Війна карколомно змінює маршрути людських доль. Чи міг Петро Салама, який будував своє сімейне щастя і бізнес у рідній Великій Новосілці на Донеччині, подумати, що за кілька років він пройде шлях від фермера до воїна, ветерана й знову підприємця, а другою малою батьківщиною для його родини стане місто на іншому кінці України?
Навряд. Як і тисячі інших підприємців зі сходу і півдня України, яким довелося рятувати свої бізнеси від російських бомб і снарядів, релокуючись до безпечних, далеких від фронту регіонів. У вересні цього року крамниця Петра Салами і його дружини Інни «Імперія насіння» відчинила свої двері для покупців в Івано-Франківську.
Воїн, волонтер, підприємець
Історія їхнього бізнесу почалась ще в 2000 році, коли Петро та Інна щойно одружилися і треба було забезпечувати сім’ю. Тоді вони вирощували на продаж овочі – ранню моркву та цибулю.
«Хоча в нас все виходило, бо ми це любимо, та доводилось важко працювати. В якийсь момент я зрозумів, що ті, хто нам продає насіння, заробляють більше, ніж ми, вирощуючи та продаючи овочі. Ми вирішили зайнятися насіннєвим бізнесом, заснували свою невеличку справу», – згадує підприємець.
Але прийшов 2014 рік, росіяни захопили Крим і розпалили війну на Донбасі. Того ж року Петро Салама вступив до лав добровольчого батальйону «Донбас».
Поки чоловік боронив Україну, його дружина Інна самотужки вела сімейний бізнес.
В одному з боїв Петро отримав поранення. Після фізичної та психологічної реабілітації повернувся до цивільного життя й родинної справи.
З початком повномасштабного вторгнення росіян Петро Салама зайнявся ще й волонтерством. Близькість до лінії фронту дозволяла швидко реагувати на запити бійців: чоловік перевозив вантажі для військових, допомагав з евакуацією цивільних.
Івано-Франківськ – новий дім
Велика Новосілка – це на схід одразу за Вугледаром, який росіяни безжально атакували й знищували з серпня 2022-го. Місто героїчно трималося понад 2 роки, стримуючи окупантів. Зараз вони намагаються оточити і захопити Велику Новосілку.
Зрозуміло, що залишатися в рідному містечку було небезпечно. Треба було евакуюватися, передовсім – заради дітей. Петро й Інна обрали Івано-Франківськ.
Починати на новому місці було складно. За час волонтерства і простою бізнес опинився у скрутному фінансовому становищі. Та завдяки допомозі декількох крупних компаній, передовсім – «Імперії насіння», з якими Салами співпрацюють вже роки, вдалося відкрити затишний магазин і заповнити полиці якісним товаром. Крамниця й стала представництвом компанії “Імперія насіння” в Івано-Франківську.
«Ми розпочали без фінансових внесків з нашої сторони, абсолютно на довірі людей. Це надзвичайне вкладення кількох крупних фірм», – розповідає Петро.
Так, завдяки партнерам його бізнес отримав в Івано-Франківську нове дихання, а родина – безпеку. Тут у Петра також багато друзів по волонтерці і побратимів, готових помогти й підтримати – чи стіни пофарбувати в магазині, чи просто потеревенити. «Спілкування і підтримка – ось що насправді найважливіше», – каже чоловік.
В Івано-Франківську Петро долучився до діяльності громадської організації «Нові крила», яка займається фізичною та психологічною реабілітацією військових та їхніх сімей. Сьогодні, коли військові демобілізуються після поранень та повертаються додому, їм важливо отримати кваліфіковану допомогу та бути в колі ветеранів, які їх розуміють та підтримають.
- Читайте також: Як “Нові крила” Ігоря Дільного повертають ветеранів з війни
Треба насіння? Салама порадить
Перед тим як відкрити насіннєвий магазин в Івано-Франківську, Петро ретельно вивчив місцеві особливості і потреби ринку. Прикарпаття суттєво відрізняється кліматом від Донеччини, а відповідно і попит на насіння тут інший. Якщо на сході популярними є баштанні культури, то на Франківщині у продажі лідирують огірки, зеленина, коренеплоди, а саме – морква і буряк.
З читачами КУРСу Петро Салама ексклюзивно поділився корисними порадами.
Плануєте садити буряк? Прикарпатцям підприємець радить сорт Водан, стійкий до заморозків і засухи, має насичений колір і приємний смак, багатий на вітаміни та мікроелементи. Інна додатково рекомендує за смаковими якостями сорт Бича кров.
Одним з найкращих пізніх сортів моркви власники «Імперії насіння» вважають Абако. Сорт недаремно є хітом продажів – має високу врожайність, витримує приморозки, плоди великі, солодкі і соковиті.
Про огірки Петро може розповідати годинами: які сорти підійдуть для маринування, які для квашення, а які краще одразу до столу. А якщо хочете універсальний сорт – тоді беріть Цезар.
Загалом у крамниці Петра та Інни понад 5000 видів насіння як з України, так і з усіх куточків світу. Є професійна лінійка насіння і любительська, вигідні умови купівлі для оптових клієнтів. Можна брати насіння на вагу – по грамах. До речі, саме зараз вигідно купувати насіння, бо цей час в аграрному світі вважається несезоном. Зберігається насіння добре, а вже за кілька місяців ціни підстрибнуть.
Окрім насіння, у магазині можна придбати засоби захисту рослин та покращення ґрунту.
Магазин «Імперія насіння» працює лише 2 місяці, але власники постійно турбуються про доповнення асортименту під запити прикарпатців. Петро завів окремий зошит, куди записує важливі висновки після спілкування з клієнтами, не соромиться і сам вчитися чомусь новому в клієнтів.
«Наприклад, помідори, кріп, петрушку у вазонах ми ще ніколи не продавали. Наші покупці розповідають нам, як це краще робити, а ми все це записуємо і ділимось з ними своїм досвідом. Дуже багато людей зараз переїхали в Івано-Франківськ, вони приходять до нас за насінням чи й просто поспілкуватися, бо десь прочитали про нас, і ми можемо порадити дещо про городництво. Це як клуб за інтересами, але трішки більше – бо це і як реабілітаційний центр водночас, і часом навіть як клуб волонтерства», – розповідає підприємець.
Для Петра насіннєвий магазин – це не просто бізнес і робота, це справа його життя. Інна повністю розділяє чоловікову любов до справи, а її пристрастю є садові дерева і квіти, про догляд за якими вона знає не менше за енциклопедію.
«Українці люблять прикрашати обійстя, а також тераси та балкони квартир квітами. Я з радістю допоможу підібрати насіння і пораджу, як доглядати за квітами», – каже Інна.
Останні роки чимало українців звертаються до городництва. За спостереженнями Петра його покупці часто люди сімейні і хочуть бути впевнені в тому, чим годують своїх дітей. Тому власноруч вирощують овочі та фрукти.
З чого ж варто почати людині, не знайомій з основами садівництва і городництва? Можна почати з візиту до крамнички Петра й Інни на Галицькій, 28 – тут вас чекає не тільки якісне насіння, а й добра порада і допомога.
Текст і фото: Юлія ГОМЕЛЯК
Читайте також:
- “Ми вас чекаємо”: як компанія Softjourn стала дружньою до ветеранів
- Коло друзів: як франківський фонд “Поранені СОС” підтримує фронт
- «Тепло крилатої душі»: як центр Наталії Тарабалки допомагає військовим і ветеранам
Публікація створена у співпраці з ГО «Нові крила» в рамках проєкту «Реінтеграційна підтримка ветеранів і членів їх сімей: реабілітація і спорт» за підтримки Українського Ветеранського Фонду в рамках програми «Варто: шлях відновлення».