Національна служба здоров’я України не фінансує медичні заклади, які не виконують умови контракту. Про це Суспільному Карпати розповіла керівниця Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ Мар’яна Возниця.
НСЗУ та власники медзакладів разом фінансують надання державних медичних послуг. Власниками є здебільшого громади, на території яких вони функціонують, каже Мар’яна Возниця. Якщо Національна служба здоров’я оплачує медичні послуги за умовами контрактів, укладених між нею та лікарнею, то місцеві бюджети забезпечують сплату комунальних послуг, капітальні видатки. Лікарня може надавати і частково платні послуги, змагатися за міжнародні ґранти.
Щодо КНП “Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради” та КНП “Верховинська багатопрофільна лікарня” Верховинської селищної ради, які оголосили про скорочення персоналу, Мар’яна Возниця розповідає, що загалом фінансування івано-франківських медзакладів цього року зменшиться на 14 мільйонів гривень, а Верховинської лікарні – на вісім мільйонів.
“Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги уклав 11 пакетів за програмою медичних гарантій. Це більше, ніж минулого року. Нові пакети – це “Вакцинація від COVID-19”, “Ведення вагітності в амбулаторних умовах”, “Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні”. Попри це кількість контрактів, підписаних з НСЗУ, не обов’язково означає успішність медзакладу у фінансовому плані”, – розповідає Мар’яна Возниця.
За її словами, проблеми працевлаштування вузьких спеціалістів можуть бути пов’язані з об’ємом наданої медичної допомоги минулого року. Через епідемію COVID-19 прийоми з інших захворювань були обмежені.
Крім того, НСЗУ має зауваження до електронного медичного реєстру, адже не працює з паперовим документообігом, каже Мар’яна Возниця. Відповідно, якщо медики вторинної ланки медичної допомоги робили це недостатньо відповідально, це також вплинуло на суму договору з медичною установою на 2021 рік. Додається також конкуренція медиків і медичних закладів, зокрема приватних.
“За час реформи з’явився принцип екстратериторіальності. Це означає, що пацієнт, отримавши скерування від сімейного лікаря, може звернутися у будь-який заклад України для отримання допомоги чи консультації вузького спеціаліста. Куди прийде пацієнт — туди за ним прийдуть і гроші. За умови, якщо цей пацієнт буде правильно внесений в електронну систему охорони здоров’я”, — пояснює керівниця департаменту НСЗУ.
Щодо Верховини, у 2021 році лікарня надає сім видів медичних послуг. У квітні лікарня не отримала фінансування НСЗУ через брак фахівців-анестезіологів. З другого боку, якщо медичний заклад укомплектує медичний штат, він все одно не забезпечить його повну завантаженість на рік з огляду на кількість населення на території обслуговування лікарні.
“Коли в пологовому будинку народжується 100 дітей за рік, то, напевно, про якість говорити складно. Цілодобовий пост із мінімум 4-5 акушерів-гінекологів, 4-5 анестезіологів — така кількість фахівців працює на цю кількість пологів. На одного лікаря припадає 25 пологів. То чи можна говорити про кваліфікацію цього лікаря і чи дійсно такі пологи будуть безпечними передусім для пацієнта?” – каже Мар’яна Возниця.
За її словами, здатність надавати медичне обслуговування на рівні заявлених НСЗУ медичних стандартів залежить також від рівня керівника лікарні, якого обирає місцева громада на конкурсних засадах.
Мар’яна Возниця каже, саме медичний управлінець має якісно організувати медичну допомогу, налагодити комунікацію у колективі та з власником, підібрати фахівців, які зможуть конкурувати та викликати прихильність пацієнтів, захистити фінансування перед НСЗУ.
Нагадаємо, в Івано-Франківську КНП “Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги” попередило про скорочення лікарів у поліклініках міста.
Міський голова Руслан Марцінків пообіцяв, що більшість працівників буде забезпечена профільною роботою в Івано-Франківській центральній міській клінічній лікарні.