fbpx

Кава від ветерана: як у Франківську Ігор Струтинський будує бізнес зі смаком

Економіка 22:39, 29.04, 2025

Ігор Струтинський пішов до війська в перші дні повномасштабного вторгнення. Був розвідником, брав участь в прориві облоги Маріуполя. Отримавши поранення та пройшовши довгу реабілітацію, нині у Франківську починає нове життя – варить каву, навчає інших і будує бізнес із душею. Його кав’ярня, як переконався КУРС, – це не просто затишне місце зі смачними напоями, а й простір підтримки побратимів та натхнення для всіх, хто не боїться починати заново.

«Був впевнений, що піду до прадіда»

Ветеран Ігор Струтинський родом з Прикарпаття, але з 2007 року до повномасштабного вторгнення жив і працював у Києві. Вранці 24 лютого 2022 року чоловік допоміг знайомим евакуюватися зі столиці до Івано-Франківська, а повернутися назад не зміг, бо на Житомирській трасі вже були російські військові. Тоді Ігор вирішив записатися до тероборони і так потрапив до 102 бригади ТрО ЗСУ.

«Свого часу строкову службу я проходив у прикордонних військах. Тому мене одразу в розвідку взяли, – розповідає Ігор Струтинський. – На самий Великдень, в 2022 році, ми поїхали на Запоріжжя. Я навіть не покуштував великодньої їжі».

Рота Ігоря Струтинського була ротою контрдиверсійної боротьби (КДБ). Вони їздили вздовж лінії фронту вишукуючи слабкі місця, де  можна здійснити прорив. Наприклад, за словами Ігоря, у суботу, 14 травня 2022 року, РКБ разом з «Азовом» та Першою танковою бригадою здійснили спробу сухопутного прориву облоги Маріуполя. На жаль, наших тоді розбили, а сам Струтинський тепер називає той день «другим днем народження».

Ветеран відкрив Noir Coffee Bar на вулиці Крайківського в Івано-Франківську
Ігор Струтинський

«Мама все казала: «Не сунься! Ми знаємо твою натуру, що першим треба всюди бути». От я першим з наших і нахапався всяких поранень. Тоді, в принципі, за один день я і посивів», – говорить ветеран. ­

Ігор пригадує, як йому колись розповідали історії про прадіда з часів Другої світової війни. Каже, тепер в нього є власні історії, які він розказуватиме дітям та внукам.

«Одного разу біля моєї голови розірвалася «касета». Мене сильно контузило. Пам’ятаю, як сказав: «Господи, прийми мене в царстві своїм». Був впевнений, що піду до прадіда – розказувати йому свої історії, – каже Ігор Струтинський. ­– Не знаю чому, але в той момент я підтягнув ноги під себе – і прямо туди прилетів снаряд. Хлопцю, який поряд лежав, ногу перерубало, а я лише коліна пошкодив. Деякий час ще бігав, а потім мені в Запоріжжі зробили МРТ і вже не відпустили. Хірург дивувався, як я взагалі можу ходити. Загалом в мене було чотири операції. Словом, мене звільнили, а залишок 2023-го я провів в госпіталях».

«Noir» – це не так про бізнес, як про емоції

На реабілітації Ігор Струтинський вирішив, що пора чимось зайнятися. Найперше через те, що війна, як то кажуть, не відпускала. Спершу рвався на фронт, а коли зрозумів, що після всіх операцій помочі від нього буде небагато, – закрився в собі.

«Я на Великдень не йшов до церкви, бо відчував провину, що хлопці в окопах, а я тут святкую, – розповідає Ігор Струтинський. – Чесно кажучи, я розумів, що мені потрібна допомога, бо, як казали хлопці, я ходив якийсь притрушений. Насправді таке проходить багато військових. Зараз я працюю з психологами в «Домі воїна» і з власного досвіду скажу: це дуже корисна річ. Ну, а кав’ярня стала одним зі способів відволіктися та соціалізуватися».

Рішення відкрити кав’ярню було очевидним, адже до повномасштабного вторгнення чоловік був власником трьох закладів у Києві. Тож маючи необхідне обладнання та досвід в цій сфері, Струтинський взявся до роботи.

Noir Coffee Bar на вулиці Крайківського в Івано-Франківську

«Мені завжди подобався цей напрямок, бо це такий бізнес, знаєте, зі смаком та ароматом», – каже ветеран.

Він розповідає, що коли відкривав свою першу кав’ярню у Києві, то не розглядав її як джерело заробітку. Заклад був місцем зустрічі з друзями, де готують смачну каву. Власне таким місцем стала і кав’ярня «Noir» в Івано-Франківську. Тепер там Ігор Струтинський збирає побратимів.

«Ми тут можемо жартувати, а можемо й на серйозні теми говорити, як-от соціалізація хлопців, які з фронту повертаються», – каже чоловік.

Та й взагалі «Noir» – це не так про бізнес, як про спілкування з людьми та справжні емоції.

Кав'ярня Noir Coffee Bar» на вулиці Крайківського в Івано-Франківську

«Я раніше був трішки скутий, а зараз до будь-кого можу заговорити, пожартувати, – розповідає Ігор Струтинський. – Буває, заходить людина по каву дуже якась серйозна, заклопотана. Я можу поцікавитись, як у неї справи, чи розповім жарт. В результаті людина звідси йде з посмішкою. І саме заради цього варто працювати».

Головне ­– не боятися

Ігор Струтинський каже, починати власний бізнес не важко. Тим паче зараз, коли діють грантові програми для ветеранів та їхніх сімей. Головне – не боятися вийти із зони комфорту. Чоловік переконаний – після перемоги саме ветерани стануть рушійною силою змін в Україні. Адже вони найбільш зацікавлені у розвитку держави, за яку боролися. А особистий успіх ветеранів, в принципі, відображатиме загальний успіх країни.

Ігор Струтинський - власник Noir Coffee Bar на вулиці Крайківського в Івано-Франківську

«Я всім рекомендую пробувати і не боятися, якщо щось піде не за планом, ­– говорить ветеран. – Моя думка така: вдався в тебе той бізнес, не вдався – кожна людина, яка спробувала створити власну справу, принаймні в моїх очах, заслуговує поваги. Бо ти не жебраєш в держави, а навпаки – створюєш робочі місця. Найлегше дивитися на календар і жити від зарплати до зарплати, набагато важче вигадати щось своє».

Ну а якщо хтось хоче відкрити кав’ярню, то Ігор Струтинський готовий допомогти з усім, що стосується організації цього бізнесу – від навчання барист до пошуку постачальників та контролю процесів.

«Свого часу я платив великі гроші за курси та навчальні програми. Зараз я готовий вчити ветеранів безкоштовно всьому, що знаю сам, – каже Струтинський. – Це на перший погляд легкий бізнес. Але оскільки кав’ярня – це заклад громадського харчування, то й відповідальність насправді велика. Тож підходити до цієї справи треба серйозно».

Найперше Ігор Струтинський радить усім майбутнім власникам кав’ярень піти на курси барист, аби, як то кажуть, відчути кухню зсередини. Далі – знайти приміщення та постачальників. А що стосується обладнання, то його можна взяти в оренду.

«Повторюсь, головне – не боятися пробувати. А куди рухатись, люди підкажуть, – говорить чоловік. – Звісно, ще варто пам’ятати про якість, бо зчаста клієнти повертаються в заклад не через низьку ціну, а тому що смачно. В цьому контексті мені дуже імпонують слова Генрі Форда, який сказав: «Розчарування від низької якості триває довше, ніж щастя від низької ціни».

Побратими Ігоря Струтинського в його Noir Coffee Bar на вулиці Крайківського в Івано-Франківську

Скуштувати смачної кави, яку готує ветеран Ігор Струтинський, можна в «Noir Coffee Bar», що на вулиці Крайківського в Івано-Франківську (ЖК «Клубне містечко»).

Також підписуйтесь на кав’ярню в Insragram – noircoffeebar.ua.

Читайте також:

Публікація створена у співпраці з ГО «Нові крила» в рамках проєкту «Реінтеграційна підтримка ветеранів і членів їх сімей: реабілітація і спорт» за підтримки Українського Ветеранського Фонду в рамках програми «Варто: шлях відновлення».

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: