fbpx

В мережу виклали невідомий фільм про майстрів Гуцульщини 1965 –1971 років

Культура 19:15, 27.03, 2021
НА ФОТО: Віднайдений фільм, березень 2020

Активісти проєкту «Львівський Фотомузей» виклали в мережу останній фільм Юліана Дороша “Біля джерел народної творчості”. Фільм знятий на Косівщині у період з 1965 по 1971 рік.

Стрічка, що розповідає про майстрів народних промислів Гуцульщини, була знайдена в березні 2020 року, пише портал Фотографії старого Львова.

В середині березня 2020 року команда у складі Генерального директора Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького  Ігоря Кожана, відомої громадської діячки Тетяни Крушельницької, колекціонера і ентузіаста любительського кіно Ігоря Ткачика та автора проєкту «Львівський Фотомузей» відвідали помешкання  родини Дорошів у Львові по вулиці Левицького, 76.

Для Романа Метельського та Ігоря Ткачика це був перший візит до квартири відомого українського фотомитця Юліана Дороша. Дуже хотілося відчути ауру місця, де жив і творив видатний фотограф і етнограф.

В ході відвідин, крім емоційного заряду для всіх учасників, Ігор Ткачик знайшов металеву коробку з відзнятою кіноплівкою. Жодних етикеток чи написів, які дали б можливість визначити назву та походження плівки, не було. Зі згоди інших Ігор Ткачик взяв плівку додому, щоб вияснити  зміст відзнятого матеріалу. Інших кіноплівок ні цього, ні наступного разу при поверховому огляді знайдено не було.

В цей же день, пізно ввечері, Ігор Ткачик визначив, що на плівці –  фільм Юліана Дороша під назвою «Біля джерел народної творчості. Кінонариси про гуцульських народних майстрів». Стрічка має присвяту «Пам’яті Льва Долинського та Данила Фіголя – моїх товаришів молодості цей фільм присвячую”. В титрах фільму чітко вказано, що автором фільму є Юліан Дорош і фільм знятий «Косівщина-Львів. 1965-1971 роки».

Оригінальні титри не залишають підстав для сумніву в авторстві, місцевості та часу зйомок фільму. Загальна тривалість стрічки близько 36 хвилин, переважно фільм знятий на чорно-білу плівку, але з кольоровими вставками. На плівці відсутня звукова доріжка. Фільм знятий на 16-міліметрову кіноплівку.  З цього можна зробити припущення, що стрічка була озвучена в студійних умовах, а звукова доріжка втрачена або її не існувало зовсім. Фільм демонструє роботу народних майстрів різного напрямку на Гуцульщині.

Оскільки пізніших фільмів Юліана Дороша наразі не знайдено, є всі підстави вважати, що цей фільм став останнім в його кінематографічній кар’єрі.

Фільм оцифрований Ігорем Ткачиком протягом  березня-квітня 2020 року. Для зручності сприйняття Ігор Ткачик доповнив відеоряд своєю версією звукового супроводу.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: