fbpx

"Віддана": Франківськ не підійшов для зйомок, але тут надихалися художники і сценаристка

Культура 18:10, 16.01, 2020

Сьогодні в Україні в широкому прокаті стартує романтично-фантазійний фільм “Віддана”, знятий за романом Софії Андрухович “Фелікс Австрія”.

Напередодні прем’єри в Івано-Франківську творча група розповіла про зйомки фільму. Фільм презентували продюсерка Надія Зайончковська, режисерка Христина Сиволап, авторка роману Софія Андрухович, виконавці головних ролей – Олеся Романова, Роман Луцький та Маріанна Янушевич.

Сюжетна історія починається в Станіславові у другій половині XIX століття. Доктор Анґер втрачає в пожежі дружину, але вдається врятувати рідну доньку Аделю, роль якої виконує Олеся Романова, і доньку хатніх робітників Стефанію, яку грає Маріанна Янушевич з Польші. Доктор виховує їх разом. Через 25 років дівчата так само нерозлучні. Аделя вийшла заміж за Петра Сколика, роль якого грає франківець Роман Луцький. Стефа – незаміжня, бо доктор Анґер, вмираючи, заповів їй служити його доньці, хоч як би їй було складно. Вже наприкінці фільму Стефа розуміє, що погано доктора зрозуміла.

Між Аделлю і Стефою виникають постійні конфлікти, хоча й жити одна без одної вони не можуть.

Попри те, що події стрічки розгортаються понад 100 років тому в Станиславові, сучасний Івано-Франківськ для зйомок не підійшов.

«Той Франківськ, який є зараз, він прекрасний, але він зовсім не схожий на Станіславів 1900 року. Ми їздили зі знімальною групою у Франківськ з відрядженням і дуже-дуже шукали локації. Але не знайшли жодної такої локації, яка би нам ідеально підходила. Тому що безліч атрибуцій сучасного міста ніяк не можна стерти. І тут складно було знімати історичне кіно. Тому ми вирішили Станіславів відбудувати під Києвом», – розповіла режисерка фільму Христина Сиволап.

Зйомки проходили у павільйонах Film UA під Києвом, деякі сцени знімали у театрі в Чернівцях. До речі, будинок Сколиків, каже продюсерка Надія Зайончковська, будували двічі.

Щоб передати дух Станиславова, художники, які створювали декорації, приїжджали надихатися в Івано-Франківськ.

«Вони надихалися віллами на Липовій (зараз Шевченка – ред.), на інших вулицях і брали конкретні архітектурні елементи, які вони бачили. Тому це не вигадки якісь. Ми хотіли максимально відтворити світ Станиславова у нас», – каже Зайончковська.

Так само в Івано-Франківську надихалася сценаристка Аліна Семерякова. Тут вона написала основну частину сценарію.

«Вона жила у Франківську, ходила, надихалася, і, думаю, їй вдалося цей дух втілити», – каже Надія Зайончковська.

Фільм знімали два місяці, але від початку написання сценарію до прем’єри пройшло три роки. Чи не найскладніше було обрати акторів. Кастинг тривав чотири місяці.

«Найпростіше було визначитися з Романом Луцьким. А далі почався довгий відбір дівчат», – каже Христина Сиволап.

У результаті так вийшло, що українка грає польку, а полька грає українку.

Режисерка зізнається, що її найбільше лякало те, що фільм історичний.

«Де я, а де Станіславів 1900-х, що я про нього знаю? І єдине, що рятувало, – це знання: я просто сиділа, читала статті, матеріали. І з новими знаннями приходила впевненість, що я трішки розумію цей світ», – каже вона.

Довелося попрацювати і з костюмами. По старих чорно-білих світлинах можна було розгледіли фасон одягу тих часів, а вже над кольорами працювали режисер і оператор. Костюмів шили багато. До прикладу, під час зйомок у Чернівецькому театрі у масовці взяло участь 300 людей, для 150 з них шили одяг.

Письменниці Софії Андрухович фільм сподобався. Каже, що від початку налаштувала себе, що фільм буде іншим, ніж книжка.

«Коли екранізують будь-яку книжку, фільм виходить зовсім іншим. І часто буває так, що читачі розчаровуються. Але, як правило, розчарований автор цієї книжки, тому що автор має якусь там уяву про себе, про свій твір, а одна фантазія ніколи не збігається з іншою фантазією. Я просто вирішила вчитися з досвіду мудріших людей і просто підготувала себе до того, що цей фільм буде іншим. Тому я можу насолоджуватися ним повноцінно», – зазначила Софія Андрухович.

Вартість фільму – 60 млн грн, з них 25 млн грн профінансувало Міністерство культури у рамках програми виробництва патріотичних фільмів.

Епізодичні ролі у фільмі зіграли Юрій Андрухович, Ірма Вітовська, Ада Роговцева, Катерина Кухар, Наталя Васько, Олександр Кобзар та інші. Загалом у зйомках задіяли 34 актори та понад 500 статистів.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: