Неподалік річки Лімниця у Калуші у приміщення старої водонапірної станції облаштовують реабілітаційний центр для ветеранів війни. Керує процесом дружина полеглого захисника Олега Перегуди Василина – реабітологиня, керівниця ГО “Реабілітаційний центр ветеранів війни “4.5.0. Прикарпаття”.
Під час престуру, організованого Івано-Франківським регіональним відділенням Асоціації міст України, Василина Перегуда розповіла, хто допомагає у створенні реабілітаційного центру та коли планують завершити роботи.
Ідея створення центру належить чоловікові Василини Олегові Перегуді.
“У 2021 році він створив громадську організацію разом зі своїми побратимами, колишніми військовими, також ветеранами війни. Вони знайшли приміщення, почали перемовини з міською радою щодо оренди і підведення певних комунікцаій. Потім почалося повномасштабне вторгнення, і він пішов захищати Україну”, – розповідає Василина.
Олег пішов добровольцем навійну ще у 2014 році. Демобілізувався у 2016-му. Після повномасштабного вторгнення у 2022 році знову пішов воювати, був командиром роти 80-тої десантно-штурмової бригади. Воїн загинув на війні у червні 2022 року.
Василина взялася втілити в життя мрію чоловіка. Допомагають рідні та побратими Олега.
Калуська міська рада на 25 років передала в оренду організації “4.5.0. Прикарпаття” будівлю колишньої водонасосної станції на 280 кв м та 2,5 га прилеглої території.
“Ми демонтували старий дах і встановили новий, підвели комунікації, зараз вже електрику доробляємо. Зробили стяжку, встановили вікна, зробили нову огорожу”, – показує Василина Перегуда.
Облаштовувати реабілітаційний центр допомагають місцеві мешканці, долучаються підприємці – хтось допомагає фінансово, хтось – матеріалами. Нещодавно ГО “4.5.0. Прикарпаття” виграла ґрант в Українського ветеранського фонду – 1 млн грн на внутрішні інженерні роботи та комунікації.
“Ці кошти плануємо витратити на кондиціонери, опалення, каналізацію і всі інші комунікації”, – зазначає Василина Перегуда.
У реабілітаційному центрі облаштовують великий спортивний реабілітаційний зал.
“Там буде розміщене модульне реабілітаційне обладнання таким чином, щоби ми могли цю кімнату використовувати в напрямку соціалізації – проводити там тренінги, навчання, івенти, розмістивши на стіні мультимедіа і навчати наших ветеранів, захисників та захисниць”, – пояснює Василина Перегуда.
На території реабілітаційного центру планують висадити сад, спорудити теплиці та пасіку.
“Ми плануємо використовувати кожен клаптик землі за призначенням. Хочемо розмістити тут сад і зробити спортивний майданчик, де будуть проводитися різні турніри і якісь спортивні івенти. Хочемо розмістити вулики, там будуть будиночки для апітерапії, позаду – ставочок для рибальства. Для трудотерапії будуть теплиці, щоби хлопці могли власноруч щось робити, наприклад вирощувати овочі-фрукти”, – каже Василина.
На першому етапі реабілітація буде проводитися амбулаторно. У день планують приймати по 15-20 людей.
“На сьогоднішній десь ми не маємо можливості надати цілодобово послуги реабілітації, тобто тут проживати нема де. Але на майбутнє ми будемо над цим працювати”, – каже жінка.
Відкрити реабілітаційний центр планують вже влітку цього року. Кошторис проєкту на першому етапі відкриття – 16 млн грн. На сьогодні роботи виконані приблизно на 25%.
“Ми зараз у пошуку команди для надання реабілітаційних послуг, психолога. Ми відкриті, нам потрібна і фінансова допомога. Можливо, бізнес може допомогти будівельними матеріалами чи локально закривати наші потреби”, – просить допомоги Василина.