fbpx

Невиношування вагітності: що треба знати батькам, щоб зберегти дитину

Здоров'я 12:58, 31.12, 2024
НА ФОТО: Гінеколог лікувально-діагностичного центру "Мед-Атлант" Олена Бажан

“Коли жінка планує вагітність чи з двома смужками на тесті звертається, щоби підтвердити вагітність, я обов’язково попереджаю, що можлива втрата”, – говорить акушер-гінеколог Олена Бажан. Лікарка клініки Мед-Атлант наполягає, що майбутні батьки – і мама, і тато – мають знати: є ряд причин, які призводять до невиношування вагітності. Тому потрібно провести обстеження і виключити фактори ризику, запобігти порушенням чи пролікуватися – щоби зберегти й народити здорову дитину. 

Перемагаючи обставини, або Історія про очікуване диво 

“Багато жінок з високим рівнем загрози для вагітності стоять на обліку в клініці “Мед-Атлант”. Навіть якщо шанси збереження вагітності невисокі, ми докладаємо всіх можливих зусиль разом із мамою та батьком, щоби народити дитину. І тішимося, коли вдається перемогти обставини”, – каже Олена Бажан. 

Лікарка поділилася однією з історій про очікуване диво – недавно гарну здорову дівчинку народила пацієнтка, що мала складну вагітність із загрозою викидня. 

У 2022 році на прийом прийшла молода жінка. У неї була величезна пухлина матки – міома. Жінку консультували в клініках інших міст і рекомендували єдиний метод лікування – видалення матки разом із пухлиною. Ситуація ускладнювалася супутньою патологією – вродженою відсутністю однієї нирки. 

В клініці “Мед-Атлант” жінці провели хірургічне лікування зі збереженням репродуктивних органів, після операції виписали здоровою. Але через рік виявили ріст іншої міоми, яка стрімко збільшувалася. На цьому етапі жінка вже мала хронічну ниркову недостатність. І понад усе хотіла народити дитину. 

“За нашої підтримки вона природним чином завагітніла, – розказує Олена Бажан. – Ми супроводжували цю вагітність, розуміючи величезний ризик втрати. Через міому плацента прикріпилася дуже низько, ставалися кровотечі. Плюс складний загальний стан матері. Жінка багато часу провела в стаціонарі. На 30-му тижні вагітності в результаті кесаревого розтину народилася здорова дівчинка завважки трохи більше кілограма”. 

Рак жіночих статевих органів - гінеколог і онколог Олена Бажан Мед-Атлант

На цей час з мамою і донею все гаразд, дитину виходжують в обласному перинатальному центрі. У мами пізніше, коли вона відновиться, буде ще операція з видалення міоми. При народженні дитини пухлину не видаляли, щоби не наражати жінку на небезпеку, – пішли щадним шляхом. 

“Тішимося, що дитинка росте, що мама поправляється. Радіємо, що змогли долучитися до того, що ще одна пара стала батьками”, – посміхається лікарка. І додає, що всі два роки піклування про жінку, майбутню маму, і її дитину, до якого доклалися медики “Мед-Атланту”, є виявом їхньої великої вдячності чоловікові, що став татом, – він військовий, зараз в ЗСУ захищає країну. 

Втрата вагітності: що треба знати?

“Щоденно зустрічаюся з ситуаціями, коли вагітні мають ризики невиношування”, – каже акушер-гінеколог. Олена Бажан попереджає кожну жінку про можливість викидня, щоби запобігти втратам вагітності. Найкраще обговорювати цю тему на етапі планування вагітності, зазначає вона, тому що на деякі фактори ризику можна вплинути ще до того, як вони настають і ускладнюють стан майбутньої мами й дитини. 

Лікарі розрізняють три етапи вагітності і три періоди втрат. Ранній викидень або аборт – до 11 тижнів і 6 днів. “На цьому етапі відбувається 75% усіх втрат вагітності”, – акцентує Олена Бажан. Пізній викидень – з 12 тижнів і до 21 тижня 6 днів. Із 22 тижня до 36 тижнів і 6 днів вагітності мова йде про передчасні пологи. У кожному періоді є свої причини, які призводять до втрат. 

Ранні втрати

Їх найчастіше спричиняють хромосомні аномалії і вроджені патології самого ембріона. Світова практика: таку вагітність не зберігають.

Однією з причин втрати вагітності в ранньому терміні є недостатність гормону прогестерону в організмі матері. Цьому стану можна запобігти – вагітній призначають спеціальні препарати, вона приймає ліки до пологів.  

Також у жінок зустрічається патологічний каріотип, який проявляється в цьому періоді і може спричинити втрату вагітності. Каріотип – це хромосомний склад, своєрідний генетичний паспорт людини, в якому міститься інформація про всі особливості, генетичні захворювання та схильності до них.

Пізні втрати

Після 12 тижнів вагітності причинами втрати найчастіше є порушення в організмі матері. Як-от розлади роботи щитовидної залози, цукровий діабет, порушення обміну гормону пролактину. А також аномалії матки, коли є вроджені вади органа. 

На другому місці серед загроз – вкорочення шийки матки. Виникає зазвичай після 20-го тижня вагітності. “Допомагаємо, накладаючи спеціальний шов на шийку матки. Або ж рекомендуємо інші методи, при яких вагітній краще, як кажуть у народі, “полежати на збереженні” в стаціонарі”, – розповідає Олена Бажан.

Частою причиною втрат у другому триместрі вагітності є інфекції. Насамперед TORCH-інфекції, що передаються від вагітної жінки до дитини і можуть призвести до аномалій розвитку плоду або навіть до його загибелі. Небезпечними є й набуті під час вагітності кашлюк, кір, грип та інші ГРВІ. “Респіраторні вірусні інфекції можуть вплинути на перебіг вагітності. Тому майбутній мамі дуже важливо максимально уникати інфікування і хвороб”, – додає лікарка.

Передчасні пологи

“Окрім тих випадків, які вже назвали, втрату вагітності в третьому триместрі або ж передчасні пологи викликають стресові ситуації та фізичні навантаження. Це часто стає причиною спонтанного відходження навколоплідних вод”, – пояснює акушер-гінеколог.

Серед інших причин, що зумовлюють передчасні пологи, є порушення прикріплення плаценти та патології плоду. І знову ж таки інфекційні захворювання. Загрозливим стає навіть кандидоз, тобто молочниця. “Кандидоз часто супроводжує вагітних, оскільки в цей час збільшується рівень естрогенів, змінюється PH, флора у піхві. Потрібно проводити санацію, бо кандидоз може призвести до кольпіту – запального захворювання слизової оболонки вагіни, він впливає на стан шийки матки. Може відбутися інфікування дитини”, – пояснює Олена Бажан.

Олена Бажан гінеколог в Івано-Франківську

Звичне невиношування та завмерла вагітність: що з цим робити?

Важливо знати, що коли є два і більше спонтанні викидні один за одним, то йде мова про звичне невиношування вагітності. Причинами цього стану найчастіше є тромбофілії або антифосфоліпідний синдром – як вроджені, так і набуті. 

Тромбофілії – порушення згортання крові, що супроводжуються тромбозами, зокрема глибоких вен. “Цей стан ми можемо діагностувати і можемо його профілактувати”, – зазначає лікарка.

Антифосфоліпідний синдром – складніша патологія. Супроводжується аномаліями, що мають аутоімунну природу. Клінічно ніяк не проявляється, проте викликає втрату вагітності. 

“При підозрі на звичне невиношування направляємо жінку на обстеження, щоби виключити ці дві найбільш поширені причини втрат. Синдроми виявляють за аналізом крові. Якщо патології підтверджені, проводять ще додаткові обстеження”, – описує підхід Олена Бажан.

Парам за 30 при плануванні вагітності рекомендовано пройти генетичне обстеження. “На каріотип жінки і чоловіка, щоби побачити хромосомний склад пари. Якщо хромосомний  склад не патологічний, то можемо планувати природну вагітність”, – пояснює лікарка.

З віком і у жінки, і в чоловіка зростає відсоток спонтанних хромосомних аномалій і профілактувати їх неможливо, застерігає вона. Народити здорову дитину в цьому випадку допоможуть репродуктивні технології: лікар-ембріолог може обстежити ембріони і вибрати здорові, щоби в такий спосіб знизити ризик народження хворої дитини.

Про завмерлу вагітність говорять, коли плід не розвивається. Такі ситуації найчастіше трапляються до 12 тижнів вагітності і пов’язані із хромосомними патологіями. “Цей момент ніяк не можемо передбачити на етапі планування вагітності”, – констатує акушер-гінеколог. 

Олена Бажан розповідає, що серед її пацієнток є жінки, які не можуть зачати і виносити здорову дитину, бо їхні яйцеклітини мають дефекти – хромосомні аномалії. “Є пара, де жінка і чоловік не мають хромосомних вад. Але вагітність у жінки щоразу завмирає і у плода виявляють хромосомні патології. Тут потрібно працювати з генетиками”, – радить лікарка.

Планування та перебіг вагітності: виключаємо фактори ризику

Щоби виключити фактори ризику, особливо якщо пара чи жінка має більше як 30 років, ще на етапі планування вагітності обом батькам слід пройти обстеження. 

Олена Бажан рекомендує такі базові обстеження: 

  • Виключаємо ТОРЧ-інфекції та інфекції, які передаються статевим шляхом. 
  • Обстежуємо гормональний фон жінки. 
  • Збираємо анамнез, чи немає хворих родичів, з’ясовуємо, чим хворіла жінка протягом життя. 
  • За необхідності проводимо каріотипування, визначаємо, чи немає хромосомних вад. 
  • Просимо чоловіка пройти ряд обстежень, зокрема спермограму, та виключити інфекції. Таким чином профілактуємо ряд небезпечних станів, які можуть виникнути під час вагітності жінки у першому триместрі.
  • Робимо ультразвукове обстеження порожнини матки, щоб виключити ряд вроджених аномалій. 
  • Призначаємо фолієву кислоту та корекцію хронічних захворювань. Очікуємо вдалу вагітність.

Ранні пташки. Світова практика така: якщо є зупинка розвитку дитини на 25-му тижні з причин патології плаценти, то жінку оперують – тому що за межами материнського організму вона має більше шансів вижити. 

“Причиною необхідних передчасних пологів може також бути передлежання плаценти, яке супроводжується кровотечами. Повністю за межами материнського організму дитина може вижити з 22 тижнів, якщо її вага більше як 500 грамів. Та все ж найкраще дитинці дозріти у мами в животику, тоді вона буде здоровою”, – зазначає Олена Бажан.

Уникаємо стресу. Стрес впливає на кожен період вагітності, наголошує лікарка, і саме він може бути причиною втрати. “Викид гормонів стресу – адреналіну, кортизолу та інших – порушує гормональний баланс в організмі. Процесами вагітності керують багато гормонів, і їх дисбаланс може стати причиною викидня на будь-якому терміні. Тому вагітній і її оточенню треба бути дуже уважними й уникати стресів, наскільки це можливо”, – акцентує акушер-гінеколог. 

Загальні рекомендації на всіх етапах вагітності: 

  • Здоровий спосіб життя. Мусимо нагадувати, бо бачимо вагітних, які курять, вживають алкоголь, фастфуди.
  • Уникнення або послаблення стресу – у природний спосіб, однак не виключаємо вживання апаратів, які можуть допомагати. 
  • Здорове середовище довкола, тобто комфорт у сім’ї, на роботі.  
  • Свідоме батьківство – підготовка пари до вагітності, виконання мамою всіх рекомендацій лікаря. Зокрема повне обстеження, профілактика та лікування різноманітних станів, які можуть бути загрозливими під час вагітності. 
  • За необхідності більш глибокі обстеження, як-от консультації генетика та ін. 

Роль чоловіка в очікуванні дитини. У протоколі ведення вагітності зазначено, що партнер має супроводжувати жінку впродовж усієї вагітності. Бажано приходити разом на візит до гінеколога, зазначає Олена Бажан. Чоловік має знати нюанси перебігу вагітності, розуміти, якої підтримки від нього очікують. 

“Вагітність належить не тільки жінці, а обом батькам”, – наголошує лікарка. Вона додає, що для майбутньої мами надзвичайно важливою є психоемоційна підтримка – від моменту новини, що вагітність настала, до пологів та під час самих пологів. “Увесь цей час чоловік має бути поряд. Завдяки підтримці, яку він дає жінці, вагітність буде стійкішою”, – каже Олена Бажан.

Партнерські пологи. Партнерські пологи на сьогодні є поширеною світовою практикою, яка позитивно впливає на обох батьків і на новонародженого, розповідає акушер-гінеколог. Мама і дитина після таких пологів краще відновлюються. А батько, який пережив позитивний стрес появи на світ своєї дитини, відразу включається у процес догляду за немовлям, його підтримка стає більш вираженою. А також у нього формується більш стійкий емоційний зв’язок з дитиною на все життя. 

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

Читайте також:

Реклама

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: