fbpx

Як американець об'єднав гуцульське село

Суспільство 13:26, 09.08, 2016

Каліфорнійцю Хесусу Сеговії всього 23, він один із наймолодших волонтерів Корпусу миру і один із перших, хто після дворічної перерви в роботі Корпусу в Україні прилетів сюди працювати.

У розпал Революції Гідності діяльність відомої американської місії була зупинена, тоді побоювалися за безпеку волонтерів, які не мають дипломатичного статусу. Але цього року Корпус повернувся в Україну. Американські волонтери знову поїхали до маленьких українських містечок. Молодий каліфорнійський біолог Хесус Сеговія відклав досліди у Штатах заради вчителювання у карпатському селі Криворівня.

 

І сіно покосить, і мови навчить

Громада від волонтера у захваті. У Хесуса давно є вишиванка, він майже вільно спілкується українською, живе у сільській родині та не цурається ніякої роботи. На подвір'ї шкільних вчителів Мізинюків у Криворівні сусіди вже два місяці спостерігають, як каліфорнієць громадить сіно та коле дрова.

Хесус волонтер КриворівняАмериканець швидко призвичаївся до наших продуктів та гуцульської кухні. Хесус знайшов рецепт та навчився робити  улюблену українську страву – вареники з вишнями на парі. А от єдине, що він так і не зміг доїсти, – холодець. Говорить, якщо це желе, то має бути солодке.

Поки у школі тривають літні канікули, щоб не гаяти час, вчителі разом з волонтером організували у селі розмовний англійський клуб. Вже більше місяця по вівторках тут діють групи для маленьких, по четвергах – для підлітків та дорослих. Англійську Хесус викладає дуже нетипово  без підручників. Він грає. Навіть удвічі старші за самого каліфорнійця учні сидять і грають разом з ним в американську гру UNO. Коли вся ця історія з волонтерством тільки починалась, ніхто не очікував, що 23-річний Хесус зможе заохотити до занять більшу частину громади.   

Та й взагалі, спочатку було незрозуміло, як сприймуть іноземця у селі. Але тепер…

"Хесусе, ходімо з нами на обід!" – це волонтера вже гукає хтось з односельців. Тепер він  – дорогий гість для більшості криворівнянців.

 

Місія можлива

Для Хесуса спілкування з криворівнянцями  не тільки задоволення. Це потрібно для його місії, яка не зводиться лише до викладання англійської. У програмі Корпусу миру Хесус Сеговія відповідає за напрям "розвиток громад". Це означає, що за два роки, які американець тут пробуде, йому потрібно буде запропонувати, як покращити життя у Криворівні. Хоч зараз Хесус і живе у селі всього два місяці, він вже починає розмірковувати і над передбаченою програмою проектною заявкою розвитку і навіть над написанням гранту для USAID, який має принести фінансову користь громаді. 

Як саме покращити життя у селі, як залучити громаду до дій? Хесус ще шукає відповіді на ці питання. Він дуже любить спорт, тож, можливо, вигадає якийсь проект, пов'язаний з пропагандою здорового способу життя. Тим часом колега Хесуса, педагог-організатор Криворівнянської ЗОШ Олеся Рубаняк пропонує "організувати якийсь центр, куточок, майданчик чи щось подібне для розвитку молоді. Такий, куди поспілкуватися та пограти в різні ігри приходили б молоді люди, де б організовувались дні мови або читання сучасної літератури. Це має бути щось, що б насправді розвивало молодь, спонукало до чогось хорошого".

 

Потрібен європейський сервіс

Але чи потрібен сьогодні такий центр селу? Молоді нема де працювати у Криворівні. Хіба на особистих господарствах. "Загалом, то все добре, сільрада працює добре. Проблема у відсутності активності самих жителів. Вони задоволені увагою ззовні, їм цього достатньо. Насправді я б лишився, але працювати можна тільки у садку, магазині, школі, сільраді та пилорамі. Це не те все. Для економічного підйому треба займатися туризмом",  розповідає Володимир Сліпенчук, який зараз закінчує Івано-Франківський державний коледж технологій та бізнесу.

Думки хлопця щодо туризму поділяє чимало мешканців Криворівні, яка вже понад сотню років користується популярністю у туристів. Тут свого часу любили відпочивати відомі українці  Іван Франко, Михайло Коцюбинський, Леся Українка, Михайло Грушевський та інші. Улюблена тогочасним українським інтелектуальним бомондом, Криворівня зажила слави "гуцульських Атен". Пізніше тут знімали "Тіні забутих предків".

Менеджер клубу "Невідомий світ" Олександр Козбан впевнений, що акцент треба робити не стільки на музеях Параджанова та Франка, які працюють у селі, а саме на "зеленому туризмі". "Історичні цінності – це чудово, але цього недостатньо. Потрібен хороший сервіс європейського рівня. Потрібна добра кухня, натуральні продукти, причому добре б було все це сертифікувати. Європейці реально готові платити гроші за якісний "зелений туризм". Риболовля, походи за грибами, рафтинг – все це їм цікаво. Село може на цьому добре заробити. Наприклад, Колочава у Закарпатті за минулий рік прийняла близько 40 000 туристів. Криворівня також може розвиватись у цьому напрямі, але, як і в інших карпатських селах, там є ряд проблем. Перша – кожен мешканець сам за себе. Друга – відсутність європейського сервісу. І третя – проблеми з комунікацією. Навряд чи європеєць приїде до Франківська і буде там чекати, поки напівроздовбаний бус довезе його о п'ятій вечора по ґрунтовці до місця призначення".

 

"Україна хоче змінитися"

Сьогодні Хесусу у його роботі допомагає все село: і Будинок культури, і церква, і сільрада, і НПП "Верховинський". З підлітками волонтер грає у футбол, з дорослими їздить на "Буковель", радиться щодо подальших дій. Якось навіть несподівано для самого себе за два місяці 23-річний каліфорнієць об'єднав навколо себе сільську громаду.

Хесус Криворівня

Хесуса Україна справді вразила. До речі, він сам її обрав для свого волонтерства. Раніше права вибору не було, а зараз американець дуже зважено ним скористався. Чому?

"Бо Україна хоче змінитися і потрібно їй у цьому допомогти".

Катерина НІКІТЕНКО,

цей матеріал підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки міжнародного медіа-проекту MyMedia

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: