У сучасному світі спорт і активний спосіб життя стають дедалі популярнішими. Часто, готуючись до занять фітнесом, йогою чи будь-якою іншою фізичною активністю, ми фокусуємося на виборі тренера, типу навантажень або спортивного спорядження, забуваючи про базову, проте критично важливу річ – оцінку стану нашого серця. Важливо проходити кардіологічний чекап перед тим, як зануритися у світ спорту, навіть якщо ви почуваєтеся абсолютно здоровими, наголошує кардіологиня, спеціалістка з ультразвукової діагностики, лікарка клініки “Мед-Атлант” Ірина Коваленко.
Навіщо проходити кардіочекап перед заняттями спортом, коли добре почуваєшся?
Навіть при задовільному самопочутті та відсутності скарг можуть бути приховані серцево-судинні захворювання, які не дають про себе знати у спокої, але проявляються під час фізичного навантаження.
Кардіочекап дозволяє вчасно виявити такі стани, як аритмії, вроджені чи набуті вади серця, підвищений тиск або ранні ознаки інших серцевих захворювань, що можуть призвести до ускладнень під час занять спортом.
Кардіочекап дозволяє помітити ризики завчасно і тренуватись безпечно. Це спосіб захистити себе від потенційно небезпечних ситуацій — наприклад втрати свідомості чи навіть раптової серцевої зупинки на тренуванні.
Кардіочекап — це розумна профілактика, доступна кожному, хто дбає про здоров’я своє і близьких.

Що входить до стандартного кардіочекапу? Які обстеження обов’язкові?
Стандартний кардіочекап включає:
- ЕКГ (електрокардіограма в спокої та після навантаження);
- ЕХО-КГ (УЗД серця);
- УЗД судин шиї;
- УЗД черевної аорти;
- лабораторна діагностика (аналізи);
- огляд лікаря-кардіолога.
Додаткові обстеження призначаються за потреби відповідно до скарг пацієнта. Підхід до кожного індивідуальний.

Як часто потрібно перевіряти роботу серцево-судинної системи людям, які активно займаються спортом?
Для спортсмена-любителя, що не має супутніх захворювань, достатньо проходити обстеження раз на рік.
Якщо мова про спортсменів-професіоналів, то це необхідно робити додатково перед стартом кожного змагання.
Який спорт варто обрати для оздоровлення серця?
Фізична активність – потужна профілактика серцево-судинних хвороб. Я раджу виконувати фізичні навантаження всім. Головне – щоб рівень навантаження відповідав стану вашого здоровʼя.

ТОП спортивних занять, які дозволяють серцю залишатись здоровим:
– Кардіо. Сюди входять теніс, футбол, плавання, біг, і не тільки.
Кардіотренування розширюють кровоносні судини, роблять серцевий мʼяз еластичнішим. ВООЗ рекомендує приділяти таким тренуванням не менше ніж 150 хвилин на тиждень. Це можуть бути 30 хвилин активної прогулянки щодня або 3 тренування по одній годині – обирайте той варіант, який зручніший саме для вас.
– Силові тренування. Тут йдеться не лише про залу, а й про домашні тренування з гантелями чи вагою власного тіла.
Такі навантаження зменшують ризик виникнення серцево-судинних захворювань на 70%. Це відбувається внаслідок збільшення притоку крові до активних мʼязів. Для підтримки здоровʼя буде достатньо 3 тренування на тиждень тривалістю в 1 годину.
– Йога та пілатес. Чудовий варіант для тих, хто не хоче чи не може виконувати інтенсивні тренування.
Ці заняття також зменшують ризики серцево-судинних захворювань, оскільки мʼязове навантаження і робота з диханням збільшують приплив кисню в організм, знижуючи тим самим артеріальний тиск.
Які сигнали тіла під час тренування мають насторожувати?
Тривожні симптоми такі:
- біль у грудях;
- задишка, непропорційна навантаженню;
- запаморочення чи втрата свідомості;
- відчуття перебоїв у роботі серця.
У таких випадках варто негайно звернутися до лікаря.
Поясню на прикладі з практики. Пацієнт 35 років звернувся на прийом зі скаргами на періодичні приступи пришвидшеного серцебиття, які виникають при фізичному навантаженні. Займався активно у спортзалі, чотири рази на тиждень. Профілактичні щорічні кардіочекапи не проходив. Чоловіку призначили обстеження: холтер-ЕКГ (цілодобовий моніторинг ЕКГ). Заключення: синдром WPW, пароксизми фібриляції передсердь. Після цього пацієнта скерували на консультацію до хірурга-аритмолога для проведення катетерної абляції. Фізичне навантаження в цьому випадку було протипоказане – могло призвести до раптової смерті на фоні приступу тахікардії.
Чи потрібен кардіочекап дітям і підліткам, які займаються спортом?
Так. У юному віці можуть бути вроджені вади або ранні ознаки порушень, які непомітні без спеціального обстеження. Регулярна профілактика допоможе уникнути серйозних наслідків у майбутньому.
Ще один показовий випадок. Мама хлопчика 10 років привела дитину на плановий профілактичний кардіочекап перед записом на спортивну секцію – карате. Були скарги дитини на періодичні головні болі, в іншому хлопчика вважали здоровим. При проведенні ЕХО-КГ (УЗД серця) виявили вроджену ваду серця: коарктацію аорти, а при обʼєктивному обстеженні констатували підвищений рівень артеріального тиску. Дитину скерували на консультацію до кардіохірурга для проведення оперативного втручання. Фізичне навантаження при такій вродженій ваді серця могло бути смертельно небезпечним для дитини.
Які ризики приховує тренування без обстеження серця?
Є ризик аритмій, втрати свідомості або навіть раптової зупинки серця, особливо якщо є вроджені аномалії або інші захворювання, що не проявляються у стані спокою.
У клініці “Мед-Атлант” я, як лікарка-кардіолог та спеціалістка з ультразвукової діагностики, проводжу кардіочекапи для дорослих та дітей. Сюди входить: ЕКГ, ЕХО-КГ серця (УЗД), УЗД черевної аорти та консультація. Для зручності пацієнтів все проводиться в одному кабінеті.
Як підкреслює кардіолог Ірина Коваленко, кардіочекап перед початком занять спортом – це не забаганка, а життєво важлива необхідність як для дорослих, так і для дітей. Навіть при відмінному самопочутті можуть приховуватись серйозні серцево-судинні проблеми, які дадуть про себе знати лише під час фізичних навантажень.
Регулярні обстеження дозволяють вчасно виявити потенційні ризики – від аритмій до вроджених вад серця – та уникнути небезпечних ускладнень, включно з раптовою зупинкою серця. Піклуйтеся про своє серце
Регулярні обстеження дозволяють вчасно виявити потенційні ризики – від аритмій до вроджених вад серця – та уникнути небезпечних ускладнень, включно з раптовою зупинкою серця. Піклуйтеся про своє серце – обирайте безпечний спорт і будьте здорові!
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
- +38 (095) 00 38 452
- +38 (095) 00 38 453
- +38 (097) 41 13 133
- Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1)
- Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2)
- сайт ЛДЦ Мед-Атлант
- Мед-Атлант у facebook
- Мед-Атлант в Instagram
Читайте також:
- Обійдемося без операції: що таке мастопатія і чому не працюють поради подруг
- Анемія: чим загрожує несвоєчасне лікування
- Як гастроскопія та колоноскопія рятують від серйозних хвороб
- Зелені і червоні прапорці жіночого здоров’я: що вказують і чому потрібен чекап
- Часті запаморочення, шум у вухах? Допоможе доплер судин голови і шиї
- Синдром неспокійних ніг: що це таке і на які хвороби вказує
- Як менше стресувати і зберегти серце здоровим: 10 простих способів
- Коли забиті судини: як виявити атеросклеротичні бляшки і що з цим робити
- Лазер рятує вени: що таке варикоз ніг і як його лікують.