fbpx

Рухоме майно в структурі активів ІСІ: можливості для аграрного та логістичного бізнесу

Суспільство 14:30, 17.07, 2025

Ринок рухомого майна в Україні охоплює широкий спектр активів – від легкових та вантажних автомобілів до сільськогосподарської техніки. Не секрет, що попит сильно зростає навіть в умовах війни. Ключовим фактором виступають дефіцит власної техніки у підприємств, потреба в оперативному оновленні автопарків та стабільний попит на мобільні виробничі ресурси. Так, продажі авто зросли на 65% в 2023 році супроти 2022 року, і позитивна динаміка на ринку спостерігається й досі.

Рухоме майно в структурі активів ІСІ: можливості для аграрного та логістичного бізнесу 1

З графіка видно зростання попиту у 2015 – 2021 рр. та різкий обвал у 2022 році. Така динаміка, звичайного ж, пов’язана з початком повномасштабної війни в Україні. Воєнні дії призвели до зупинки автосалонів, розриву логістичних ланцюгів і падіння купівельної спроможності.

Проте уже з 2023 року почалось стрімке відновлення, яке продовжується й досі. Основною причиною стала потреба великого і середнього бізнесу в автотранспорті для оборонних, гуманітарних чи логістичних потреб. Поява стабільних ланцюгів імпорту та нових лізингових програм зіграли вагому роль для збільшення кількості куплених автомобілів.

Одним із найбільших покупців рухомого майна є аграрний сектор. Навіть в умовах війни вони продовжують закупляти необхідну для своєї діяльності техніку у великій кількості. Таке майно є критичним для забезпечення сталого виробництва, адже це дає змогу уникнути великих одноразових витрат. Також важливо, що багато агропідприємств розташовані у відносно безпечних місцях – на заході чи центрі країни, це дозволяє накопичувати бажану техніку. 

За даними Київської школи економіки, лише внаслідок бойових дій було повністю знищено або пошкоджено близько 109 600 одиниць сільськогосподарської техніки. Наразі українське виробництво не може задовольнити всіх потреб агропідприємств. Також на ринку відчутні проблеми з імпортом потрібного спецтранспорту, який зменшився на 40% за останні два роки. Такі обставини створюють значний відкладений попит на відновлення автопарку на наступні щонайменше 3-5 років.

Рухоме майно в структурі активів ІСІ: можливості для аграрного та логістичного бізнесу 2

Звичайно, в умовах воєнної економіки, де доступ до класичного банківського фінансування обмежений або дорогий, аграрні та логістичні компанії активно шукають додаткові джерела вирішення своїх задач. Один із практичних та ефективних інструментів – корпоративний інвестиційний фонд (КІФ). Внаслідок внесених змін до «Положення про склад та розмір витрат, що відшкодовуються за рахунок активів інституту спільного інвестування» від 27.04.2023 року, фонд отримав можливість придбати рухоме майно: сільськогосподарську техніку, транспорт та інші мобільні ресурси – і передати його в оренду контрагенту. Це дозволяє підприємству користуватись обладнанням без необхідності постійної одноразової закупівлі, а КІФу – отримувати регулярний дохід у вигляді орендних платежів.

Сьогодні КІФ стає незамінною формою структуризації як аграрного, так і логістичного бізнесу, особливо в частині управління технічними та мобільними ресурсами. Завдяки можливості акумулювати капітал інвесторів та володіти рухомим майном КІФ створює ефективний інструмент для централізованого придбання, обліку та передачі в оренду різного роду техніки. Це дає змогу швидко розподіляти ресурси між окремими підрозділами або партнерами, оптимізуючи витрати і спрощуючи управління. Крім того, КІФ має чітко врегульовану правову форму, що сприяє прозорості, зниженню ризиків та підвищенню довіри з боку інвесторів та контрагентів.

Рухоме майно в структурі активів ІСІ: можливості для аграрного та логістичного бізнесу 3

Часто, коли згадують про рухоме майно, то не забувають і про фінансовий та операційний лізинг, який широко використовується на цьому ринку.

  • Оперативний лізинг – операція юридичної чи фізичної особи, за якою лізингодавець/орендодавець передає іншій особі основні засоби без права викупу після закінчення терміну;
  • Фінансовий лізинг – господарська операція юридичної особи, за якою лізингодавець передає лізингоодержувачу майно, яке є основним засобом, а також усі ризики та винагороди, пов’язані з правом володіння та правом користування об’єктом фінансового лізингу. Такий вид лізингу передбачає право викупу після закінчення терміну.

Також варто наголосити на важливому регуляторному обмеженні – для корпоративного інвестиційного фонду профільне законодавство прямо не передбачає прав на здійснення діяльності з надання фінансового лізингу. Відповідно до Закону України «Про інститути спільного інвестування», а також у контексті Закону України «Про фінансові послуги та фінансові компанії» фінансовий лізинг є видом фінансової послуги, надання якої вимагає спеціального статусу – фінансової установи та відповідної ліцензії. Оскільки ІСІ такими не є, укладення договорів фінансового лізингу суперечить законодавству та заборонено для інвестиційних фондів. Тому всі операції повинні здійснюватись у межах оперативного лізингу (оренди), де право власності залишається за фондом, а орендар користується майном виключно на підставі договору.

Отже, КІФ відповідно до законодавства України може володіти будь-яким рухомим майном – зокрема сільськогосподарською технікою, транспортом чи іншими логістичними засобами, які потрібні клієнту. В умовах стрімкого зростання цього ринку така можливість відкриває перед ІСІ нові інструменти інвестування з реальним ліквідним забезпеченням. Це дозволяє фонду диверсифікувати активи, а також формувати стабільний дохід у вигляді окремих платежів.

Для аграрного чи логістичного бізнесу така модель – це не просто інструмент інвестування, а практичне рішення для реалізації бізнес-стратегії та ефективного використання технічних ресурсів.

АВТОР: АНДРІЙ РОМАНИШЕН

Реклама

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: