fbpx

Скільки Івано-Франківськ отримав державних субвенцій і хто на них заробляє

Суспільство 23:57, 07.12, 2018

Останніми роками виборчий округ №83 входив у топ округів із найбільшими сумами субвенцій, але у 2018 році сума надходжень відчутно зменшилась. Куди пішли гроші та хто найбільше освоїв субвенцій, аналізувала "Антикорупційна платформа".

Щороку регіони України отримують грошову допомогу для покращення соціально-економічного розвитку у формі субвенцій. Івано-Франківська область минулоріч отримала понад 200 млн гривень, а роком раніше – 337 млн гривень.

За бюджетні кошти фінансуються найрізноманітніші об’єкти і заходи – від масштабних інфраструктурних проєктів на зразок будівництва спорткомплексів і шкіл до зовсім дріб’язкових – купівлі м’ячів, ремонту огорож чи облаштування дитячого майданчика.

Щоб проаналізувати, як розпоряджаються коштами на місцях, “Антикорупційна платформа” прив’язала розподіл державних субвенцій до семи одномандатних виборчих округів. Раніше ми писали, як минулоріч освоювалися субвенції на округах №84 (Михайло Довбенко) та №85 (Віктор Шевченко). На черзі виборчий округ №83, що знаходиться у межах Івано-Франківська. У стінах парламенту його представляє позафракційний народний депутат та член президії політради партії “УКРОП” Олександр Шевченко.

У 2017 році округ отримав із держбюджету 85 млн гривень і увійшов у список округів з найбільшими сумами субвенцій. Водночас більш ніж половина цих коштів призначалась для закупівлі медичного обладнання та ремонту лікарень, що підпорядковуються обласній владі.

Вже у 2018 році сума субвенцій, виділених на округ, зменшилась у понад шість разів. Кабмін профінансував всього лиш 24 об’єкти на суму 13 млн гривень.

На відміну від попереднього року, жодних надходжень на великі інфраструктурні об’єкти до міста не надійшло. Для порівняння, у 2017 році понад 13 млн гривень були направлені на капремонт вулиць Набережна, Польова та дорожнього покриття вулиці від стадіону “Рух” до вулиці Дорошенка. Ще майже 4 млн гривень пішло на ремонт стадіону по вулиці Карпатській та будівництво футбольного поля по вулиці Чорновола. Характерно, що всі ці роботи виконувалися наближеним до Олександра Шевченка ТОВ “ПБС”.

Та повернемося до субвенцій, виділених на округ у 2018 році. Серед них 9,5 млн гривень було направлено на закупівлю медичного обладнання для обласної клінічної лікарні, обласної інфекційної лікарні та обласної психоневрологічної лікарні. Однак стверджувати напевно, що саме Олександр Шевченко посприяв у виділенні цих субвенцій, ми не можемо.

Що не скажеш про субвенції для освітніх закладів Івано-Франківська. Загалом, на ремонт та покращення матеріально-технічної бази ряду шкіл і садочків Кабмін направив 3,5 млн гривень. Наприклад, загальноосвітня школа №18 отримала 150 тис. гривень на меблі для шкільної їдальні та майже 300 тис. гривень на капремонт опалення. Між іншим, директор закладу Дмитро Чміль є депутатом Івано-Франківської міської ради від політичної партії “УКРОП”.

Однопартійці з міського осередку “УКРОПу” часто виступають своєрідним комунікатором між Олександром Шевченком та його виборцями. Сам нардеп вкрай рідко фігурує в інформаційному просторі, коли йдеться про ремонт шкіл чи садочків. Це завдання покладене на його однопартійців. Так, на сайті міського осередку партії є публікація про будівництво спортивного майданчика у школі №16 із приміткою “за сприяння Олександра Шевченка”. До речі, на цей об’єкт Кабмін виділив субвенцію у розмірі 400 тис. гривень.

Ще окремо 100 тис. гривень було виділено на зміцнення матеріально-технічної бази школи №15, що знаходиться на території округу укропівця Віталія Мерінова.

1

А ось щодо освоювачів субвенцій, то, за даними пошуково-аналітичної системи 007, першість на окрузі №83 отримало товариство “Добробуд-ІФ. Його власник Олександр Гринів донедавна значився помічником нардепа Олександра Шевченка на громадських засадах. Минулого року фірма провела капітальний ремонт приміщень шкіл №21 та №24 на понад пів мільйона гривень.

Олександр Гринів у 2007-2012 роках на громадських засадах був помічником народного депутата від Блоку Юлії Тимошенко Ігоря Гриніва, а вже наступного скликання на платній основі “допомагав” нардепу від ВО “Свобода” Михайлу Блавацькому.

Саме ж “Добробуд-ІФ” раніше називалось “Еппл Україна” і займалося роздрібною торгівлею комп’ютерами та програмним забезпеченням. Після перейменування підприємство почало займатися іншими спеціалізованими будівельними роботами.

Між іншим, у 2017 році “Добробуд-ІФ” заробило на підрядах 2 млн гривень. Закупівлі стосувалися поточного ремонту приміщень, заміни вікон та реконструкції опалення у міських школах і садках. Ба більше, обласний Департамент будівництва залучав підприємство Олександра Гриніва виключно до тих робіт, що фінансувалися з держбюджету у вигляді субвенцій, і всі на окрузі №83.

Також у списку освоювачів субвенцій відзначилось приватне підприємство “Славія-ІФ. За даними системи 007, минулого року фірма здійснила капремонт приміщень школи №5 на 485 тис. гривень. Підприємство зареєстроване в Івано-Франківську, а його власником значиться Ярослав Ткачук.

До речі, школа №5, де, за повідомленням ЗМІ, навчається донька нардепа Шевченка, отримала із держбюджету майже мільйон гривень. З них майже 800 тис. гривень були виділені на капітальний ремонт приміщень. Роботи виконувало ТОВ “Мередіан-М, що належить Мирославу Мельнику. Ще 200 тис. гривень пішло на зміцнення матеріально-технічної бази школи (персональні комп’ютери, ноутбуки, медіапроєктор).

Трохи меншу суму освоїв приватний підприємець Гаврилюк Михайло Михайлович. Йдеться про 394 тис. гривень на облаштування спортивного майданчика зі штучним покриттям на території природничо-математичного ліцею.

А ось товариство “Захід-Мастерфайбр освоїло субвенцію, призначену на облаштування того самого спортивного майданчика для школи №16. Згідно з даними системи 007, підряднику за виконання робіт проплатили 335 тис. гривень.

Замикає п’ятірку найбільших освоювачів субвенцій на окрузі №83 ФОП Овсянецький Петро Миколайович. До своїх заробітків підприємець і заодно депутат Крихівецької сільської ради додав 289 тис. гривень за капітальний ремонт опалення школи №18.

Загалом, минулого року округ №83 отримав у рази менше надходжень із держбюджету, якщо порівняти із попереднім. Сталим пріоритетом на окрузі залишається освітня сфера. Водночас, коли справа доходить до освоєння субвенцій, тут не обходиться без “своїх” підприємств.

Тетяна Черниш, Ольга Симчич, Остап Бринський

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

*Дослідження підготовлено на основі аналізу Додатку №1 до розпоряджень Кабінету Міністрів України про “Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій” за період 2018 року. Субвенції прив’язувалися до виборчих округів за географічним принципом. Опрацювання інформації здійснювалося ручним способом. Це могло частково вплинути на їх повноту та точність.

*Робота аналітиків оплачена за підтримки наших європейських партнерів. Для створення цього матеріалу не витрачено жодної бюджетної гривні.

Цю публікацію було створено за підтримки Європейського Союзу. За зміст публікації повну відповідальність несе ГО “Центр “Антикорупційна платформа”. Зміст публікації не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: