fbpx
  • Головна
  • Новини
  • Здоров'я
  • Кожна жінка проживає клімакс по-своєму: гінеколог Ірина Кишакевич про те, як не втратити форму і здоров'я

Кожна жінка проживає клімакс по-своєму: гінеколог Ірина Кишакевич про те, як не втратити форму і здоров'я

Здоров'я 19:15, 21.08, 2023
НА ФОТО: Ірина Кишакевич – доктор медичних наук, професор кафедри акушерства та гінекології, гінеколог ЛДЦ «Мед-Атлант»

З настанням клімаксу у жінок пов’язано багато страхів та стереотипів. Однак цей період гормональних змін не є хворобливим, хоча часто супроводжується неприємними відчуттями. Як зменшити симптоми клімаксу, зберегти організм здоровим та покращити фізичну форму, розповідає Ірина Кишакевич, докторка медичних наук, лікарка акушер-гінеколог у клініці “Мед-Атлант“.

Що таке менопауза і коли настає?

Менопауза – це природний фізіологічний процес у житті жінок, який відзначається припиненням менструацій та зв’язаними з цим змінами у репродуктивній системі.

Менопауза найчастіше виникає внаслідок природних змін рівня гормонів. Однак її може спричинити хірургічне видалення матки, хіміо- та променева терапія, синдром передчасного виснаження яєчників (яєчники не можуть забезпечити необхідний рівень жіночих статевих гормонів – естрогену та прогестерону).

Зазвичай менопауза настає у віці від 45 до 55 років. Іноді – раніше. Їй передує пременопауза – такий стан організму, коли відбувається підготовка до клімаксу.

Як починається пременопауза у жінок? Як організм готується до клімаксу?

Пременопауза – це період перед фактичною менопаузою, коли жіночий організм поступово готується до припинення менструацій і змін, пов’язаних із цим. Перші ознаки з’являються в середньому до 45 років, хоча іноді ця межа зсувається до 38-40 років і закінчується з настанням менопаузи. 

Типові ознаки пременопаузи:

  • Нерегулярні менструації: Менструальні цикли можуть ставати непередбачуваними, скорочуватися або подовжуватися. Можуть бути виділення між менструаціями. Мастодинія – біль в молочних залозах.
  • Гарячі приливи: Це один із найпоширеніших симптомів пременопаузи. Жінки можуть мати раптове відчуття спеки, а потім охолодження. Підвищене потовиділення, переважно ночами, прискорене серцебиття. Частішають судоми литкових м’язів;
  • Зміни в настрої: Емоційні «гойдалки», роздратованість, безсоння, апатія, пробудження посеред ночі або рано-вранці.
  • Зміни в репродуктивних органах: Вагіна може стати менш змазаною, що призводить до сухості слизової оболнки піхви та може стати причиною болю при статевому контакті.

Приготування до клімаксу – це процес, який триває кілька років і пов’язаний зі зменшенням виробництва жіночих гормонів. Ці зміни є фізіологічною частиною старіння і відбуваються по-різному у кожної жінки.

Як зрозуміти, що почалася власне менопауза?

Зазвичай можна зрозуміти, що розпочалася саме менопауза, якщо є такі ознаки.

  • Відсутність менструацій протягом приблизно року. Це означає, що жіночий організм припинив виробництво яйцеклітин і знизив рівень гормонів.
  • Специфічні симптоми, як-от гарячі приливи, нерегулярне серцебиття, настроєві зміни, сонливість, сухість вагіни, часте чи неконтрольоване сечовипускання тощо.
  • Підвищений рівень фолікулостимулюючого гормона ФСГ в крові, який зазвичай зростає під час менопаузи.

На тлі затримок і пропусків менструацій протягом попередніх кількох років менопауза може бути точно діагностована самою жінкою вже постфактум. Тому зазвичай для діагностики менопаузи рекомендується проконсультуватися з гінекологом, щоби провести додаткові дослідження та виконати аналізи для підтвердження діагнозу.

Важливо пам’ятати, що кожна жінка переживає менопаузу по-різному і симптоми можуть проявлятися гостро або помірно. Якщо є питання або стурбованість щодо цього процесу, краще поговорити з лікарем, який надасть індивідуальну консультацію та рекомендації з комплексної корекції загального стану організму.

Як впливає клімакс на жінку?

Клімакс (менопауза) може впливати на жінку фізічно, емоційно і соціально. Ефекти менопаузи різняться в залежності від особливостей кожної жінки, але є загальні аспекти.

Фізичні зміни

  • Гарячі приливи: раптові відчуття спеки та потім охолодження можуть бути неприємними.
  • Сухість вагіни: це може призвести до болю під час статевих зносин.
  • Остеопороз: втрата кісткової маси може підвищити ризик переломів кісток.
  • Проблеми з сечовипусканням: часті позиви, особливо в нічний час, або прояви нетримання сечі.
  • Серцево-судинні зміни: початки артеріальної гіпертензії, мігрені.
  • Надмірна сухість шкіри і слизових.

Емоційні зміни

  • Настроєві коливання: жінки можуть відчувати роздратованість, тривожність, депресію або емоційну нестабільність.
  • Втома: сонливість та втома можуть бути поширеними симптомами.

Соціальні та психологічні аспекти

  • Зміни в сексуальному житті: сухість вагіни та зміни в сексуальному бажанні можуть впливати на лібідо та статеві стосунки.
  • Психосоціальний страх: деякі жінки можуть відчувати занепокоєння або страх щодо старіння і змін у своєму тілі, підвищену тривожність, депресивний стан.

Важливо враховувати, що менопауза – це природний етап у житті жінки, і багатьма з цих симптомів можна управляти. Їх можна полегшити з допомогою консультацій і можливого лікування, якщо це необхідно. Важливо не затягувати і при дискомфорті звертатися до фахівця, який порекомендує індивідуальні засоби.

Гінеколог Ірина Кишакевич - Івано-Франківськ, клініка Мед-Атлант
Ірина Кишакевич – доктор медичних наук, професор кафедри акушерства та гінекології, гінеколог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Дві третини жінок при менопаузі скаржаться на біль у суглобах, погіршення пам’яті й концентрації. Чи потрібно це лікувати?

Біль у суглобах, погіршення пам’яті та концентрації часто позв’язані з переходом в менопаузу, але це не завжди вимагає обов’язкового лікування. Важливо розуміти, що симптоми виявляються і відчуваються по-різному: дехто може переносити їх важче, ніж решта.

Щоби стабілізувати свій стан і покращити самопочуття, слід взяти до уваги таке:

  • Слідкуйте за своїм здоров’ям. Якщо ви помічаєте серйозне погіршення якості життя через ці симптоми, зверніться до сімейного лікаря або гінеколога для обговорення своїх симптомів і можливих варіантів лікування.
  • Здоровий спосіб життя. Правильне харчування, фізична активність і нормальний сон можуть допомогти послабити деякі симптоми. Регулярна фізична активність поліпшить настрій, пам’ять і концентрацію, а також фізичне самопочуття.
  • Гормональна терапія. Для деяких жінок, особливо тих, у кого симптоми менопаузи дуже виражені, гормональна терапія (застосування гормонів) може бути ефективним методом лікування. Однак це треба обговорити з лікарем, оскільки така терапія має свої ризики.
  • Альтернативні методи. Деякі жінки знаходять полегшення в альтернативних методах, таких як релаксація, йога або трав’яні препарати. Однак перед використанням будь-яких альтернативних методів варто порадитися з фахівцем.

Симптомами, якими не можна нехтувати, є депресія, тривалість та інтенсивність гарячих приливів або інші важкі проблеми зі здоров’ям – вони вимагають особливої уваги та лікування.

Багато жінок в час перед клімаксом і на початку клімаксу істотно поправляються. Що з цим робити?

Набір ваги – один зі звичайних симптомів перед менопаузою і під час неї. Гормональні зміни, зокрема зниження рівня естрогену, можуть впливати на метаболізм та розподіл жиру в організмі, що може призвести до збільшення ваги, змін в області живота.

Допоможуть зберегти здорову вагу і управляти нею під час менопаузи такі поради:

  • Дотримуйтеся збалансованого харчування. Спробуйте зберігати здоровий раціон з багатим вмістом овочів, фруктів, нежирних білків та повних злаків. Обмежте вживання продуктів з великою кількістю цукру та насичених жирів.
  • Будьте активними. Регулярна фізична активність сприяє збереженню здорової ваги і покращенню метаболізму. Рекомендується виконувати як аеробні, так і силові вправи.
  • Запровадьте контроль порцій. Слідкуйте за розмірами порцій, оскільки іноді важко контролювати апетит під час менопаузи.
  • Увімкніть стрес-менеджмент. Стрес може впливати на збільшення ваги. Релаксаційні методи, такі як медитація або йога, будуть корисними.
  • Контролюйте вагу. Регулярно перевіряйте свою вагу та ведіть щоденник їжі, щоб укласти оптимальне харчування.

При потребі та на запит лікар може укласти перелік довготривалих рекомендацій, як зберегти здоров’я і не втратити форму, призначити консультації з дієтологом або фахівцем з фізичної активності.

Чи правда, що можна відстрочити клімакс?

Не існує способу відстрочити природний процес менопаузи (клімаксу). Менопауза – це фізіологічний стан, який відбувається в природний спосіб в житті жінок через природне виснаження запасу яйцеклітин в яєчниках та зниження рівня жіночих гормонів.

Іноді люди почуваються стурбованими через симптоми менопаузи і шукають методи лікування або полегшення. Не варто вдаватися до сумнівних методів, недоказових препаратів, самолікування. В такий спосіб можна лише нашкодити.

Не слід самостійно приймати гормональні препарати. Важливо розуміти, що прийом гормонів має свої ризики і користь, і рішення про гормонотерапію повинно бути узгоджене з лікарем. Завжди варто обговорювати це з кваліфікованим фахівцем перед ухваленням остаточного рішення.

Консультація з лікарем допоможе визначити найкращий підхід до управління симптомами менопаузи, який відповідає потребам та стану здоров’я.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Читайте також:

Партнерська публікація

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: