fbpx

Discursus презентує книжку репортажів "Останні українці Польщі" журналіста Олега Криштопи

Культура 20:06, 01.11, 2019

У Києві відбулася презентація книжки репортажів "Останні українці Польщі" журналіста Олега Криштопи.

Це перша презентація з книжкою в турі  Україною, повідомляє Українське радіо.

Книжка репортажів “Останні українці Польщі” — це проєкт про унікальні історії українців, яких у 1947 році в рамках операції “Вісла” депортували з їхніх земель і розселили на Півночі й Заході польської держави.

Книга вийшла у франківському видавництві Discursus за підтримки Українського Культурного Фонду.

Автори – журналіст Олег Криштопа та фотографиня Христина Бурдим – проїхали 6500 кілометрів Польщею, зустрілися з тамтешніми українцями й задокументували історії тих, хто зберіг свою національну ідентичність.

«Серед наших героїв є ті, хто пропонував повернути польському селу українську історичну назву чи скуповує землі своєї батьківщини, щоб там залишилось якомога більше рідного, українського. Вони дивляться українські канали і вболівають за наші успіхи у спорті. Вони розповідають неймовірні історії про шлях повернення до своєї історичної пам’яті», – говорить Олег Криштопа.

В ефірі Радіо Культура автор книги розповів: “У 1944-46-му були так звані “добровільні” депортації українців. А потім був 1947-й рік, акція “Вісла”, коли майже 150 тисяч, які залишилися, просто виселили на Північ і на Захід Польщі з метою асиміляції, щоб вирішити нарешті українське питання назавжди. Але це не вдалося”.

Олег Криштопа зазначив, що всі герої його книги не втратили української ідентичності.

“Герої цієї книжки зберегли ідентичність попри те, що значно простіше, значно легше було б перейти на польську мову, стати частиною польської культури… Але всі мої герої зберегли цю ідентичність. Відповідно, вони страшенно цікавляться тим, що відбувається в Україні, відбувається з українською культурою”, — наголосив журналіст.

Він розповів, що герої книги й раді були би перебратися в Україну, але з цим є певні складнощі.

“Є багато людей, які думали про переїзд. Але насправді переїхати в Україну – це теж для них достатньо непростий крок. Тому що в українців у Польщі ментально є різниця з Україною. Вони уявляли Україну інакшою. Коли вони вперше приїжджали в Україну, особливо в Київ, це був для них величезний крок. Російськомовне середовище. І багато хто досі не може ув’язати собі уявну Україну з віршів Шевченка з реальною Україною”, – зауважив Криштопа.

Історичний контекст депортації українців пояснив у передмові історик Роман Кабачій.

«Проєкт «Останні українці Польщі» пропонує познайомитися з тією частиною нашого народу, яка попри диктатуру режимів ХХ століття та відсутність послідовної державної політики підтримки українців за кордоном зберегла свою ідентичність. Наше завдання – задокументувати індивідуальні досвіди представників, можливо, останнього покоління українців-автохтонів Польщі та зберегти їх як частину історії українства», – зазначила Оксана Карп’юк, кураторка проєкту у  видавництві Discursus.

Читайте та обговорюйте найголовніші новини Івано-Франківська та області у Telegram.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: