Весна і літо – сезони, які можуть нагородити багатьма інфекційними захворюваннями. Як запобігти хворобам, включаючи ті, що потребують вакцинації, та сезонним кишковим інфекціям? Чим загрожує кліщовий бореліоз, тобто хвороба Лайма, і що слід робити, якщо вкусив кліщ? Все це читачам КУРСу розкладає по поличках інфекціоністка Олена Івасишин з клініки “Мед Атлант“.
Що треба знати про вакцинацію від інфекційних хвороб
Олена Івасишин нагадала, що інфекційні захворювання виникають внаслідок контакту людини з бактеріями, мікробами та вірусами. Інколи людина може не захворіти, але бути зараженою і переносити інфекцію, це називається носійство. При цьому не виникає жодних симптомів – носій не знає, що є небезпечним для оточуючих.
Профілактика інфекцій – це насамперед підтримка імунітету: здоровий сон, якісне здорове харчування, уникнення стресів і вакцинація. “Важливо регулярно відвідувати лікаря, не займатися самолікуванням, тому що деякі препарати можуть негативно впливати на здоров’я, в тому числі на імунну систему”, – застерігає Олена Івасишин. Так само з вітамінами: не потрібно сезонно вживати вітаміни, їх п’ють тільки за показаннями і за рекомендаціями лікаря, тому що надмір також негативно впливає на здоров’я.
Які вакцини потрібно повторювати дорослим? Лікарка зазначає, що вакцинуватися потрібно згідно з календарем щеплень. Обов’язковими є вакцинація від дифтерії та правцю кожні 10 років. “Не забуваємо, що є ряд додаткових бажаних вакцинацій”, – акцентує інфекціоністка.
Бажана вакцинація:
- від пневмокока, від менінгокока, від грипу щорічно;
- від вітряної віспи, це досить актуально через теперішнє поширення інфекції;
- від гепатиту Б для тих, хто в дитячому віці пропустив вакцинацію;
- від гепатиту А. Це досить поширене захворювання, не внесене в календар щеплень;
- від вірусу папіломи людини – нещодавно вийшла вакцина “Гардасил 9”, що забезпечує профілактику раку шийки матки у жінок, а також ракових захворювань статевих органів і прямої кишки у чоловіків;
- від поліомієліту – рекомендована комплексна вакцина, як-от “Бустрикс Поліо”, що запобігає дифтерії, правцю, кашлюку та поліомієліту. Щеплення важливе для дорослих та тих, хто пропустив вакцинацію, оскільки є випадки захворювань. Актуальним є «поновлення» захисту від кашлюку під час вагітності з метою передачі його майбутній дитині;
- від туберкульозу. Залежить від статусу й імунітету, тому вирішує лікар. Потрібно вакцинуватися після тісного контакту з людиною, яка хворіє на туберкульоз.
Хоч пік захворюваності на ГРВІ припадає на осінньо-зимовий період, не забуваємо, що захворіти можна і у весняно-літній. Окрім ГРВІ, поширені так звані дитячі хвороби – коксакі, кір, вітряна віспа тощо. Інколи стаються колективні спалахи.
Також навесні зростає захворюваність на хворобу Лайма, що її спричиняють кліщі, та кишкові інфекції. “У кожної інфекції своя профілактика”, – акцентує лікарка.

Чим викликані сезонні кишкові інфекції
Пік кишкових інфекцій щороку стається на початку літа. Кишкові інфекції в теплу пору року виникають і поширюються через порушення правил зберігання продуктів. Оптимальна температура зберігання продуктів повинна бути 2-6 градусів за Цельсієм, акцентує інфекціоністка. Цього не завжди можна дотриматися навіть при переміщенні продуктів з магазину додому, висока температура зовнішнього середовища збільшує ризик розмноження, так би мовити, поганих, хвороботворних бактерій.
Уникнути кишкових інфекцій допоможе дотримання правил гігієни, тобто миття рук перед приготуванням та перед вживанням їжі, термічна обробка продуктів та зберігання готових страв при оптимальних температурах.
“Якщо є підозра, що продукт може бути небезпечним, краще провести термічну обробку”, – наголошує лікарка. Особливо уважними слід бути до яєць, молока та м’ясних продуктів, зокрема м’яса птиці.
Ознаками кишкового інфекційного захворювання, на відміну від гастроентерологічних проблем, є різкий початок розладів, можливо навіть у декількох людей, які вживали ту саму їжу, та підвищена температура. “Якщо відчуваєте озноб, загальну слабкість, біль у животі, маєте пронос, блювоту – одразу звертайтеся як до сімейного лікаря чи терапевта, так і до інфекціоніста. Тут може бути потрібна кваліфікована допомога”, – зауважує Олена Івасишин.
Щоби визначити, які саме кишкові інфекції запопали пацієнта, роблять дослідження калу – бактеріологічний посів або полімеразну ланцюгову реакцію (ПЛР).
Якщо хтось із домашніх захворів, усім іншим потрібно строго дотримуватися правил особистої гігієни. Хворому не бажано готувати їсти, щоб не стати джерелом інфікування для оточуючих.
Чимало збудників кишкових інфекцій передаються з водою, акцентує інфекціоністка. І нагадує про спалах гепатиту А, що був на Івано-Франківщині минулого року. Лікарка радить кип’ятити воду, не вживати сирої води з відкритих, не перевірених джерел. “Джерела, звідки люди набирають питну воду, мають бути обстежені і дозволені для загального використання. І все одно я рекомендую кип’ятити воду звідти, – каже лікарка. – Якщо ж це джерело не перевірене, краще взагалі утриматися від набирання води”.
Що стосується власників криниць, то за чистотою і безпечністю води вони стежать самі. “У мене були пацієнти, які зверталися у спеціалізовані лабораторії і отримували сертифікати, що їхня вода придатна для вживання або, наприклад, що вона містить забагато певних мікроелементів і її потрібно обов’язково кип’ятити або брати спеціальні фільтри – тоді вода вже буде придатна для вживання. Тобто фільтр для води завжди залишається актуальним”, – пояснює Олена Івасишин.
Що переносять кліщі і чим небезпечна хронічна хвороба Лайма
З настанням теплого сезону зростає активність кліщів, укуси яких можуть призвести до серйозних захворювань. Найбільш поширена хвороба Лайма, або бореліоз, яка є дуже загрозливою. “Хвороба Лайма належить до особливо небезпечних інфекцій і може спричинити ряд серйозних ускладнень при хронічному перебігу”, – наголошує інфекціоністка.
Розвиток хвороби Лайма починається після укусу інфікованого кліща. На жаль, одразу після укусу неможливо визначити, чи був кліщ небезпечним і чи існує ризик розвитку захворювання.
У перші дні після укусу може з’явитися почервоніння, проте найчастіше це є звичайною реакцією шкіри на укус. Характерна ознака хвороби Лайма – специфічна еритема, яка проявляється через кілька днів або навіть через 2-3 тижні після укусу, розповідає лікарка. Еритема має вигляд так званого бичачого ока: червона пляма з просвітленням в центрі та з червоним обідком по краю, яка поступово збільшується в розмірах.
“Важливо пам’ятати, що у деяких людей після укусу кліща така шкірна реакція може бути відсутня”, – зауважує Олена Івасишин.

Що робити, якщо вкусив кліщ?
Передусім необхідно обережно його видалити. “Якщо ви не впевнені у своїх силах, краще звернутися по медичну допомогу”, – каже спеціалістка. У випадку самостійного видалення потрібно використовувати пінцет з гострими краями або петлю з нитки, захопити кліща якомога ближче до шкіри і повільно витягувати, не обертаючи. Не можна обробляти кліща спиртом або олійними розчинами, розчавлювати або різко виривати, оскільки це може спровокувати виділення слини кліща в рану й інфікування. Якщо частина кліща залишилася в шкірі (наприклад, голівка), її слід видалити за допомогою стерильної голки або пінцета.
Немає сенсу здавати видаленого кліща на аналіз для визначення бореліозу, оскільки це дорого і не завжди інформативно. Лікарі радять зосередитися на спостереженні за станом людини.
Для мешканців ендемічних зон, де поширена хвороба Лайма, а це також Івано-Франківська область, у випадку присмоктування кліща більше ніж на 24 години розглядають можливість призначення профілактичного лікування антибіотиками. Однак навіть при прийомі профілактичних препаратів не можна повністю виключити ризик захворювання, зазначає Олена Івасишин. Профілактика спрямована на зменшення цього ризику.
Після видалення кліща уважно спостерігають за місцем укусу протягом місяця. У випадку появи еритеми подальше обстеження не потрібне – одразу призначать лікування. Якщо ж еритема не з’явилася, рекомендується пройти додаткове обстеження для визначення подальших дій, пояснює інфекціоністка.
Хвороба Лайма – це серйозно, важливо вчасно звернутися
Хронічна форма хвороби Лайма є особливо небезпечною. Збудники захворювання – бактерії борелії – розмножуються в крові та можуть мігрувати в різні органи і системи організму, вражаючи серцево-судинну, нервову та суглобову системи. Наслідки хронічної хвороби Лайма можуть бути різними та індивідуальними для кожної людини. Іноді можливий розвиток аутоімунних захворювань, коли організм починає атакувати власні органи та клітини. Механізми цього процесу до кінця не вивчені.
Для захисту від кліщів під час відвідування лісових масивів та паркових зон рекомендується використовувати закритий одяг та репеленти. Репеленти є досить ефективними, але слід уважно ознайомитися з інструкцією, враховуючи склад засобу, спосіб нанесення та вікові обмеження. Не варто розраховувати на максимальний час дії репеленту, оскільки ефективність з часом слабшає.
“Міські сквери та парки, як правило, вважаються безпечними, але ризик укусів кліщів все ж існує. Після прогулянки необхідно уважно оглянути шкіру, особливо у дітей, а одяг відразу випрати, оскільки кліщі можуть залишатися на ньому кілька днів і потім вже вдома потрапити на тіло”, – додає лікарка.
Лікування хвороби Лайма є індивідуальним і зазвичай включає тривалий курс антибіотиків. При своєчасному виявленні захворювання в гострій фазі є висока ймовірність повного одужання та запобігання переходу хвороби в хронічну форму, акцентує Олена Івасишин.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
- +38 (095) 00 38 452
- +38 (095) 00 38 453
- +38 (097) 41 13 133
- Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1)
- Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2)
- сайт ЛДЦ Мед-Атлант
- Мед-Атлант у facebook
- Мед-Атлант в Instagram
Читайте також: