за 30 занять дозволяє опанувати професію. Можна вивчитись і піти стригти в інший барбершоп чи запустити власний бізнес, або ж можна вивчитись і залишитись працювати в нас. В такому випадку ми даємо 50% знижки на навчання, забезпечуємо інструментом і, зрозуміло, що прививаємо якусь корпоративну культуру».
До речі, працюють у Frisor не лише чоловіки, а й дівчата. І якщо раніше вважалося, що барбершоп ─ це закритий чоловічий клуб, бо приходять стригтися лише чоловіки і стрижуть лише чоловіки, то зараз концепт дещо змінився.
«Ми поламали на коліні певне правило цієї індустрії, ─ говорить Колішенко. ─ І я не скажу, що через це наш статус якось понизився. Навпаки ─ ми стали більш відкритими. Зараз я можу сказати, що це було стратегічне рішення. По-перше, нам бракувало хлопців-барберів. По-друге, наші адміністраторки почали цікавитись сферою, і ми вирішили не обмежувати їхніх прагнень».
Бізнес тримається на цінностях і команді
На переконання Руслана Колішенка, в нинішніх реаліях будь-який бізнес ─ це не лише про гроші, а й про соціально відповідальну спільноту, яка підтримує важливі ініціативи та транслює певні цінності.
На першому місці сьогодні ─ допомога ЗСУ, і тут не лише про донати. З початком повномасштабного вторгнення понад рік у мережі барбершопів Frisor всіх військових стригли безкоштовно.
«Це був для нас виклик певний, бо їх було дуже багато, ─ говорить Колішенко. ─ Потім ще рік ми стригли військових зі знижкою 50%. Зараз ми стрижемо зі знижкою 30% і не плануємо змінювати це до завершення війни. Зараз ми безкоштовно стрижемо Героїв України та військових з інвалідністю I групи. Інколи ─ бійців, які проходять реабілітацію, щоб просто покращити їм настрій та дати трішки мотивації. Ми абсолютно впевнені, що гарна стрижка додає мотивації і натхнення жити це життя. Якщо ми це можемо зробити, то ми це будемо робити. І це теж наша цінність».
Серед працівників барбершопів також є учасники бойових дій та ветерани. Зокрема, люди з інвалідністю II та III груп. До то ж більшість барбершопів Frisor у Франківську є інклюзивними (на Мазепи, 164; Івасюка, 19А; Пасічній, 15А), тобто спокійно можна приїхати на кріслі колісному і без будь-яких проблем отримати бажану послугу.
«Ну, а якщо говорити про сервіс, то найперше ─ ми не дозволяємо халявити, ─ каже Руслан Колішенко. ─ Тобто, якщо стрижка по протоколу має тривати 60-75 хвилин, то ми не стрижемо пів години. Хоча можна стригти за пів години і заробляти в два рази більше. Але за пів години ти не зможеш надати повний спектр послуг».
Кадрова політика також важлива. За словами Колішенка, дуже багато працівників Frisor працюють в барбершопах чи не з самого початку. Деякі навіть стали партнерами Руслана по бізнесу.
«Ми даємо можливість піднятися на новий кар’єрний щабель, ─ говорить чоловік. ─ Я хочу, аби мої люди мали змогу розвиватися як бізнесмени, менеджери, підприємці. Аби вони рухалися разом зі мною, ставали моїми партнерами, мали свою частку в бізнесі. Таким чином ми стаємо ще сильнішими. Це дозволяє нам розвиватися. Наприклад, коли я після повномасштабного вторгнення знову пішов служити, то це все зараз тримається на потужній команді».
Барбершопи Frisor працюють з 10:00 до 21:00.
Їх можна знайти за адресами:
- вул. Гетьмана Мазепи, 58 ─ 068 445 17 17;
- вул. Бельведерська, 35 ─ 098 101 34 43;
- вул. Пасічна, 15А ─ 067 0101 303;
- вул. Гетьмана Мазепи,164 ─ 067 747 7044;
- вул. Івасюка, 19А ─ 068 009 9550;
- вул. Української перемоги, 23Д ─ 096 001 65 25.
Можна також записатися на сайті.
Публікація створена у співпраці з ГО «Нові крила» в рамках проєкту «Реінтеграційна підтримка ветеранів і членів їх сімей: реабілітація і спорт» за підтримки Українського Ветеранського Фонду в рамках програми «Варто: шлях відновлення».