fbpx

Два дитячі поховання знайшли археологи у храмі Давнього Галича

Культура 15:37, 13.10, 2019

Храм Святого Пантелеймона в селі Шевченкове Галицького району – пам’ятка національного значення доби Давнього Галича, її збудував князь Роман Мстиславович 1194 року.

КУРС писав, що недавно відновили археологічні дослідження храму і вже є нові відкриття.

Більше про це розповів археолог, архітектор Юрій Лукомський, який керує дослідженнями.

У церкві розпочали роботи з водовідведення. Там спостерігається деформація наріжних стін, «поїхали» донизу наріжні боки – через замокання фундаменту й через те, що свого часу покрали труби, пише Репортер. Тому вирішили дослідити і стан фундаменту.

“Ми зіткнулися з тим, що контури фундаменту і контури наземних стін не збігаються. Бо, скільки б цю церкву не досліджували, але ніхто ще не нарисував докладного контура фундаменту. Всюди у публікаціях церква фігурує як споруда на рівні наземних стін. А тепер виявилося, що церква Пантелеймона має зовнішні виступи під пілястрами (прямокутні виступи на стіні. – Авт.). Ці виступи не відповідають самим наземним пілястрам. Тобто, на стадії накладання фундаментів будівничі або замовник мали інший план споруди, а планувальне рішення змінилося в час між будівництвом фундаментів і будівництвом наземних стін. Це могло відбутися внаслідок зміни замовлення чи зміни політичної ситуації… Це вже матеріал для подальших роздумів”, – розповів дослідник.

Також визначили, що храм побудували на похилій площині, а не на пагорбі. У ті часи там був перепад землі й з вищої частини пагорба землю насипали в нижчу, щоб був горизонтальний майданчик для будівництва.

Біля північної стіни знайшли поховання двох дітей. Я не антрополог, але можу сказати, що їм десь 6-8 років. Вони поховані послідовно. Очевидно, біля них є ще третє поховання, але ми не могли продовжувати через терміни, тому залишили це для майбутніх дослідників.

“Можливо, при південно-західному куті було місце на цвинтарі, де ховали лише дітей. Таке буває у середньовічних традиціях. Ми б хотіли, щоб поховання оглянув антрополог і розповів про ці кістки більше”, – зазначив археолог.

Дослідники домовилися з місцевим священником і поховають рештки на місцевому цвинтарі. Наразі чекають кінця досліджень, може, трапляться й інші поховання. Напевно, зроблять для них спільну локацію.

Розкопки триватимуть до кінця жовтня.

Фото – Андрій Чемеринський.

Два дитячі поховання знайшли археологи у храмі Давнього Галича 1
Два дитячі поховання знайшли археологи у храмі Давнього Галича 3
Два дитячі поховання знайшли археологи у храмі Давнього Галича 5

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter  лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: