fbpx

Від 500 грамів: в ОПЦ виходили 76 передчасно народжених діток

Здоров'я 13:44, 23.11, 2020

Кожного дня лікарі Івано-Франківського обласного перинатального центру разом із науковцями медуніверситету допомагають вижити “раннім пташкам”. Так у неонаталогії називають передчасно народжених діток із екстремально малою вагою – від 500 грамів.

За 2019 рік в ОПЦ прийняли 366 передчасно народжених дітей. З них 22 мали вагу менше кілограма, 54 дитини мали вагу до 1,5 кг. Ці статистичні показники не зменшуються з року в рік, зазначають в перинатальному центрі. Щоби виходити таких діток, потрібне спеціальне неонатологічне обладнання та час.

Як кажуть медики, виходжування новонароджених дітей — це три «Т»: темно, тепло і тихо. «Поява на світ передчасно народженої дитини є великим стресом для всіх – і для батьків, і для медичного персоналу, — говорить завідувачка відділення інтенсивної терапії Ольга Садова. — В момент народження в такої дитини незрілі всі органи і системи, і в нашому відділенні ми працюємо над тим, щоб вони нормально розвинулися. Для цього нам передусім потрібна дихальна апаратура, інфузомати, та, звісно, кювези, відкриті реанімаційні системи, де створюються умови, схожі на ті, в яких дитина жила до пологів».

«Це надзвичайно ніжна категорія пацієнтів, адже вони мають дуже маленькі вагу і розміри, всі їхні органи і системи є незрілими, — говорить завідувачка кафедри пропедевтики педіатрії ІФНМУ, професорка Зоряна Кочерга. — Тому нам дуже важливо мати спеціальне обладнання, наприклад, апарати неінвазивної вентиляції. Дітки, які велися з технікою мінімальних втручань, швидше стабілізуються і виходжуються».

Нещодавно в обласному перинатальному центрі відкрили відділення неонатального та постінтенсивного виходжування новонароджених. Це відділення єдине в західному регіоні, де доглядають за новонародженими, яких перевели з реанімації, коли їхній стан стабілізувався до такого, що не вимагає реанімаційних заходів.

Крім того, в цьому відділені створені умови спільного перебування матері і дитини. «Ми продовжуємо слідкувати за цими дітьми, адже в них можуть виникнути проблеми з харчуванням і здоров’ям, — розповідає завідувачка відділення Ольга Кіршак. — Незважаючи на те, що дитинка вже самостійно дихає, вона все одно потребує ретельної уваги з боку медперсоналу. Для цього ми маємо спеціальну апаратуру для моніторингу стану новонароджених. Ми допомагаємо мамі, вчимося, як доглядати за цією дитиною. Найважливішим є нічого не пропустити».

«Передчасно народжені немовлята мають шанс вижити і бути здоровими не тільки коли є професійний догляд, але й професійне обладнання, — наголошує генеральний директор Івано-Франківського обласного перинатального центру Юрій Павлушинський. — За сім місяців нам вдалося досить багато зробити в цьому напрямку. Ми закупили тільки неонатологічного обладнання на 4 мільйони гривень. Це інкубатори, реанімаційні столики, лампи фототерапії для діток, апарати CPAP. Також провели тендер на 2 мільйони гривень для закупівлі іншого обладнання. Нині ми маємо найкращі в області умови для виходжування «ранніх пташок».

Надалі в обласному пологовому будинку хочуть створити повний цикл догляду за передчасно народженими дітьми. За словами Юрія Павлушинського, у найближчих планах — створення кабінету спостереження за «ранніми пташками». Там працюватимуть офтальмолог, невропатолог, масажист. Таким чином діти зможуть отримати допомогу не тільки протягом першого року життя, а й надалі.

Наразі серед потреб перинатального центру енцефалограф, апарат УЗД, датчики, контури до апарату ШВЛ, зволожувачі тощо. Необхідний транспортний кювез з функцією CPAP, який дозволяє транспортувати дитину на дихальній підтримці з пологового залу до відділення інтенсивної терапії. Медики дуже сподіваються на допомогу благодійників.

В Україні народжується передчасно кожна 15-та дитина або понад 17 тисяч на рік, з них близько 7 тисяч – з екстремально низькою вагою. Вони з’являються на світ із несформованими органами, не вміють самостійно дихати, ковтати, мають проблеми із зором. Перші місяці життя проводять в реанімації, а потім потребують довгої реабілітації.

Держава забезпечує таких малюків основними ліками, однак багато життєво необхідних препаратів батьки змушені купувати за власний кошт – в середньому на це в них іде близько 100 тисяч гривень.

КУРС писав, що в Івано-Франківському міському перинатальному центрі відкрили блок інтенсивної терапії новонароджених. А при ньому – палату для спільного перебування матері і дитини, яка потребує ще спеціального нагляду медиків. Йдеться про передчасно народжених діток.

Також в Обласній дитячій лікарні для передчасно народжених діток створили катамнестичний кабінет, спостереження – безкоштовне. 

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: