fbpx

Повторна переробка: як із промислового шламу створюють корисні для людей речі

Економіка 16:48, 26.06, 2019

Далеко в історії залишаються величезні відстійники з промисловим шламом, який накопичується і забруднює екологію. Сьогодні активно розробляються різноманітні технології для вторинної переробки нафтопродуктів.

Сказати, що все навколо нас, кожен предмет побуту так чи інакше складається з нафтопродуктів, – це нічого не сказати. У час новітніх технологій зникає проблема з утилізацією промислового шламу. Людство швидкими темпами працює над осучасненням технологій його переробки. Сьогодні нікого не здивуєш тим, що нафтовий шлам використовується у будівництві, конструюванні автомобілів та виготовленні предметів побуту.

Способи утилізації нафтопродуктів

Щоб утилізувати природний шлам, сьогодні використовують кілька способів. Шлам можуть спалювати в спеціальних печах, конструкція яких виключає викид в атмосферу, застосовувати хімічне розкладання за допомогою спеціально підібраних реагентів. Ще один спосіб передбачає обробку біологічно активними речовинами. Також нафтопродукти можуть ділити на окремі фракції, після чого їх зневоднюють і знищують.

Ефективною технологією утилізації бурових відпрацювань є «солідифікація». Відповідно до цього способу очищений буровий шлам змішують зі спеціальними сорбентами і цементом. Сорбент пов’язує сполуки, які після додавання цементної маси переходять в форму, нерозчинну при будь-яких погодних умовах. Тому вироблений таким чином знешкоджений продукт застосовується у виготовленні матеріалів для будівництва.

Переробка шламу може вестися в декількох напрямках. З відходів буріння можливо отримати тротуарну плитку, бордюрні огородження, бетонні суміші, компоненти для автодорожнього покриття, шлакоблоки, що використовуються в будівництві підсобних приміщень. Для такої утилізації необхідно більше коштів, зате вуглеводні знов використовуватимуться у виробництві.

Нафтошлам у сучасному будівництві

Промислова фарба для стін, розчинники, навіть техніка — усе в собі несе відсоток нафтової сировини. До прикладу, сучасні системи утеплення будинків є результатом переробки нафтопродукту.

Шлами після сушки використовують у виробництві декоративного скла. Продукт, що утворюється як осад, застосовують для виробництва лакофарбових матеріалів. Після нейтралізації шлам застосовується при виробництві дорожнього покриття. Осад, збагачений глинистими компонентами, задіюють при виготовленні черепиці для наших будинків. В цілому, методи переробки бурового шламу дозволяють широко використовувати його. Із шламу роблять тротуарну плитку, бордюри, бетон, шлакоблоки.

Заходи зі знешкодження й утилізації відходів методів переробки, безсумнівно, спрямовані на зменшення негативного впливу на навколишнє середовище. Також важлива й економічна ефективність, при якій знижуються витрати на розміщення відходів та множиться прибуток від реалізації продуктів переробки будівельного призначення.

З кожним днем все важче уявити наше життя без вуглеводнів. Вони його невід’ємна частина. За допомогою нафти й газу ми отримуємо тепло, водимо машини, запускаємо літаки і човни. Майже усі синтетичні продукти у наш час мають компоненти вуглеводнів у своєму складі. Сьогодні це продукт №1, який приносить людству користь.

Рена Дарсанія, Лілія Удоденко

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: