Ірина Стецевич – засновниця бренд-маркетингової агенції aprostir, яка вже 9 років створює та просуває бренди в Івано-Франківську, Україні та за кордоном. Тож ми розпитали Ірину, чи всім потрібно йти в TikTok, чи працюють білборди для реклами і що робити з медіа?
– Ірино, розкажіть, що змінилося в маркетингу за ці роки?
9 років тому, коли я починала, справді, маркетинг компаній виглядав геть інакше. Були і флаєри, і рекламні блоки на місцевому телебаченні, і статті в регіональних медіа. Сфера діджитал якраз переживала величезний бум та приріст в геометричній прогресії. Але ще стрімкіше тоді відбувалася “революція соцмереж”, так само як зараз відбувається революція ШІ.
Кожен бізнес тоді отримав “своє телебачення”, щоб розповідати про себе і свої продукти. Старі алгоритми соцмереж дозволяли брендам просуватися практично безкоштовно завдяки контенту і органічному трафіку. Тож за рекламні активності взялись не тільки великі компанії, а й малий та середній локальний бізнес.
– Що працює тепер?
За ці роки сфера маркетингу та реклами досягла в Україні високого рівня. Тепер над контентом зазвичай працює не одна людина, а ціла команда: копірайтери, smm-менеджери, дизайнери, контент-мейкери, фотографи, відеографи, таргетологи, інфлуенс-менеджери. Великі бренди стимулюють розвиток решти компаній, задають тон і тренди. Дрібніші бренди намагаються їх наслідувати і створювати щось подібне, але своє.
Старі маркетингові інструменти відходять у небуття (привіт, оголошення в друкованих газетах), дещо видозмінюється (наприклад, ті ж соцмережі), а ще з’являється все більше нових. Наприклад, колаборації брендів зараз на піку популярності. І що більш неочікувані і непов’язані на перший погляд бренди об’єднуються, тим крутіший зазвичай виходить результат. А ще стимулювання UGC-контенту, відгуків, сторітелінг, відеоконтент, influence-маркетинг – список можна продовжувати.
– За чим найчастіше звертаються бізнеси? Що замовляють у агентств?
Найчастіші запити в маркетингу – це ведення соцмереж, розробка логотипу та створення сайту. Саме так відбувається наше перше знайомство з бізнесами. І вже після перших зустрічей стає зрозуміло, що ми можемо комплексно вивести бізнес на зовсім інший рівень – розробити бренд-платформу, комунікаційну стратегію, створити сучасну айдентику або візуальний стиль. Саме такий комплексний підхід дає бізнесу можливість відірватися на декілька кіл від конкурентів, зробити свою рекламу в рази ефективнішою та запам’ятатися і полюбитися клієнтам.
– Чи можна бізнесу обійтися без маркетингу?
Маркетинг потрібен всім бізнесам без винятку, просто у всіх різні майданчики та бюджети. Скажу більше, кожен бізнес точно використовує маркетинг (ті ж прямі продажі – це теж маркетинг).
Звичайно, найбільш запекла боротьба ведеться у висококонкурентних нішах у B2C-сегменті. Тут зазвичай не обійтись без комплексу – сайту, соцмереж, зовнішньої реклами.
Для B2B-компаній характерне використання PR, директ-маркетингу, івент-маркетингу тощо. Крім того, маркетинг впливає не лише аудиторію клієнтів, а й на бренд роботодавця, партнерів, тож і B2B-сегмент часто потребує всім знайомих каналів комунікації.
– Чи складно вам розібратися в бізнесі клієнтів?
Кожен бізнес має свої особливості. Часто ми активно вивчаємо його всіма можливими способами – від спільних з бізнесом стратегічних сесій до купівлі та користування їхніми товарами і товарами конкурентів. Дуже допомагає досвід, якщо знаєш цю нішу. Ми, до прикладу, маємо глибоку експертизу у маркетингу будівельних компаній, медичної сфери та рітейлу.
Але все одно в маркетингу кожен кейс – новий виклик для команди, і нас це дуже драйвить. Потрібно бути допитливим, щоб придумувати нові стратегії та незамилені підходи. Також ми обожнюємо розбиратися у вузьких та складних нішах. До прикладу, працювали з науковим стартапом Sorbiforce та дізнавалися все про акселератори стартапів та відновлювальну енергетику.
– Розкажіть про найбільші виклики останнього часу. Яким найскладнішим проєктом ви займалися?
Є один проєкт, що бере одночасно два призи – найскладніший та найамбітніший проєкт року. Це запуск футбольного клубу Revera 1908. Ми розробили бренд-платформу клубу, комунікаційну стратегію та створили безліч дизайн-рішень – від тренувальної форми футболістів до вболівальницького мерчу. В чому був виклик? Це дуже нішевий маркетинг, потрібно було поринути з головою в цю сферу, “взути бутси” та стати ярими вболівальниками (цей побічний ефект тримається досі)”, – посміхається засновниця aprostir.
Запуск FC Revera 1908 переміг в голосуванні як найкращий маркетинговий кейс липня від Sport Business Media.
– То все ж таки, чи всім потрібен TikTok? І що робити з білбордами та медіа?
Ні, TikTok, звичайно, потрібен не всім. Як і медіа чи білборди. Будь-який канал потрібен, лише якщо він цікавий вашій цільовій аудиторії і вашим цілям. Немає, мабуть, жодного, який буде однаково працювати для кожного бізнесу.
Тому, працюючи над маркетингом самостійно чи з агенцією, завжди потрібно починати з дослідження аудиторії. Хто вони, чим цікавляться, куди ходять, що дивляться, що читають? Це допоможе зрозуміти, які канали комунікації та інструменти обрати. І про що там комунікувати.
Універсальної формули для успішного маркетингу не існує, і кожен бренд потребує власного підходу. Продумана стратегія допомагає вивести бізнес на новий рівень, а ми допомагаємо створювати та реалізовувати ці стратегії”.
Реклама