fbpx

Коаліція “Прозорі Ради” вимагає змін від Івано-Франківської облради

Політика 19:45, 21.06, 2019

Інформація про роботу будь-якої місцевої ради, її депутатів, рішення, прийняті нею, мають суспільний інтерес, тож повинні бути максимально доступні для громади. Ба більше, влада сама повинна підштовхувати людей до діалогу та стимулювати брати участь у формуванні місцевої політики.

Проте діяльність органів місцевої влади далека від досконалості. Адже не всі інструменти громадського контролю та участі громадян в процесі прийняття рішень реалізуються радами на практиці.

Це, зокрема, показують результати громадського контролю прозорості роботи місцевих рад, проведені всеукраїнською Коаліцією “Прозорі Ради”. Протягом року Коаліція співпрацювала з 12 міськими та 4 обласними радами з Івано-Франківської, Полтавської, Рівненської та Чернігівської областей.

Дослідження проводилось за методологією, що включає в себе дослідження міських рад за 14 критеріями та обласних рад – за 10 критеріями.

В Івано-Франківській області Коаліція співпрацювала із Бурштинською, Івано-Франківською, Коломийською міськрадами та Івано-Франківською обласною радою.

Що цікаво, рейтинг публічності серед міських рад очолили Бурштин та Івано-Франківськ. Ще одна рада (Коломийська) посіла всього лиш 9-те місце. А ось Івано-Франківська облрада опинилась серед аутсайдерів на останній позиції рейтингу обласних рад.

Саме до Івано-Франківської облради у Коаліції назбиралось найбільше зауважень і, відповідно, найбільше рекомендацій для покращення її роботи.

Відзначимо, що Коаліція напрацювала і надіслала рекомендації по кожній із досліджуваних рад Прикарпаття, а з окремими вже розпочала “роботу над помилками”.

Свої рекомендації щодо підвищення рівня відкритості та публічності отримала і обласна рада.

Перш за все Коаліція рекомендує раді належним чином закріпити оприлюднення рішень ради у відповідності до норм закону, тобто не пізніше 5 робочих днів.

“Розпорядження обласної ради про порядок доступу до публічної інформації від 27.05.2016 року № 478 встановлює, що документи, які містять публічну інформацію, підлягають оприлюдненню на офіційному вебсайті.

Водночас ЗУ «Про доступ до публічної інформації» (ч. 2 ст. 15) встановлює чіткий перелік інформації, яку мають оприлюднювати ради і у які строки. Зокрема, це стосується рішень рад, які мають оприлюднюватись невідкладно, але не пізніше 5 робочих днів. Так само це стосується рішень, рекомендацій і висновків депутатських комісій, які оприлюднюються у той самий строк”, – пояснює представник Коаліції в Івано-Франківській області, юрист Ольга Ничай.

Ще одна рекомендація стосується подачі електронних петицій. Що цікаво, у своєму Регламенті Івано-Франківська обласна рада закріпила право мешканців звертатися до ради з електронною петицією. Водночас технічних можливостей, як це зробити на сайті ради, не передбачено, а окремого ресурсу для подачі петицій немає.

“Коаліція “Прозорі Ради” рекомендує забезпечити технічну можливість подачі електронної петиції до обласної ради на офіційному вебсайті (як цього вимагають законодавчі норми). Адже Регламент обласної ради (у статті 3) та ЗУ «Про місцеве самоврядування» (ч. 8 ст. 46) закріплюють право мешканців звернутись до обласної ради з електронною петицією. Водночас на сайті облради немає технічної можливості її подати. Окремого сайту для подачі петицій до облради теж не знайдено. На нашу думку, це кричуще порушення прав мешканців області. Адже закон закріплює такий інструмент, а облрада просто не дає громадянам ним користуватись”, – додає юрист.

Також у своїх рекомендаціях Коаліція порушила питання запровадження практики вчасного оприлюднення всіх протоколів, висновків та рекомендацій депутатських комісій (не пізніше 5 робочих днів) та проектів рішень ради (за 20 робочих днів до їх розгляду), відповідно до вже згаданого ЗУ «Про доступ до публічної інформації».

Насамкінець, Коаліція рекомендує раді визначити порядок оприлюднення на її офіційному сайті звітів всіх депутатів та анонсувати дату, місце і час їх звітування.

Законодавство зобов’язує депутатів місцевих рад періодично, але не рідше одного разу на рік, звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу. Інформацію про час і місце звітування депутат має повідомити через засоби масової інформації або у інший спосіб. Відтак визначити, де і коли звітуватиме депутат, досить просто.

Проте перевірити на практиці, чи всі депутати виконали вимогу закону і прозвітували, майже неможливо. Для того, щоб виборці могли проаналізувати, як депутат виконує свою роботу, Коаліція “Прозорі Ради” закликає обранців розміщувати свої звіти на сайті облради, а також анонсувати на сайті час і місце публічного звітування перед громадою.

Це стосується й інформації про всіх депутатів (адреса та телефон приймальні, e-mail, графік прийому громадян тощо), оскільки на сайті облради немає жодних даних про них. Йдеться не про особисті дані, телефон чи адресу, а про базову інформацію, що дозволить виборцям зв’язатись з депутатом зі свого округу. Адже обласна рада – це представницький орган влади, що обирається громадою. Тож дивно, що громада не має можливості зв’язатися зі своїми обранцями, які представляють її інтереси та приймають рішення від її імені.

“Хочу наголосити, що хоч у нас відбулися зустрічі в обласній раді і були домовленості про співпрацю, але в якийсь момент на наші звернення почали приходити відписки одним реченням. Ми не бачимо прагнення облради щось покращувати у своїй роботі, водночас саме до цієї ради є найбільше зауважень”, – підсумовує Ничай.

Додамо, що протягом 2015-2017 років Коаліція “Прозорі Ради” охопила своєю діяльністю 76 органів місцевого самоврядування в Івано-Франківській, Вінницькій, Закарпатській, Запорізькій, Дніпропетровській, Кіровоградській, Одеській, Хмельницькій, Рівненській, Тернопільській, Черкаській та Чернігівській областях. За цей час Коаліції вдалося підвищити середній рівень імплементації місцевими радами інструментів громадського контролю та участі громадян в процесі прийняття рішень з 12% до 76%.

*Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією.

Програма фінансується ЄС та співфінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: