До повномасштабного вторгнення Роман Турик працював ветеринарним лікарем на одному з агропідприємств на Київщині. 24 лютого 2022 року він вирішив вивезти дружину з сином на Прикарпаття до батьків, а сам записався до лав територіальної оборони… Демобілізувавшись після поранення, чоловік відкрив в Івано-Франківську зоомагазин «Наші Котики» і частину прибутку направляє на підтримку ЗСУ.
Завдання – вижити
Роман Турик служив у 102 окремій бригаді територіальної оборони. Оскільки чоловік вважався офіцером запасу, то його призначили командиром взводу. В Романовому підпорядкуванні було 30 людей, і з кожним треба було знайти спільну мову.
«Хоч я і був офіцером запасу, але ніколи не мав стосунку до армії. До того ж ніколи не був командиром, – говорить Роман. – В цивільному житті я відповідав сам за себе, а у війську мав відповідати за своїх побратимів, за свою команду. Перед нами поставили завдання обороняти Гуляйполе, але я завжди казав хлопцям, що наше завдання перш за все – вижити. Бо кожного чекає вдома сім’я – батьки, дружина, діти».
У вересні 2022 року під час обстрілу позиції Роман Турик отримав важке поранення. Внаслідок вибуху в нього були пошкоджені барабанні перетинки, а осколки від протитанкової ракети потрапили в живіт. Романові довелося перенести три операції та пройти довгий шлях реабілітації.
«У липні 2023 року я повернувся на службу, але ненадовго, – розповідає ветеран. – По-перше, я вже мав встановлену групу інвалідності. По-друге, відчував, що здоров’я вже не те. Наприклад, я повністю втратив слух на праве вухо і малий відсоток чую лівим вухом, тому ношу слуховий апарат. Ну, і третя причина – вагітність дружини».

Все записували в зошит
Після повернення з фронту Роман, порадившись з дружиною, вирішив відкрити зоомагазин. За його словами, друзі підказали, з чого варто почати, як зареєструвати ФОП, як отримати ліцензію, де знайти постачальників.
«Оскільки дружина за освітою фармацевт, а я працював ветеринарним лікарем, то для нас це не було чимось новим, – каже Роман Турик. – І ми, власне, подумали: відкривши свій зоомагазин, ми зможемо задовільнити всі гастрономічні потреби наших улюбленців. І, врешті, магазин – це рух коштів, податки і, відповідно, підтримка наших хлопців».
Найбільше часу пішло на формування асортименту товарів. Приблизно півтора року, говорить ветеран. Впродовж цього часу подружжя вивчало купівельну спроможність франківців, їхні потреби, види тварин.
«В перші місяці люди заходили і питали: «А у вас є такий-то корм для собак чи котиків?». Відповідали, що немає, але буде за доступною ціною, якщо людина до нас буде заходити постійно, – розповідає Роман. – Люди нам підказували, а ми все записували в зошит. Зараз ми вже розуміємо, який товар потрібно замовити та його кількість».

В магазині є як дорожчий сегмент, так і дешевші товари. Так, наприклад, лінійка корму Grandorf. У Франківську цей корм не надто розповсюджений, а в «Наших Котиках» є навіть так звані пробники. Тобто, перед тим як купляти велику упаковку, людина може взяти невелику кількість корму, аби зрозуміти, як тварина його сприймає, чи не відмовляється їсти.
Є в зоомагазині не лише корми, а й засоби догляду за тваринами. Також в «Наших Котиках» ведеться просвітницька робота і можна отримати безкоштовну консультацію ветеринара.
«Інколи ми радимо, який корм краще обрати, аби в домашнього улюбленця було збалансоване харчування. Адже у багатьох випадках треба додатково купляти вітаміни. Також у перший рік життя тварини їй потрібно дати все, що потрібно для розвитку і здорового функціонування. Тоді в майбутньому не доведеться звертатися до лікарів», – говорить Роман.
Корисні поради щодо догляду за домашніми улюбленцями також можна знайти на сторінці магазину в Instagram. Там є поради щодо харчування, наприклад, як правильно перевести улюбленця з одного корму на інший. Також розповідають, як часто потрібно обробляти тварину від гельмінтів, бліх чи кліщів, як правильно доглядати взимку за лапками тощо.

Допомагаєш фронту – допомагаєш собі
Окрім просвітництва, ветеранський бізнес має ще й соціальну місію. Роман Турик каже, у нинішніх умовах суспільство, як і влада, повинно бути максимально корисним для військових.
«Бо насправді ми зараз допомагаємо не фронту, ми допомагаємо собі», – пояснює ветеран.
Перше, що Роман зробив, відкривши магазин, – це встановив скриньку для донатів. Також в магазині працює система доставки, а оплата за доставку автоматично перетворюється на донат для ЗСУ. За ці гроші купляються РЕБи, дрони, автомобілі, колеса та інша техніка, яка потрібна нашим військовим.
«Зараз волонтерські збори рухаються дуже повільно, тому ми вирішили наповнювати скарбничку в такий спосіб: замовляєш доставку дорівнює донатиш на армію. Сталої суми немає, людина платить стільки, скільки вважає за потрібне. І це працює! – каже Турик. – Окрім того, ми сплачуємо податки – військовий збір, єдиний податок. Це також копійка, внесок у перемогу».
Окрім того, у магазині діє знижка для військових та їхніх рідних – 10%. А ще буває таке, що приходять волонтери, яким потрібно, наприклад, корм для тварин на фронті. Або ті ж таблетки від глистів для службових собак. На такі замовлення Роман також дає знижку.
«Стараємося товар за закупівельними цінами відпускати, бо розуміємо, куди це йде. Це не йде комусь в кишеню», – говорить чоловік.

Також, за словами Романа, дуже важливо підтримувати військових, які повертаються з війни. Передусім захисникам потрібне спілкування, розуміння та час на адаптацію в цивільному житті.
«Я завжди говорю своїм хлопцям, щоб включали голови і не боялися починати власну справу, – каже ветеран. – В моєму випадку сім’я та власна справа дали мені натхнення розвиватися, рухатися далі. Це дало мені відчуття, що я потрібен, що виконую важливу місію і цим продовжую наближати перемогу».
- Адреса магазину “Наші Котики”: Івано-Франківськ, вул. Південний Бульвар, 23,
- Тел.: +38066 951 39 39
Читайте також:
- «Food Space» у селі: як ветеран російсько-української війни розвиває бізнес у рідному Чернятині
- Мастила й запчастини у Джміля: ветеран із волонтером відкрили автомагазин у Франківську
- Ветеран і гончар Віталій Владковський: “Я тішуся, що в хлопців запалюються очі, коли в їхніх руках щось народжується”
- «Гарна зачіска додає мотивації і натхнення жити». Як військовий Руслан Колішенко створив мережу барбершопів Frisor у Франківську
- «Встаєш зранку, йдеш на операцію і весь день оперуєш, бо тобі хочеться, аби ця людина мала зуби». Історія воїна і стоматолога Юрія Хмілевського
- Бізнес на повітряних кульках: у Франківську ветеран з дружиною допомагають творити свято
- Якщо імперія, то тільки «Імперія насіння»: як ветеран з Донеччини Петро Салама веде бізнес у Франківську
Публікація створена у співпраці з ГО «Нові крила» в рамках проєкту «Реінтеграційна підтримка ветеранів і членів їх сімей: реабілітація і спорт» за підтримки Українського Ветеранського Фонду в рамках програми «Варто: шлях відновлення».